Kuža v bloku

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

18. avg 2009 18:28

Ne. Niti kače niti kake druge živali niso za v blok niti za v urbano okolje.

 

Pravzprav se mi zdi precej sebično od "ljubiteljev" živali, da si kupujejo žival/psa, navadno edino zato, da imajo nekoga, ki jih je prisiljen imeti brezpogojno rad in jih mora brezpogojno ubogati.

Je res pasje življenje, če moraš živet v bloku, jest neke hranljive brikete,, hodit lulat in kakat na ukaz, ko imajo tvoji čas, ne smeš lajat, ne smeš praskat, ne smeš raziskovat, ne smeš... saj ti res ne ostane drugega, kot da dremlješ cel dan in nato z veselim pozdravom iztržiš vsaj malo čohanja in božanja. Potem pa še rečejo, da si srečen...

Iz navedenega so seveda izvzeti "psi z namenom", npr. vodniki slepih. Pa morda kaki res osamljeni ljudje, ki jim je tak kuža edina družba. Pa še v tem primeru raje kakšna pasma za na kavč. Sicer pa pes sodi v naravo - vsaj na neko veliko (kmečko) dvorišče, kjer lahkopo možnosti s svojim lastnikom cel dan hodi okrog - na primernem povodcu oz za ograjo seveda. In kjer se seveda  morajo ukvarjati z njim vsaj toliko kot ste opisali zgoraj, ne pa ga prikleniti na verigo.

Ampak takih odgovornih lastnikov psov je res še manj kot 10%.

 

Nasja

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

18. avg 2009 19:14

Takoj, ko je bila tema odprta sem vedela, da bomo imeli za in kontra debate o tem in da bomo vsake toliko časa zašli s teme.

Veliko ljudi si nabavi psa, ker so res enkratni sostanovalci in kot je Nola lepo povedala, razveselijo se te bolj  kot lastna mati, ko prideš domov. Tudi mi ga nimamo zato, da bi nas imel brezpogojno rad, nas brezpogojno ubogal itd. Nam prinaša s svojo navihanostjo neizmerno veselje.

Večkrat je bilo dokazano, da ljudje, ki imajo pse in se z njimi aktivno ukvarjajo, živijo z manj stresa in bolj dolgo, zdravo življenje. Pomisli samo na stotine kilometrov, ki jih prehodimo s svojimi ljubljenci.

 

Če kužki, kot naši domači ljubljenčki ne bi obstajali, potem tudi psov za vodnike slepih itd. ne bi bilo. Nobene druge živali ni, ki bi bila tako s srcem in dušo pripravljena za nas storiti vse!

 

Kako lastniki in nelastniki psov živijo skupaj v slogi je pa veliko odvisno predvsem od kulture prvih. Te pa mnogi, na žalost, nimajo.

 

Vanja

Košuta  

član od: 8.7.2008

sporočila: 199

19. avg 2009 11:12

Nasja, tisti, ki živimo po blokih, pa imamo radi živali in si jih želimo, jim zaradi življenja v bloku kratimo svobodo in jih silimo v "pasje življenje"? Z briketi skoraj gotovo hranijo pse tudi tisti, ki jih nimajo v bloku, temveč na prostranem dvorišču pred hišo. Tudi tistim, ki ne živijo v bloku lahko pes zgrize pohištvo. In poudarek te razprave je bil predvsem na tem, da se novi lastniki bolj prilagajajo potrebam psa, kot pes človeku. Tu noter opravljanje potrebe na ukaz ne paše. Tisti, ki pa od okolja terjajo brezpogojno ubogljivost, jo navadno izživljajo kje druge, ne z nakupom psa. Veš, moje mnenje je, da je potemtakem po tvoji interpretaciji "pasje življenje" življenje vsake ujete/zaprte živali, naj bo v akvariju, kletki, bloku, uti pred hišo ai na ketni. In če gremo še naprej, je pasje življenje tudi življenje naših malčkov - ujetniki morajo početi natanko to, kar jim starši, pa čeprav z najboljšim namenom, vbijajo v glavo. In morajo jesti hrano, ki je niso sami izbrali, ker sami bi izbrali čokolado, zdravo je pa korenje. In morajo jesti zajtrk, ko je v vrtcu čas za zajtrk in kosilo, ko je čas za kosilo. In če grem še naprej, smo tudi mi sami ujetniki naših družinskih članov, njihovih navad (in vice versa) ker se temu pač reče prilagajanje. In če sklenemo, smo sami sebi največji ujetniki zaradi (ne)smiselnih prepovedi in zapovedi - ker sama bi zdajle z užitkom pokadila cigareto, pa sem že zdavnaj nehala in je ne bom; namesto kolikortoliko zdravega prehranjevanja, bi se raje napokala s pleskavico, obogateno s kajmakom; sicer pa itak še ne morem jesti, ker moj čas za malico še ni prišel. Je pač tako, da ga je določil delodajalec. Pasje življenje? Moje razmišljanje pač - pa brez zamere. Za razpravo o svobodi, o kateri je obširno pisal nekdo, veliko pametnejši od mene, pa sem vedno na voljo na ZS. Košuta

mimoza5  

član od: 14.5.2007

sporočila: 74

19. avg 2009 13:01

Roncolino:::: Novofundlandca pa res moraš prositi, da gre ven, veš, že zaradi kilaže, hehehe. Moja sestra ga je imela, pa vem, kako je. Po dvorišču se je sprehajal in je imel dovolj. Mislim, da je to zaradi teže, ker če gledam tiste ta bolj suhe, se pa zelo radi sprehajajo! Da boš vedel/a. Da se ne slinijo, praviš???! Velika pomota. Tudi planšarji, tudi novofundlandci, tudi zlati prinašalci so taki, da se radi slinijo. Ne sicer vsi, večina pa. Da boš vedela, da poznam tudi srninega pinča, ki se izredno veliko slini. Ravno včeraj smo, pasji prijatelji, na sprehodu odprli to temo, bernski planšar v stanovanju, pa so vsi rekli, da to ni primerno, že zaradi tega, ker ne moreš njegove higiene "vzdrževati". Mi, naše manjše, naprimer, kar pri vhodnih vratih dvignemo in jih nesemo do bane, da jih umijemo, in da ne potacajo še hodnika. Planšarja ne moreš. Kaj pa, ko so že v letih in težko hodijo, pa v bloku ni dvigala in ga moraš nositi po stopnicah, ej, o tem nihče ne razmišlja. Pa, kot sem že omenila, uničeni parketi itd. In slinijo se, da veš. Poznam jih nekaj. mimoza5

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

20. avg 2009 10:44

mimoza5 je napisal/a:
Roncolino:::: Novofundlandca pa res moraš prositi, da gre ven, veš, že zaradi kilaže, hehehe. Moja sestra ga je imela, pa vem, kako je. Po dvorišču se je sprehajal in je imel dovolj. Mislim, da je to zaradi teže, ker če gledam tiste ta bolj suhe, se pa zelo radi sprehajajo! Da boš vedel/a. Da se ne slinijo, praviš???! Velika pomota. Tudi planšarji, tudi novofundlandci, tudi zlati prinašalci so taki, da se radi slinijo. Ne sicer vsi, večina pa. Da boš vedela, da poznam tudi srninega pinča, ki se izredno veliko slini. Ravno včeraj smo, pasji prijatelji, na sprehodu odprli to temo, bernski planšar v stanovanju, pa so vsi rekli, da to ni primerno, že zaradi tega, ker ne moreš njegove higiene "vzdrževati". Mi, naše manjše, naprimer, kar pri vhodnih vratih dvignemo in jih nesemo do bane, da jih umijemo, in da ne potacajo še hodnika. Planšarja ne moreš. Kaj pa, ko so že v letih in težko hodijo, pa v bloku ni dvigala in ga moraš nositi po stopnicah, ej, o tem nihče ne razmišlja. Pa, kot sem že omenila, uničeni parketi itd. In slinijo se, da veš. Poznam jih nekaj. mimoza5
Huh,no naš njufko je precej suh predstanik svoje pasme,ga poskušam zrediti pa mi nekako ne uspeva.Žgoljovec en Možno da potem jaz poznam netipične predstavnike.Poznam cca. 10 berncev pa se niti en ne slini. Za razliko od njufija,za katerega pa nisem rekla da se ne.Čeprav se mi zdi,da nakaterim kar teče v potokih,nekaterim pa samo če jim s piškotm mahaš pred glavo.Potem pa imaš poplavo... Aja pa higiena.Pred vhodom zbrišeš tačke z briasčo in veselo sam odcaplja do tuša .Meni na krja pametni ne pade da bi ga nosila (za enkrat še nisem čisto nora).Zunaj obrišemo tačke,pa nahitro otrem dlako potem pa hop v kopalnico pod fen in veselo smrčat... Roncolino

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

20. avg 2009 10:53

Tole z brisačo brisati tačke..... doma že, samo koliko jih to dela v bloku? Nekaj časa sem stanovala v bloku (v LJ), pa nikoli nihče ni tega počel, vsaj opazila nisem....sem pa včasih opazila blatne caplje po tleh. Moram pa reči, da so bili tisti psi iz bloka zelo kultivirani, mirni..samo srečala sem jih na stopnicah gor ali dol in skoraj nič drugega ni bilo slišati.

Lakica  

član od: 24.7.2008

sporočila: 254

20. avg 2009 12:08

Moja prijateljica je imela 15 let v bloku mešanca med nemškim in škotskim ovčarjem, torej kar veik pes. Bilo je čist normalno, nobenih problemov. Moj sosed ga tudi ima, sicer malo manjšo pasmo in se noben ne pritožuje. Čist odvisno je, kako je pes vzgojen. Je pa že bolje, da imaš psa v stanovanju, kot pa da je priklenjen na metrsko verigo pri hlevu ali pa sam vse dneve v majhnem pesjaku. Lakica

vesoljka  

član od: 14.4.2008

sporočila: 134

20. avg 2009 23:59

TORTICA je napisal/a:
Tole z brisačo brisati tačke..... doma že, samo koliko jih to dela v bloku? Nekaj časa sem stanovala v bloku (v LJ), pa nikoli nihče ni tega počel, vsaj opazila nisem....sem pa včasih opazila blatne caplje po tleh.
Po drugi strani pa ne dežuje ravno vsak dan... :-D Itak pa da ni prav, da ne počistijo, to je jasno... vesoljka

andreychika  

član od: 18.12.2006

sporočila: 40

21. avg 2009 0:51

Za svoje čevlje si tudi nosite brisačo s seboj, da jih obrišete, preden vstopite v blok? ;) Mislim, ne mi rečt, da ko je zunaj mokro in umazano, da vidite po hodniku samo pasje šape, odtisov čevljev pa ne. andreychika

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

21. avg 2009 7:35

Ja, pa seveda, draga Andreychika, seveda so tudi druge, saj to ni bilo izrečeno kot neka huda kritika nad psi. če si prebereš malo nazaj, je razbrati, da v načelu nisem proti psom v bloku. (Proti psom pa sploh ne, saj imam doma eno belo pasjo kepico.) Psa lahko tudi izučiš, da si, enako kot latnik, na predpražniku obriše tace! Sem pa včeraj brala en zanimiv članek ene pasje psihologinje ( ali pa je bil morda prevod iz revije Hund), da ljubezen do psa ni premosorazmerna z velikostjo prostora, ki mu ga nudiš. Sami se pogosto sprehajamo in ob naši poti je eno veliko, lepo ograjeno dvorišče in tik ob ograji vedno leži pes, ki izgleda hudo žalosten. Zraven visi tabla Hud pes, a ta pes tako javka in joka ob vratih, da ga vsakič božam skozi tiste kovinske palice in sploh me ne spusti naprej, izgleda hudo osamljen in neskončno hvaležen za malo pozornosti!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti