Kuža v bloku

nina _  

član od: 31.10.2008

sporočila: 156

17. avg 2009 20:14

Roncolino Pa še za vse naše kosmatinčke! Kar se pa tiče stresanja dlak... Soseda nad nami nima psa, pa veselo stresa čez balkon vse svoje tepihe, brisače, prte,... in svoje zelo dolge rdeče lase, ki letijo po celem balkonu, rožah, da bi imeli zunaj kako hrano, ki ne bi bila pokrita, pa lahko tudi kar pozabimo. Vse kar hočem povedati je, da je VSE odvisno od ljudi. Seveda se strinjam, da ni prav, da pes laja cele ure, a to ni pravilo, prej izjema in verjemite, da večina pasjih lastnikov v blokih ne pusti takega oglašanja, in da naši psi ne lulajo po brisačah. Ne zdi se mi pa prav, da se delajo take razlike med manjšimi in večjimi pasmami. Tudi manjši psi so zelo radi zunaj in večji uživajo notri. K meni se ponoči najraje nagužva prav sestrin pes, ki ni ravno majcen (weimaraner). Kar se pa tiče pobiranja kakcev pa ni debate. Od lastnikov zahtevajte, da pobirajo za svojimi kosmatinci, sicer pa verjemite, da nas velika večina to že počne. Če pa za psom ostane pred blokom kakec tega ni kriv pes, marveč lastnik. V našem bloku so pred uvedbo vodnih števcev celo zahtevali, da bi se pes obračunal kot ena oseba in so bili šokirani, da se psa ne kopa vsak dan. Menim, da veliko nesoglasij povzroča predvsem nepoučenost ene in druge strani. nina _

andreychika  

član od: 18.12.2006

sporočila: 40

17. avg 2009 20:45

Roncolino je napisal/a:
In vsi samo omenjate kaj je kdaj pes naredel naključnemu mimoideočemu in koliko otrok je ugriznil Kaj pa to? http://www.zavetisce-horjul.net/preobrazbe.php?sub pa to? http://www.zavetisce-horjul.net/preobrazbe.php?sub pa to? http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,8787.0. in to... http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,15032.0 So tudi to naredili spuščeni psi?Ali mogoče bresrčni ljudje? Roncolino
Roncolino, ker sem menda edina, ki je omenjala napade, sumim, da leti to name. Jaz sem hotela povedati samo, kaj vse se lahko zgodi, če pes ni pod nadzorom. In to v odgovor na Strelkin post, kjer piše, da pa psi ja morajo imeti svobodo. ;) Nisem mislila v slabo luč metati psov, ker sem mnenja, da s(m)o za vse, kar stori pes, krivi ljudje. Česa vsega je zmožen človek, pa vsi vemo. Škoda le, da pri tem prevečkrat trpijo nedolžne živali. andreychika

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

17. avg 2009 21:18

Tudi mi imamo našo Rozo v bloku. Ker jo že od začetka vzgajamo in smo pri tem dosledni, ni z njo nobenih problemov. Če mora lulat, gre k vratom in tam narahlo zalaja. Na sprehod in to kar dolgi gre 3-5x na dan, odvisno od časa. Pod 3x pa nikoli. Je pridna, ne grize in uničuje pohištva, rada se sama igra z kakšno igračko, pa tudi z ljudmi in na dvorišču z prijatelji psi, ki so vsi večji od nje, hehe. Seveda, ko je pa še mladiček, stara komaj 4 mesece. Mislim, da pes ni problem v bloku, problem je ponavadi lastnik, ki je odgovoren za psa in njegovo obnašanje. Zatorej, premislita kaj želita in koliko časa mu bosta posvetile, da ne bo osamljen, koliko sta dosledna v vzgoji....in se odločita tako, da bo vama prav in ne drugim. Kyara

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

17. avg 2009 21:40

verjana je napisal/a:
Pes v stanovanju - nič posebnega, če je le pes primerno vzgojen. Ure in ure lajanja prav gotovo ne bo nihče mirno poslušal.Se bo takoj našel kak sosed, ki bo grenil življenje lastnikom. verjana

A se ti hecaš al kaj? Kdo tu komu greni življenje? Lepo prosim, no......................

rimljanka - zasebno mnenje

verjana  

član od: 6.3.2009

sporočila: 21

17. avg 2009 22:01

rimljanka in ostali, sorry. povsem napačno sem se izrazila. Vztrajno lajanje je prav gotovo zadosten razlog za reakcijo sosedov. Glagol greniti bi moral biti v narekovajih. Strinjam se z vsemi, ki zahtevajo socializiranega psa in kulturnega pesjanarja, ki za svojim psom posporavlja in skrbi, da ni v nobenem primeru moteč. Ne morem pa soglašati s posplošujočimi obsodbami o ravnanju psov in njihovih lastnikob. Tisti lastniki psov, ki ne upoštevajo pravil, kako ravnati s psom v naseljih, parkih, javnih površinah, so tudi v povsem "človeških" zadevah bolj ali manj neobzirni. verjana

sarin  

član od: 14.1.2009

sporočila: 114

17. avg 2009 22:12

Imava višavskega terierja v bloku.Moram reči,da je 8 ur sam in ne dela nobenih problemov,kar se lajanja tiče,ga še vedno učim(star je 6 mesecev),da ne laja za brez veze in lahko povem,da me ob besedi-NE LAJAT-uboga Pa ne mislim zdaj,da mu za vsako malenkost preprečujem to...če smo v naravi in če kaj vidi,zavoha se pač mora zlajati....in ker smo veliko na prostem in še več bomo,ko se seliva v hišo mu ne bom takrat prepovedala lajanja,ko bo zunaj in mu bo kaj zanimivo...je pa pogruntal pes,da kar v tri krasne ne bo lajal...ne rečem,če kdo pride v stanovanje ali če kaj vidi zanimivega na sprehodu. Znajo pa psi katerekoli pasme kar lajati in to dolgo časa kar tja v tri krasne.... Tako,da če sta se odločila za to pasmo,mislim,da je najmnajši problem kakšna dlaka ali to,da bo nekaj ur sam in bi vama kaj zgrizel...Jaz mu pustim nekaj njegovih igrač,da se zamoti in nikoli se ni spravil na pohištvo...seveda pa pazi na kakšne kable....mi smo to zaščitili. Je pa res,da vsak pes potrebuje gibanje,našemu zadošča,da se enkrat na dan pošteno znori v naravi,ostalo je pa lulanje in kakanje zjutraj,zvečer... Tako,da kar pogumno,če si želita takega psa,je pa res,da potrebuje več nege in verjetno več gibanja... sarin

vesoljka  

član od: 14.4.2008

sporočila: 134

17. avg 2009 22:50

Še moja skromna izkušnja: 14 let sem imela psičko mešanko (pretežno pudelj:). Živim v hiši z vrtom (nanj se pride preko večje terase). Psička je želela biti na terasi (!) sama le, če me ni bilo doma in me je že nestrpno pričakovala na terasi, in pa spomladi/poleti, ko je poležavanje v stanovanju zamenjala za kaki dve uri poležavanja na terasi (!). Izjemoma je šla kdaj na vrt lulat, ker se ji je očitno iz dolgačasa to dopadlo (na sprehodu je bila 3krat na dan). Tko da za mojo psičko bi zadostoval magar 1×1m2 balkona, ki gleda na cesto pred vhodom (v hišo/blok). Po drugi strani pa je imela soseda dva mešanca, samca (en terier-mix, drugi španje-mix), ki sta bila večino dneva zunaj (na pokritem delu vrta oz. nizke terase). Ponoči sta si seveda želela spati v stanovanju (ob postelji), kamor sta pa itak vedno imela dostop, ker sta terasna vrata odpirala s tačko (samopostrežba ali luksuz, po domače:). Če psu zagotoviš veliko gibanja, blok ni problem. V nasprotnem primeru, izbiraš bolj sebi podobno, zapečkarsko pasmo. Pa tudi psičke so običajno tiste, ki so mal bolj umirjene. Ampak kak Border Collie bo verjetno odpadel, in to ne glede na spol. In, popolnoma se strinjam z Roncolino. Z velikostjo psa se ne povečuje tudi njegova želja, da dneve in noči preživi zunaj, sam. vesoljka Sporočilo je spremenil(a) vesoljka dne 17. 2009 22:51

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

17. avg 2009 23:36

Živim v ulici z 11 hišami. 34 prebivalcev in 7 psov.

Ko se ponoči vračam domov po ulici, se vedno spomnim na pesem Ko psi zalajajo, po celi vas' na glas...

In vsi ti psi lajajo. RAzen ene izjeme imajo nevzgojene lastnike, živijo pasje življenje.

Pa dajte si že dopovedat: dokler pes laja, ni za v blok. Če imate psa zunaj, to ne pomeni, da nočni lajež zabava celo sosesko, ampak vedno moti.

Včasih se zjutraj zbudim s podočnjaki kot černobilska miška. Celo noč lajajo, mene pa silijo, da moram biti tolerantna do njih.

 

F r i n a

vesoljka  

član od: 14.4.2008

sporočila: 134

18. avg 2009 0:15

frina je napisal/a:
Pa dajte si že dopovedat: dokler pes laja, ni za v blok. Če imate psa zunaj, to ne pomeni, da nočni lajež zabava celo sosesko, ampak vedno moti. F r i n a
Ampak vprašanje, če bi ti taisti psi lajali ponoči za stanovanjskimi vrati ob blokovskem hodniku. Pa če ga zjutraj razmigaš, mud daš zajtrk, bo več al manj spal tistih 8,5 ur, dokler ne pride nekdo domov... pa spet ne bo "šanse" za lajat. Hočem povedat, da bi morda ti Tvoji sosedje, Frina, rekli: "Ta moj pes pa res ni za v blok... še ponoč ga vse znervira." Ampak bi razmišljali čist narobe, z napačnega vidika. Namreč, tudi mojo (v prejšnjem post-u opisano) psičko je kdaj luna nosila, ker je kdaj sredi noči lajala na nevemkaj sredi vrta, na katerega itak ni nikoli zašla niti čez dan. In še danes slišim njen lajež - tisti od prvih 10 sekund dalje je bil iz živega dolgčasa (v smislu "če sm že začela..."). Zunaj - celo na njeni terasi (!! hehe), jo je vsakič kaj toliko zmotilo, da je morala "pokomentirat". V stanovanju je moralo biti pa ali zvonec ali trkanje, da se je sploh oglasila. Pa živim v stanovanjski hiši, se sliši še marsikoga (in marsikaj). V stanovanju bo pes še najmanj znerviran, če mu bo seveda zagotovljena primerna pozornost ob določenih delih dneva. Zdolgočasen pes bo itak lajal povsod. Tudi moja "popolna stanovanjska" psička je. vesoljka

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

18. avg 2009 7:33

Sicer ne živimo v bloku ampak v hiši, imamo pa psa. Sama sem mnenja, da je vse odvisno od tega kako je pes vzgojen. Ko smo doma je naš pes veliko zunaj, ko pa gremo v službo in šolo pa ga zapremo v hišo. Nikoli ne razgrize kakšne stvari, navajen je, da ne spi na kavču ampak na svojem ležišču ali na preprogi. Imamo mešančka, bi pa bila pri nakupu psa, če naj bi ta živel v stanovanju ali hiši, pozorna na naslednje: - Pes naj bo take pasme, da ne laja za vsako malenkost (naš to v hiši ne počne prav pogosto, si pa da duška zunaj, kar je zelo zoprno in ga ne uspemo odvaditi te grde razvade) - to govori ponavadi v prid večjim pasmam - Pes naj bo s kratko ali srednje dolgo dlako - še pri kratki dlaki je potrebno dnevno sesanje prostorov, kjer se pes giblje, če ne želimo, da so dlake povsod. Pomembno je da je dlaka taka, da se ne namoči ampak da mokrota z njega steče, sicer je ob prihodu s sprehoda, potrebno veliko več nege, kot sicer. Tudi telesni vonj psa je pomemben - nekateri psi praktično nimajo vonja, drugi pa že ob normalni higieni tako smrdijo, da bi jih lahko uvrstili med tiste zapuščene. - Dobro je premisliti, kje bo pes živel v stanovanju - velik pes potrebuje veliko prostora. Zavedati se moramo, da je pes človekov prijatelj in da "trpi" v hodniku, ko se mi zabavamo v dnevni sobi. Pes želi biti del našega "krdela". - Pomislite na to, da bo pes v stanovanju če bo vse posreči živel 10-15 let. Kakšni so vaši načrti za približno tako obdobje. Si bosta v tem času omislila tudi otroke. Bo stanovanje dovolj veliko za tako velikega psa in otroke. Verjemite, da je zelo težko, ko se moramo psu, ki je z nami živel leta, odpovedati in ga oddati drugim ljudem, v zavetišče ali celo dati uspavati. - Premislite tudi, kolikokrat odhajate z doma samo za nekaj dni - tako službeno, kot na izlete. Strinjam se z tem, da se da psa pogosto vzeti s seboj - ne pa vedno. Tudi če se samo s psom sprehajate po mestu vam je onemogočen vstop v trgovine, lokale, muzeje - oz. eden mora s psom počakati zunaj in se nato zamenjati. Psa, ki živi v stanovanju je potrebno tudi redno negovati in kopati. V hiši se to da narediti, če je pes res velik pa zunaj, seveda s primerno toplo vodo ali v garaži z odtokom pozimi. Velikega psa ne moremo stlačiti v tuš kabino. Pri majhnih psih je to veliko manjši problem. - Pri vzreditelji, kjer kupite psa bodite pozorni na čistočo in podobno. Po izkušnjah sodeč in opazovanju drugih, so mladiči, ki živijo v čistih in urejenih razmerah veliko prej "čisti". Če je psička negovana, če se rada sama čisti... je to navado prenesla tudi na mladiče in to bodo počeli tudi sami in obratno. Sploh pa - za psa smo odgovorni njegovi lastniki, pa naj nam bo to všeč ali ne. Mi je pa zelo všeč frinin predlog o tirimesečnem "sprehajanju povodca". Pes je obveznost, ki se je ne da preložiti ne glede na naše slabo počutje, pomanjkanje časa ali slabo vreme. On MORA ven, da opravi svoje potrebe, on mora jesti, on mora imeti delček naše pozornosti. To ni igračka, je živo bitje z vsemi svojimi dobrimi in slabimi lastnostmi - in vendar je naš, del naše družine, del našega krdela. Res pa je, da nam je naše dobro ravnanje s psom tudi obilno povrnjeno z njegovo nežnostjo, vdanim pogledom.... Samo lastniki psa vemo, kako je pes ki živi z nami "osebnost", kako nas dobro pozna, kako ve kaj je prav in kaj ne, kako ve kdaj smo veseli in kdaj žalostni..., pa čeprav je samo pes. Malo preštudirajte vse, kar smo in kar še bomo napisali iz naših izkušenj, dobro pretehtajte in se odločite za psa - pa čeprav to ne bo bernski planšar, ki je mogoče res malo velik za stanovanje. Dobro odločitev in lep pozdrav. tedyka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti