Ohrovt

Lingua  

član od: 28.10.2003

sporočila: 153

tema odprta - 13. avg 2009 10:13 | ogledi: 24.442 | odgovori: 10

Pozdravljeni,

potrebujem pomoč - prijateljica ima ogromno ohrovta in bi ga rada konzervirala. Kako?

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

14. avg 2009 13:06

Če je to glavnati ohrovt, ga lahko pusti kar na njivi, če ga dobi mraz je še boljši, je namreč izrazita "zimska zelenjava". LAhko ga tudi spravi v temno in ustrezno vlažno klet, tako kot zelje. Ohrovt dodajajo (v majhni količini) tudi med kislo zelje). Listnati ohrovt pa ne vem kako bi shranila, morda blanširanega ali dušenega pa ga potem dodaš v zelenjavno mineštro. Ampak vitamini bodo šli bolj kot ne k vragu. Večina ljudi, ki jih poznam, da gojijo ohrovt ga dejansko prezimi kar na njivi. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

14. avg 2009 13:14

Ohrovt prezimi, včasih ga je potrebno malo pokriti. Problem nastane pri glavah, ki so zelo zrele, ker začnejo pokati in potem tudi gniti. Ohrovt narežem in ga najprej zamrznem na pladnju, obloženem s peki papirjem. Ko zamrzne (kar je hitro), ga spravim v vrečke in potem uporabljam kot svežega. Veliko zelenjave se da zamrzniti na tak način, povsem brez blanširanja. Tudi za zelišča uporabljam to metodo. Je pa nekaj dela s tem. Prakticiram pa tudi takšen način zamrzovanja, da si vnaprej naredim seznam določenih jedi in potem zamrznem celotno mešanico za neko jed, skupaj z zelišči (recimo ratatouille, mineštro, vrzoto (ohrovt+madi fižol),itd.) Drugače pa glave odrežem, ostanek rastline pa kar pustim v zemlji. Pozno jeseni ali zelo zgodaj spomladi začnejo odganjati mladi listki, ki jih potrgam in vržem v kakšno mineštro. fresh

ninkica  

član od: 31.10.2008

sporočila: 632

20. avg 2009 16:44

Na vrtu imam ogromno ohrovta in nebi rada da bi mi segnil ,bi ga dala v skrinjo. Dala bi ga v vrečke in bi ga potem uporabila za dušen ohrovt. Ima kdo izkušnje s tem,da se potem ohrovt lepo obnese?Ali ga moram prej z blanširat? hvala za odgovore ninkica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. avg 2009 18:30

Vsekakor ga blanširaj, če ne drugega, bo manjši volumen. Škoda, da si daleč, bi ti kakšno glavo ali dve z veseljem odkupila.

eta  

član od: 27.3.2008

sporočila: 406

2. okt 2015 18:02

Bom nadaljevala v tej temi. Letos imam prvič Toskanski ohrovt. Zanima me priprava le tega, ker ga ne uspem , ne znam, pripraviti tako, da bi nam bil dober...dodajala sem ga v enolončnice in v njih je plavalo nekaj temnega, trdega itd. Prosim za nasvete, ker mi res bujno raste, pa še zdrav je.

eta

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

2. okt 2015 18:16

Najprej počakaj, da ga dobi slana. Potem postane sladek, dober. Tako ali tako prezimi in je še skozi zimo in pomlad več kot uporqaben. Meni zelo všeč, narejen kot govnač, recimo.

rimljanka

tisa55  

član od: 1.11.2012

sporočila: 75

3. okt 2015 13:55

rimljanka je napisal/a:

Najprej počakaj, da ga dobi slana. Potem postane sladek, dober. Tako ali tako prezimi in je še skozi zimo in pomlad več kot uporqaben. Meni zelo všeč, narejen kot govnač, recimo.

rimljanka

 

Se strinjam z gornjim. Ohrovt je res boljši, slajši, ko ga dobi slana. Praktično zdrži na njivi vso zimo, za toskanski ohrovt je tudi značilno, da zdrži nizke temperature, vsaj tako sem slišala (sami ga še nismo gojili, imamo rajši glavnatega). Glede uporabe v tem času, pred slano, pa ti svetujem, da ga zrežeš na zelo majhne koščke ali rezance, kadar ga kuhaš ali pečeš. Mislim, da ga lahko uporabiš tudi surovega, za smootije, vendar ga moraš zmiksati, kar pa je v bistvu še bolj zdravo tako z vidika mineralov in vitaminov, kot tudi za želodec.

 

 

 

tisa55

eta  

član od: 27.3.2008

sporočila: 406

7. okt 2015 21:09

Opravičujem se, sem bila odsotna in šele zdaj prebiram odgovore...aha, očitno sem bila preveč neučakana. Kot kaže, na slano ne bo potrebno več dolgo čakati....hvala za nasvete

eta

milja44  

član od: 2.1.2014

sporočila: 152

8. okt 2015 15:05

eta, evo jaz takole vložim listni ohrovt in je res odlien

Za 5 kozarcev ali pločevink po 1 liter.

4 kg ohrovta (neto)

4 jedilne žlice soli.

Nakodrani zimski ohrovt poberemo z vrta šele po prvem mrazu. Posamezne liste potrgamo s kocena,iz listov pa izrežemo tudi trde peclje.Temeljito operemo. Potem vzamemo največji lonec in v njem zavremo približno 5 litrov vode in sol. Vanjo damotoliko ohrovta, da je ves pokrit z vodo, kuhamo dve minuti, poberemo s penovko ven in v odcejevalniku v mrzli vodi hitro ohladimo. To ponavljamovse doklej, dokler imamo še kaj ohrovta.

Ohlajen ohrovt odcedimo, natlačimo v kozarce ali pločevinke in že po znanih pravilih pasteliziramo, in sicer 2 uri pri 95 oC. Tako pripravljen ohrovt bomo kasneje samo zavreli v juhi v kateri smo prej kuhali slanino, klobase ali podobno meso.

Čas za pripravo približno 60 minut.

milja44

eta  

član od: 27.3.2008

sporočila: 406

8. okt 2015 21:04

Super, tole je pa zelo zanimivo. Bom poskusila. Hvala!

eta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti