Meta

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

tema odprta - 3. avg 2009 12:53 | ogledi: 10.126 | odgovori: 13

http://www.kulinarika.net/clanki/clanki.asp?ID=82&vrsta

Letos imam doma prvič meto, sliko lahko vidite na zgornji povezavi. S to rastlino še nimam izkušenj, zato prosim za pomoč. Na začetku je z rastjo kazalo lepo, sedaj pa se suši. Sušiti se je začela po cvetenju in je že skorja cela suha, svežih delov je samo še nekaj. Mene zanima, ali je to normalno, da je po cvetenju konec rasti za letos in da bo drugo leto pognala na novo ali pa moja meta dokončno odmira? Od te rastline sem si letos veliko obetala (čaji, žganje, sladice, sirup itd.) in sem nekajkrat vmes potrgala nekaj listkov, ki sem jih rabila, več pa ne. Brala sem tudi, da se ta rastlina močno razraste, moja pa še v višino ni zrasla kaj prida. Dopoldne je v senci, popoldne pa na soncu, zalivala sem jo redno.

Kakšne so vaše izkušnje z meto? Hvala!

Mimogrede, moja meta je njivska meta.

ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. avg 2009 13:22

Njivska meta? Pa si jo kupila? Je takole cvetela?  

Ne vem, zakaj si zbrala prav njo, ki ne diši posebej lepo, vsaj meni ne. Bi ti pa svetovala, da jo porežeš, najbrž bo odgnala na novo. Kolikor se spomnim, prav ta meta ne dela kakih posebnih podzemnih poganjkov, s katerimi se večlina met zelo hitro širi naokoli. Zanesljivo bi se bistveno bolje počutila na gredi, če imaš to možnost.

rimljanka - zasebno mnenje

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

3. avg 2009 14:31

Rimljanka, imaš na zalogi kako fotografijo kake posebne mete? Take, s cvetki. Take, zelo dišeče in ekspanzionistične.

F r i n a

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. avg 2009 17:34

Hm........................imam, ko jo bom našla. Nisem prepričana, da je s cvetki. Vseeno bom poskusila najti. In prilepim. Saj vem, katero imaš v mislih, frina. Moja ni ekspanzionistična, ker jo imam modro v loncu.

rimljanka - zasebno mnenje

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

3. avg 2009 17:44

Letos sem hotela imeti poprovo meto, vendar je bilo v naših krajih nemogoče dobiti tako seme kot sadiko. Sadiko te mete (na moji sliki) sem kupila v vrtnariji, toda še prodajalka sama ni vedela, za katero vrsto mete gre. Ko sem jo kupila, je bila tako velika, kot je na sliki in do zdaj ni zrasla kaj prida, čeprav sem jo presadila, samo cveteti je začela. Ravno na podlagi cvetov sem ugotovila, da gre za njivsko meto. Cveti (sedaj so cvetovi v glavnem že suhi) ravno tako kot na Rimljankini sliki. Meni ta meta drugače diši. Mogoče bi bilo res bolje, da bi jo posadila v vrt, ampak je ravno zato nisem, ker sem brala, kako se meta razraste. No, pri moji meti zdaj o kakšnih poganjkih ni ne duha ne sluha. Jo bom porezala in videla, kaj bo. Možno je tudi, da je enostavno sadika slaba, ker sem v isti vrtnariji poleg mete kupila še origano, ki tudi bolj ali manj stoji, kar se tiče rasti. Vse ostalo na vrtu pa divja kot noro. Imam vprašanje. Kje se sploh dobi seme poprove mete? V naših prodajalnah so spomladi imeli samo seme, na katerem je pisalo meta (lat. Mentha), sploh pa ni pisalo, za katero vrsto mete gre. Če bi kupila tisto seme, potem bi lahko spet ugibala, za katero vrsto mete gre. Hvala! ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. avg 2009 18:04

Mambica, če hočeš zanesljivo vedeti, kaj kupiš, se obrni na Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo v žalcu, kjer imajo Vrt zdravilnih zelišč ( http://www.slovenia.info/si/ostale-znamenitosti/Vrt-zd ).

In nikar se ne trudi s semeni, vsaka vejica mete se prime.

Si kupljeno rastlino presadila v lonček in ob tem temeljito razrahljala korenine in potrgala odvečne, sploh, če so bile ovite okoli koreninske grude? pogosto je razlog, da rastline v lončkih (tudi na gredi) slabo rastejo, ker korenine nekako "ne znajo" in območja koreninske grude v novo prst, v stari koreninski grudi ni več hranilnih snovi, pa zato ne rastejo.

Še to: Profesionalna vrtnarska družba  ( http://blog.pvd.si/ )je zanesljivo mesto za nakup rastlin, imajo vse vrtnarije res poimenovane sorte. Najbrž imaš katero od vrtnarij v bližini.

rimljanka - zasebno mnenje

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. avg 2009 18:06

Frina, fotka je slaba, a edina. Letos mi ta meta (še) ne cveti, sem jo enkrat že porezala.

 Bo za silo vseeno OK?

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 03. 2009 18:07

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

3. avg 2009 18:13

rimljanka je napisal/a:

Mambica, če hočeš zanesljivo vedeti, kaj kupiš, se obrni na Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo v žalcu, kjer imajo Vrt zdravilnih zelišč ( http://www.slovenia.info/si/ostale-znamenitosti/Vrt-zd ).

In nikar se ne trudi s semeni, vsaka vejica mete se prime.

Si kupljeno rastlino presadila v lonček in ob tem temeljito razrahljala korenine in potrgala odvečne, sploh, če so bile ovite okoli koreninske grude? pogosto je razlog, da rastline v lončkih (tudi na gredi) slabo rastejo, ker korenine nekako "ne znajo" in območja koreninske grude v novo prst, v stari koreninski grudi ni več hranilnih snovi, pa zato ne rastejo.

Še to: Profesionalna vrtnarska družba  ( http://blog.pvd.si/ )je zanesljivo mesto za nakup rastlin, imajo vse vrtnarije res poimenovane sorte. Najbrž imaš katero od vrtnarij v bližini.

[nagelj] rimljanka - zasebno mnenje
Rimljanka, hvala. Vrt z linka imam pa praktično pred nosom. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

3. avg 2009 21:13

Rimljanka, hvala za posnetek mete. NAša je tudi porezana, zato nisem mogla primerjati z drugimi.

Če meto posadiš v košaro, ali plastično posod z luknjami ( beri škaf), jo lahko obvladaš.

F r i n a

petardica  

član od: 15.9.2008

sporočila: 728

5. avg 2009 8:17

Ja meto bi bilo pa metno imeti v kaki posodi.Jaz jo imam na vrtu,vedno režem le zgornje dele pred cvetenjem, je ogromna in košata.Ko jo porežeš odganja na novo. Je pa res da se je zasejala že po polovici vrta in jo moram celo leto odstranjevat z gredic ker bo kmalu prerasla cel vrt petardica

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 930

6. avg 2009 9:05

Saj lahko na vrtu skoplješ večjo luknjo vanjo dač plastično posodo (veliko po želji) kateri odrežeš dno ali narediš večje luknje, daš zemljo in posadiš meto. Tako se meta ne bo razraščala po celi gredi. Preverjeno. reza

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti