Ptički

Aria  

član od: 6.6.2003

sporočila: 20

tema odprta - 17. jun 2003 10:02 | ogledi: 3.974 | odgovori: 3

Pozdravljeni!

Ali bi mi znal kdo napisati recept za ptičke - nekakšno testo, podobno kot za rezance, ki se z deske strga v vrelo vodo in služi kot priloga k mesu - morda še h kaki drugi jedi?

Hvala za trud in lep pozdrav!

Temo je spremenil(a) Aria dne 17. jun 2003 10:04:47

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

18. jun 2003 21:37

Podobni stvari, samo da se oblikujejo z žličko, smo pri nas rekli "vaseršpocli" ali lepo po slovensko vodni žličniki. Testo se zmeša samo iz jajca in moke (podobno kot za jajčne vlivance), samo da mora biti trše oz. gostejše, da se z deske lepo "reže" v vodo. Jaz take žličnike včasih zakuham tudi v obaro ali zelenjavno juho. LP cervus

Aria  

član od: 6.6.2003

sporočila: 20

18. jun 2003 22:55

elaphus, najlepša hvala. Mislim, da bo tvoj nasvet čisto pravšnji in da je to TO. Bom preizkusila. Jaz sem jih jedla kot prilogo k divjačini in moram reči, da je bilo ne samo dobro, ampak tudi na oko privlačno. Pa še enostavno za narediti, kot kaže.

janca  

član od: 8.8.2002

sporočila: 111

20. jun 2003 23:21

Pozdrav vsem! Mislim, da recept ni čisto OK. Če bi hoteli take žličnike delati za prilogo, bi morali dodati nenormalno dosti jajc-to pa za stareješ ni najbolj zdravo. Originalno testo je samo voda, moka in sol (zato "vaseršpacni", po naše vodni vrabci ali žličniki) in so bili včasih hrana revežev. Pri nas jih delamo, kot me je učila moja babi: testo naredim v skledi iz moke, mleka , pecilnega praška in soli, doda pa se lahko tudi drobna skuta (200 do 250 g na opisano količino). Vzamem 1 liter mleka in toliko moke, da dobim na koncu precej gosto testo, še bolj kot za "šmorn", dodam 1/2 vrečke pecilnega in 1 zvrhano žličko soli. Vse sestavine je treba res dobro premešati, najboljše gre z žlico! Zavrem kakih 7 litrov vode, ko zavre, dodam žlico soli in nato v krop polagam žličnike. Kuhajo se kakih 20 minut, so pa odlična priloga k polnim, močnim omakam. Mi jih imamo radi tudi naslednji dan, prepečene na malo pečenkine masti ali pa na olivnem olju. Za ta namen jih prerežem na polovico (po sredini, da dobim dva tanjša kosa) in kose popečem z obeh strani. Pa dober tek!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti