Kompost

as1  

član od: 5.4.2006

sporočila: 142

tema odprta - 26. jul 2009 10:50 | ogledi: 5.729 | odgovori: 11

Strigel bom pušpanovo živo mejo. Ali so ostanki primerni za na kompost. Pušpan naj bi bil namreč strupen?

Ima kdo kakšno izkušnjo ali informacijo?

as1

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

26. jul 2009 12:12

Jaz jih ne bi dala na kompostni kup. Res je pušpan strupen, pa tudi to, da so listi usnjati, pomeni, da se bodo zelo dolgo razgrajevali. Če boš imel obrezkov zelo veliko, bi se ti jih (skupaj s primerno količino kompostina in/ali še nekaj nezrelega komposta splačalo dati v veliko vrečo, jo prebosti nekajkrat (ali pa dati tako pleteno, ki zgleda kot blago, je pa iz plastičnega pletiva) in potem tako nastali kompost porabiti po dpušpanovo živo mejo. Tam zanesljivo ne bo škodil.

Sama tako prakticiram z zdrobljenimi vejami, ki ostanejo po rezanju trte, sadnega drevja, okrasnega grmičevja,....le, da ne pustim razgraditi do konca, ampak porabim kot zastorko za maline, ribez,...

Tako je moje mnenje, s pušpanom nimam izkušenj.

 

rimljanka - zasebno mnenje

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

26. jul 2009 14:28

Da se takoj prištulim: kaj pa naredite z vejami orehov, ki tudi niso najprimernejše za na kompost?

tulka

as1  

član od: 5.4.2006

sporočila: 142

27. jul 2009 21:41

Z orehovimi listi, pa samo daleč od vrta. Če sem jih jeseni prepozno odstranil, tudi trava ni več rasla pod orehom. as1

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. jul 2009 22:17

Orehovi listi v omarah uspešno odganjajo molje, pod orehi pa preprečujejo rast drugih rastlin, ja, to je za oreh (tudi skozi korenine oddajajo snovi, ki zavirajo rast drugih rastlin) znano. Pa ne le za oreh, tega je med rastlinami veliko, morda samo manj intenzivno. Se pač borijo za svoj košček prostora pod soncem.....

rimljanka - zasebno mnenje

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

27. jul 2009 23:04

A lipovo listje tudi škodi kompostu? Te dni sem dežurna pri urejanju okolice babičine hiše in sem dobre tri samokolnice lipovega listja stresla na kompost. A sem ga polomila? RadaJem

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. jul 2009 7:39

Po moje ga nisi. Samo predebela plast pa ne sme biti, ker se potem zelo počasi razgrajuje.......

mansaj  

član od: 23.12.2003

sporočila: 478

28. jul 2009 8:14

Za kompost lahko uporabimo v razmerjih: Kuhinjski odpadki Neuporabni deli sveže zelenjave Olupki sadja Kavna usedlina Pokošena trava Hrastovi listi Kravji gnoj Konjski gnoj Listje Koruzna stebla in listi Šota Časopisni papir, lepenka Borove iglice Slama Lesni prah, les, žagovina Kaj v kompost NE spada: v materiali, ki se v naravi ne razkrajajo (plastika, steklo, porcelan, barve, laki, strojno olje), v bolne rastline (te moramo sežgati), v lupine limon, pomaranč, banan in cvetje iz cvetličarn zaradi škropiv (!), v rastline, ki jih črvi ne marajo (pelin, orehovo lubje, vratič), v iztrebki psov, mačk in ljudi, v kemični preparati, detergenti, praški, v kuhinjsko olje (samo v manjših količinah), meso, kosti Vir: Kalia jasna

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

28. jul 2009 8:15

http://www.baumax.si/Content.Node/garten/pravilno- Na tem linku piše, kaj sodi in kompost in kaj ne. Med stvarmi, ki ne sodijo, so našteti tudi olupki škropljenih citrusov. Jaz pa sem nekje brala, da se olupki škropljenih citrusov lahko mečejo na kompost, ker jih potem neke živali vse predelajo. Ta nasvet sem brala v rubriki kmetijski nasveti, kjer odgovarja nek agronom. Sedaj ne vem, kako je prav. Kako pa delate vi? ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

mansaj  

član od: 23.12.2003

sporočila: 478

28. jul 2009 8:15

po mojem tudi cipresa ne gre na kompost jasna

mansaj  

član od: 23.12.2003

sporočila: 478

28. jul 2009 8:16

citruse se ne meče na kompost ne zaradi škropljenih lupin, temveč zato ker vsebujejo eterična olja, ki ne ustrezajo bakterijam, ko razkrajajo kompost jasna

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti