Ribe v konzervi, so res zdrave in brezkonzervansov?

karajan  

član od: 21.2.2007

sporočila: 98

tema odprta - 26. jul 2009 8:00 | ogledi: 13.344 | odgovori: 10

Rad imam tuno v olivnem olju, pa tudi sardelice. Me pa zanima, ali je to zdrava hrana ali pa si s to hrano vnašam razne konzervanse?

Hvala

karajan

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

26. jul 2009 8:02

Preberi deklaracijo na embalaži, pa ti bo jasno........

karajan  

član od: 21.2.2007

sporočila: 98

26. jul 2009 8:45

Saj zato sprašujem, proizvajalci navajajo da so brez konzervansov in da je vse naravn in zdravo... A je res? karajan

vida70  

član od: 13.9.2005

sporočila: 461

26. jul 2009 9:06

Potem bo že držalo, da so brez konzervansov ali pa vzemi z rezervo. Pa saj najbrž ne poješ tega toliko, da bi lahko vplivalo na tvoje zdravje. Koneckoncev pa, kaj pa je danes sploh še 100 % zdravo???? Še za svoje zelenjavo z vrta ne bi dala roko v ogenj, pa je z ničemer ne škropim. Je čist bio, ampak zihr jo kakšen maček mimogrede polula.... vida70

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

26. jul 2009 9:53

No, proizvajalcem ne verjameš, karajan, boš pa verjel temu, kar pišemo tule, sami laiki na tem področju? Kdo med nami ima doma laboratorij, v katerem dela analize izdelkov? Verjamem deklaracijam (ki so seveda natako v okviru zahtev zakonodaje za posamezno državo). Konec koncev, verjamem tudi, da je v steklenici 0,5 l piva, če na njej tako piše, verjamem, da je v zavitku 1kg sladkorja..... In - konec koncev, diham zrak, četudi v sosečšini nekdo kadi, pijem vodo, skratka, živim......po zdravi pameti, bi rekla.

In tebe prosim, da mi poveš, kaj je po tvoje "naravno in zdravo". Zelena mušnica v gozdu je naravna. In je zdrava, ni pa je zdravo uživati, vsaj za ljudi to velja..... Torej?

Po moje: konzerva tune ali sardel, tu in tam, nekajkrat na mesec ja, vsak dan pa - ne. Tako je z (skoraj) vsem.

Evo, moje mnenje.

rimljanka - zasebno mnenje

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

26. jul 2009 10:30

Pred časom sem gledala na POP TV eno "zdravniško oddajo (ameriško). Splošni zdravnik je povedal, da so konzervirane sardelice hrana, ki bi jo bilo priporočljivo uživati nekajkrat na teden. Bile naj bi tako rekoč sanjska hrana - nekaj takega kot recimo borovnice. Sardele so na dnu prehrambene verige in vsebujejo zgolj minimalne količine strupov (jih ne utegnejo zaužiti), medtem ko se višje po prehrambeni lestvici seveda le ti močno kopičijo. Konzervirana tuna je tako že hrana, primerna le za občasno uživanje, nosečnice bi se je pa sploh morale izogibati. Glede na to, da v odaji ne reklamirajo zdravil in podobnega, bi temu verjela. Navsezadnje pa tudi dvomiti ne moreš veš čas. Lisa

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

27. jul 2009 7:46

Pa med sestavine poglej na konzervi, na internetu malo poišči, kaj katera sestavina pomeni, si to lepo shrani in občasno preberi. Pol boš vedela kaj je kaj, vsaj v meji okvirnega in pol boš na tekočem, kaj je noter.

moja prijateljica je že "doktorirala iz sestavin. jih je bila prisiljena naštudirati, ker ima njen sin 100 vrst alergij na razne E-je in glutaminate.

Kyara

francis  

član od: 7.7.2007

sporočila: 130

27. jul 2009 8:04

Na konzervi od sardin piše: rib 70% , rastlinskega olja 30% in jedilna sol. Izgleda precej naravno. francis

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

27. jul 2009 9:52

po moje so sardinice kar v redu hrana. Problem je edino v tem, da gre za hrano zaprto v konzerve, ki zdrži precej časa. Iz vidika ayurvede gre za hrano "tamas" ( meso sicer "rajas"), česar naj bi uživali čim manj. A ne glede na napisano, se jaz ne bi obremenjavala s tem in bi z užitkom pojedla konzervo takih ribic! En del škode za naše zdravje nosijo konzervasi, E- ji ipd, drug del pa naše prepričanje, da je škodljivo in neprimerno in da nam škodi. Sama se poleg znanja iz ayurvede in splošnega znanja, ravnam po občutku, če je občutek po hrani dober, se počutim v redu, je hrana zame OK! Kar mirno in dober tek!

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

27. jul 2009 12:17

Mislim, da so prišli s tem na dan zato, da so dali ljudem še eno "super hrano" iz morja. Sardine naj bi že same po sebi imele precej Omega -3, kar pri nekaterih ljudeh rahlo vpliva na znižanje (izboljšanje) holesterola. Sardine konzervirane v olivnem olju naj bi bile še malo boljše, ker ima tudi olivno olje precej Omega-3. Veliko ljudi ob vsem navdušenju pozabi, da ta isti zdravniki (in nekateri znanstveniki) povdarjajo, da moraš sardine samo vzeti iz olja in olje odvreči.

Vanja

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

28. jul 2009 1:15

Konzervansov po mojem ne dodajajo, zakaj le, če zadošča sterilizacija in pakiranje v konzerve?

Drug problem pa je živo srebro v ribah - ponekod ga je res preveč, tako da pretiravati ni dobro.

Sicer pa na to temo obstaja zelo zanimiva diplomska naloga iz Biotehniške fakultete - če se komu ljubi malo poglobiti v zadevo...

 

Nasja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti