Sivka

kohica  

član od: 30.1.2007

sporočila: 528

tema odprta - 25. jul 2009 10:31 | ogledi: 18.014 | odgovori: 40

Zanima me kdaj se "postriže" sivka?

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. jul 2009 13:05

V polnem cvetenju. Se pa bojim, da si že precej pozna. Če si s "striženjem" mislila rezanje socvetij.

rimljanka - zasebno mnenje

Svetla  

član od: 15.5.2007

sporočila: 38

25. jul 2009 14:41

Sivka se v Dalmaciji žanje v začetku avgusta, v Istri teden do dva kasneje. Svetla

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. jul 2009 15:19

No, Svetla, kakšne 14 dni nazaj sem zasledila, da so imeli prvo žetev sivke v Brjah pri Koprivi na Krasu.

http://www.radiomorje.si/?p=novice&regija=7&id

Komajda lahko verjamem, da bo torej v Istri žetev šele v drugi polovici avgusta. Pri nas na Štajerskem je cvetela že konec junija, meni cveti zdaj tista, ki sem jo spomladi potaknila, ko sem obrezala osnovne grme.

rimljanka - zasebno mnenje

baška  

član od: 24.3.2008

sporočila: 221

25. jul 2009 16:18

za kaj vse uporabljate sivko? lp, baška

mina20  

član od: 19.4.2007

sporočila: 389

25. jul 2009 16:29

jaz jo uporabljam predvsem za omare. Porežem csetove, potem jih dam v vrečko narejeno iz blaga in nato vrečke položim med obleke. Naredim pa tudi suhi šopek iz različnih cvetlic, dodam tudi sivko in imam na omari celo leto. Mi je zelo všeč njen vonj. Se jo pa uporablja tudi v kuhinji. Sem prejšnji teden naletela na zelo dobre recepte, vendar jih še nisem imela časa poskusit. mina20

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

26. jul 2009 6:55

Jaz sem pred dnevi dobila sivko iz Dalmacije, ki je že bila suha, torej je tam vsaj letos že bil čas žetve. Tudi jaz uporabljam sivko samo za preganjanje moljev. Sešijem kakšno žival in jo napolnim s posušeno sivko. Tole sem naredila včeraj. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

26. jul 2009 12:30

Mambica, kako je lepa tvoja mucka!!!!

 

Jaz pa sivko za odišavljanje omar porežem, ko začne odcvetati. Ko lahko odcvetele cvetke z lahkoto z roko potegnem/posmukam s peclja, se mi zdi ravno prava. Osmukane cvetke natlacim v najlonske nogavice (ne se smejat) in oblikujem velike klobase, ki potem visijo po prostorih. Ko si zaželiš "aromaterapije", samo malo pomečkaš tako klobaso in ves prostor lepo zadiši. Za v omare pa naredim manjše vrečke - tudi iz najlonk, ker so mrežaste in lepše prepuščajo vonjave kor bombazme vrečke. Sem pa tudi jaz letos začela oblikovati dišavne mucke!

Zdi se mi namrač (no, to je lahko tudi samo moj občutek), da ima taka dosti lepši vonj kot tista, ki sem jo rezala v polnem cvetu in je bila zelo "frišna". Se mi zdi, da se mi je od tiste vonj kar nekako na hitro izgubil, ko so se socvetja posušila - ozza moj občutek je dišalo bolj po suhem senu kot po sivki.

Za uporabo sivke za destilacijo - pridelovanje eteričnega olja - pa sem na Hvaru videla, da je bila ponavadi glavna žetev tam nekje sredi julija, želi pa so res sivko v polnem cvetu. Enako je bilo tudi na testnem nasadu v Brjah pri Koprivi na Krasu, ki ga omenja Rimljanka v zgornjem postu.

Mojca

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

26. jul 2009 14:23

MamaF, podobne stvari sem šivala že pred leti, ko pa sem pred dnevi videla v tvojem albumu mucke, pa sem spet prišla na to idejo; sploh zaradi tega, ker sem dobila letos kar nekaj suhe sivke. Nisem uporabila najlonke, ampak bolj gosto blago, pa vseeno močno, močno diši. Jaz sem napolnila s sivko tako glavo, trup kot rep in sem zato porabila res ogromno sivke. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

liberica  

član od: 13.2.2007

sporočila: 57

27. jul 2009 10:04

Verjetno je sedaj tudi pri nas več sort sivke, vsaj po listih in cvetju sodeč. Pri meni na robu Ljubljane cveti še vedno v polnem cvetu in ima še vedno veliko novih nastavkov za cvet. Lansko leto mi je cvetela na polno do konca septembra. Kupila pa sem jo v Bauhausu pred dvemi leti 4 kom pakirane po 10 skupaj, pa so se mi vse lepo prijele. Od prej pa imam samo 2, tisti sta pa že odcveteli. liberica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

27. jul 2009 11:22

liberica, če imaš zdaj cvetočo sivko svetlo vijolično, pa z razvejanimi cvetnimi stebli, gre najbržda za lavandin, križanec dveh vrst sivke, ki se ga največ goji za pridelavo olja, sploh v Provansi. rastline so tudi bolj robustne.

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti