Sladice brez sladkorja

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

tema odprta - 16. jun 2003 12:43 | ogledi: 37.657 | odgovori: 43

Zadnje čase sem se pričela poglabljati v zdrave kombinacije živil ter v bolj zdrav način priprave hrane. Ker smo pri nas ljubitelji vsega sladkega vas vprašam, ali imate na zalogi kak recept za sladico brez uporabe sladkorja in bele moke? Ne mislim na saharine ipd. ampak na npr. mlete fige, malo medu, javorjev sirup ipd...v bazi je ogromno (različnih) receptov, ne vem pa, ali obstaja kakšen tak.

Ali se da klasičen recept prilagoditi? npr. lonček sladkorja zamenjam z malo medu, javorjevega sirupa-razmerja se porušijo, saj da sladkor določen volumen, vprašljiv pa je tudi nov okus. Kaj menite ?

Berni  

član od: 2.7.2002

sporočila: 55

16. jun 2003 14:16

Ena takšna stvar brez sladkorja in moke je recimo sadna salama. Jaz jo delam pred božičem: vse vrste suhega sadja, orehi, lešniki, mandlji. Vse skupaj zmiksam v multipraktiku (ni treba preveč, samo toliko da se poveže med seboj), preložim na alu-folijo in naredim "klobaso", ki jo za dan ali dva postavim v hladlnik. Ko je dovolj trda jo narežem na kolobarje ali pa naredim kroglice, ki jih lahko povaljaš v kakavu ali mletih orehih. Drugače pa jaz skoraj vse recepte delam z rjavim sladkorjem in polnovredno moko, da je vsaj malo manj "nezdravo". lp

kolma  

član od: 6.11.2001

sporočila: 73

17. jun 2003 10:31

Glede rjavega sladkorja mislim, da ni tako! Vsaj ne za vse rjave sledkorje. Navaden beli sladkor pridobivamo iz sladkorne pese, pravi rjav pa iz sladkornega trsa. Da je samo obarvan beli ze pove dejstvo, da je dosti manj sladek in po okusu drugacen. Sigurno pa obstaja tudi kaksen proizvajalec, ki to dela. LP, Andrej

vijolica  

član od: 2.9.2002

sporočila: 75

17. jun 2003 11:39

Se strinjam s Stašo. Med rjavim sladkorjem iz sladkornega trsa ali pa iz sladkorne pese ni nobene bistvene razlike. Oba pa sta beli sladkor + melasa. Melaso dobijo pri rafiniranju sladkorja. Zaradi tega se rjavi sladkor imenuje tudi nerafiniran. MElasa vsebuje edino dosti železa in še nekaj drugih mineralov in vitaminov. LP Tatjana Kuhar

Vesna5  

član od: 5.11.2001

sporočila: 36

17. jun 2003 12:24

Tudi sama se strinjam s Stašo in Tatjano. Isto velja tudi za "polnozrnat" kruh, pa naj bo sosedov ali pa stoletni...

FilipaMaj  

član od: 8.10.2012

sporočila: 5

29. jun 2013 12:48

Živjo!

Glede na to da je tema že načeta bom kar tukaj vprašala. videla sem da ste objavili nekaj zanimivih receptov vendar vsi vsebujejo sladkor. Rabim sladico za nekoga, ki mu sladkor povzroča migrenske napade. Kakšne ideje? aja pa še to skuta in smetana ne prideta v poštev.

hvala za pomoč in lep pozdrav.

FilipaMaj

roža  

član od: 25.5.2005

sporočila: 341

29. jun 2013 14:01

Presne sladice. Npr. tale tortica, pa na tejle strani najdeš tudi nakaj okusnih idej.

roža

FilipaMaj  

član od: 8.10.2012

sporočila: 5

1. jul 2013 20:47

hvala, zgleda dobro sam če dobim use sestavine.

FilipaMaj

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

1. jul 2013 21:04

FilipaMaj, sem ena tistih, ki dobi blazne glavobole, če pojem malo preveč sladkega. Pred kratkim sem imela priložnost probati eno od teh tortic in moram reči, da je bila odlična. Če bi pojedla cel kos, bi se zagotovo zbudila z glavobolom. Tudi sladice, "narejene brez sladkorja" so SLADKE. Lahko celo zelo sladke. 

Drugače se za ljudi, ki drugim pod muss turijo nekaj, kar jim ne paše, reče: With a friend like that, who needs enemies?

 

Vanja

FannyRae  

član od: 7.1.2010

sporočila: 10

17. dec 2013 18:37

Kadar želim peči zdravo, preprosto vzamem običajen recept in belo moko zamenjam s polnozrnato/rženo/pirino/ajdino ipd., sladkor pa kar izpustim.

Najprej sem bila prepričana, da ne bo nič uspelo, pa je vse odlično - na tak način sem pekla bikvit, medenjake, ovsene ploščice, orehove/čokoladne piškote, pito,... Če gre za recept z dodatkom (suhega) sadja ali čokolade, je zadeva že tako ali tako sladka.

Količine sladkorja, ki jih zahtevajo sodobni recepti so nezaslišane.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti