Višnjev kompot

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

tema odprta - 20. jul 2009 19:26 | ogledi: 15.380 | odgovori: 9

Pozdravljeni. Po pregledovanju med recepti, pa tudi v forumih, nisem zasledil nobenega recepta za vlaganje višenj. Ali jih kdo vlaga? Zanima me predvsem, ali je potrebno višnje kaj pokuhati - nekateri to počno s češnjami - pa tudi mi je postopek, razen samega konzerviranja bolj ali manj uganka. Mi lahko kdo svetuje?

Hvala!

strippy

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

20. jul 2009 19:43

Nekaj sem našla, morda pa ti prav pride!

5 kg višenj

1 kg sladkorja

2 dl vinskega kisa

1 zavojček vinske kisline

 

Višnje v cedilu operemo pod tekočo vodo, jim odstranimo peclje in koščice in naložimo v plasteh v večjo posodo. Najprej višnje, potem sladkor, pa zopet višnje - dokler ne porabimo vsega. Dodamo vinsko kislino. Vse skupaj dobro premešamo in pustimo čez noč na hladnem. Naslednji dan zopet dobro premešamo in napolnimo v čiste kozarce do 2 cm pod robom. Kozarce hermetično zapremo in spravimo v hladen, temen prostor.

 

 

 

Anamarija

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 20. 2009 19:44

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

20. jul 2009 20:17

Ne more biti prav nič narobe, če višnje vlagaš po receptu za češnjev kompot. Morda lahko samo malo več sladkorja daš, če so višnje zelo kisle.

Marmelada, žele, džem, kakorkoli že rečeš: delaš po receptu za čšnje ali marelice.

Višnjev liker: plasti višenj in sladkorja, kozarec na sonce................skratka, po receptu za keterokoli drugo sadje. Morda samo s koščkom cimetove skorjice.

Izkoščičene višnje posuješ s sladkorjem, 1kg na 1kg izkoščičenih višenj, premešaš, pustiš pokrito do naslednjega denva, počasi kuhaš, da se višnje presladkorijo in vroče polniš v kozarčke. preliv za sladoled,.........

Pa zamrzovanje: zame najboljši zavitek je višnjev, morda z nekaj dodanimi jabolki. Zaloga za zimo je torej obvezna. Mislim na zamrznjene višnje, seveda. Pri nas obvezno s peškami, da ne izpustijo toliko soka.

rimljanka - zasebno mnenje

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 20. 2009 20:21

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

20. jul 2009 20:42

Super, hvala.

Sicer jih imamo zamrznjenih že kar nekaj, marmelada se hladi, imamo jih pa zelo radi v kompotu, ampak jih do sedaj doma še nismo vlagali. Enkrat je treba začeti.

Tale ideja s prelivom je dobra, zelo, .

Liker pa... ne vem, kam bi z njim. Take stvari se pa pri nas postarajo, razen domačega brinjevca in borovničk, hehe.

Hvala še enkrat.

strippy

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

20. jul 2009 20:43

anamarija1 je napisal/a:

Nekaj sem našla, morda pa ti prav pride!

5 kg višenj

1 kg sladkorja

2 dl vinskega kisa

1 zavojček vinske kisline

 

Višnje v cedilu operemo pod tekočo vodo, jim odstranimo peclje in koščice in naložimo v plasteh v večjo posodo. Najprej višnje, potem sladkor, pa zopet višnje - dokler ne porabimo vsega. Dodamo vinsko kislino. Vse skupaj dobro premešamo in pustimo čez noč na hladnem. Naslednji dan zopet dobro premešamo in napolnimo v čiste kozarce do 2 cm pod robom. Kozarce hermetično zapremo in spravimo v hladen, temen prostor.

 

 

 

Anamarija

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 20. 2009 19:44

Oj, lepo lepo..

Misliš da bo v redu, če ne bo nič termično obdelano?

strippy

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

20. jul 2009 22:33

Nisem tega recepta še poskusila, vendar se veliko poslužim "brošurce", nekaj sem že delala po tej knjigici, višnje pa ne. Recept je pa pravgotovo zanesljiv! Poskusi denimo z malo manj višenj. Jaz bi delala po receptu brez pasteriziranja, ker je dovolj sladkorja.

lp!

Anamarija

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

22. jul 2009 15:05

Hvala, upam, da jih še kje staknem. Domače so pošle...

strippy

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. jul 2009 17:52

Pozen si za višnje, pozen. Češnje sem pa danes še videla, po precej zasoljeni ceni...... Sicer bo pa leto hitro okoli......

rimljanka - zasebno mnenje

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

23. jul 2009 15:22

Ja, sem videl, cena, da te na nekaj vrže. Pri starših dobim še nekaj belih za vlaganje, višnje pa naslednje leto...

 

strippy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti