Prepis?!

kleo  

član od: 21.10.2008

sporočila: 397

tema odprta - 19. jul 2009 14:45 | ogledi: 3.080 | odgovori: 13

Že deset let živimo v isti hiši s tastom in taščo, sedaj bi bil pa res že čas da stanovanje v mansardi prepišemo nase, da imamo končno tudi mi kaj. Torej, kaj je potrebno da stanovanje prepišemo nase? Bi bilo dobro tudi v pritličju - kleti kaj nase napisati? Gremo samo k odvetniku in lahko naredimo darilno pogodbo ali kaj drugega? Pred nekaj leti je bila darilna pogodba precej cenejša kot prepis ... , sedaj pa ne vem več kje bi morali začeti, da bi se stvari začele premikati in koliko nas bo to stalo. Lepo prosim za pomoč. Vsak nasvet bo dobrodošel. Hvala in lep dan vam želim

kleo

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

19. jul 2009 15:10

Vprašaj kakovostnega nepremičninskega agenta. Iz kje pa si?

strippy

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

19. jul 2009 21:11

Midva sva šla k notarju, naredili smo darilno pogodbo, davka za vaš dedni razred ni potrebno plačati. Pri notarju moraš imeti veljavni osebni dokument, notar naju je potem poslal na občino kjer moraš izpolniti dva različna papirja (tam moraš poleg osebnih dokumentov imeti tudi rojstne liste). Potem greš z izpolnjenimi listi nazaj k notarju in to je to. Nekaj brezveznega letanja sem ter tja. Vse skupaj nas je prišlo okoli 250 eur. Potem sledi še vpis v zemljiško knjigo to pride pa še prbl 60 eur. Suzi

kleo  

član od: 21.10.2008

sporočila: 397

19. jul 2009 21:23

aha, potem ni treba nobenih geodetov ali ne vem koga še . Samo k notarju in to je to?Super kleo

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

20. jul 2009 11:40

Geodeta za izmere najbrž ne bo treba. Kar ne pomeni, da je to "sam k notarju" izvedba. Vsekakor je pa treba imeti izmere objekta. In pred tem opis objekta (če imate tehnično dokumentacijo za hišo, se potegne od tam, če je ni, bo treba to naročiti pri kakšnem arhitektu ali gradbeniku). Ker se iz opisa vidi, koliko je bivalnih površin, kaj spada k skupnim delom objekta in naprav. In na temelju tega se potem naredi ena pametna solucija, kako se razdeli etažna lastnina (to v bistvu pomeni "prepis") in potem se ta etažna lastnina zemljiškoknjižno registrira. Pa najbrž bo treba razdeliti števce za vodo, elektriko, ogrevanje, da se bo videlo, kakšna je poraba pri kom (kar najbrž pomeni, da bo treba vgraditi nove števce, pred tem bodo pa morali zadevo pogledati specialisti za instalacije (kar pomeni, da bo zadevo moral pogledati kak lokalni inženiring). In ko boste imeli načrt delitve etaž in ko bo definirano, kako in kdaj se bodo namestili novi števci in bodo javljeni novi porabniki, potem boste izvedli še postopek pri notarju. Vendelina jr.

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

20. jul 2009 11:51

Potrebni dokumenti: osebni dokumenti, davčna števila, potrdilo o plačanih davkih. Notarski zapis o Pogodbi o prenosu lastnine. ZK izpisek ( zdaj so sodne počitnice in bo treba počakat).

Natančen dogovor o stvareh, ki so skupne, predvsem pa delitev stroškov, če ni odjem urejen drugače. Vsi dodatni odjemi po Vendelini predlogi  predstavljajo zelo velik strošek.

Pomembna je odločitev, ali gre za Darilno pogodbo, ki je neobdavčena samo za prvi dedni red, za snaho oz. zeta je davek. Če so drugi otroci in se z darilno pogodbo prikrajša njihov nujni delež, je potrebno misliti tudi na to, zato priporočam, da se vključi kot stranka v pogodbi.

 

 

F r i n a

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

20. jul 2009 12:13

Če ne obstaja zapis o tem, kakšne so površine, ki se etažno delijo, potem se jih pač ne da razdeliti. Oziroma, dvomim, da bo katerikoli odvetnik/notar šel pisati pogodbe brez predhodno mu predloženega etažnega elaborata. Dvomim, ker tega še v zadnjih 14-ih letih, ko zadevo spremljam po službeni dolžnosti, še nisem videla. Sem pa videla veliko sporov, ker se je nekdo "vozil po našem delu dvorišča", pa po službeni dolžnosti srečala primere, ko kje kakšne sobe ni bilo v nobenem dokumentu, v resnici je pa kar dolgo obstajala, pa še precej variacij na to isto. Tako, da je tehtanje o velikosti stroškov za tak postopek treba gledati v luči težav, ki lahko nastanejo - če ne takoj, pa nakasneje pri prvem vpisovanju hipotek ali pa zapuščinskih razpravah (kar je sploh lakmusov papir za prikaz odnosov v familijah). Tudi ne vem, če je kdo v resnici tako bogat, da tako pomembne stvari, kot so zadeve vezane za njegovo domovanje, kupuje po najnižji ceni. Vendelina jr.

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

20. jul 2009 12:32

Delitev, ki jo ima v mislih Kleo, je običajna taka:

Po pogodbi novi lastnik dobi v last in posest npr. podstrešno stanovanje v stanovanjsi hiši na praceli tejpatej. Stranki se dogovorita za služnost:stopnišče, parkirišče, določena klet, garaža. Služnost se vpiše v ZK.

Prav tako se lahko delita o delitvi stroškov po delilniku. Za elektriko obstaja odštevali števec, da ni potrebno plačati priključka, ostalo pa se deli po načalih, ki morajo biti določeni. Ob dogovoru ne bi smel biti problem.

Lastnina mora biti opredeljena tako, da lahko npr. cenilec določi, koliko je vredna.

Večjo težavo vidim v dosedanjih vlaganjih, zlasti pa v sodelovanju drugih nujnih dedičev. Z izočilno pogodbo, pri kateri sodelujejo tudi drugi nujni dediči in jo sicer svetujejo pravniki, težav v primeru zapuščine ni.

 

F r i n a

Kitanna  

član od: 16.12.2008

sporočila: 116

20. jul 2009 16:28

Frina, mene pa zanima, kdo vse sodi v prvi dedni red? Tudi vez dedek-vnuk? Hvala že vnaprej in lp. Kitanna

SUZANAZ  

član od: 11.6.2003

sporočila: 878

20. jul 2009 19:26

Verjetno imate prav, da je za prepis oz. darilno pogodbo za mansardo malo drugače mi smo prepisovali zemljišče, kjer je že bila narejena parcelacija itd. kolikor se spomnim so darilne pogodbe proste davka le v "prvem kolenu", torej če je obdarjenec darovalčev zakonec, otrok (in njegov zakonec), vnuk,pravnuk, posvojenec ali pastorek. Suzi

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

20. jul 2009 19:36

Samo toliko, Frina, odštevalni števci so baje nezakoniti, ker je to v principu preprodaja električne energije, vsaj tako smatrajo to na Elektru LJ in Primorska. Meni so obrazložili, da zaenkrat zadeve ne preganjajo, slej ko prej jo pa bodo, ravno iz naslova dobičkov/stroškov, saj za dve odjemni mesti dobijo več denarja kot za eno , itak ane.

V glavnem, tole ne vem kako bi šlo skozi s papirji. Leta 2002 še ni bilo težav.

strippy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtmalaga
malo za hecanjica1998
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti