Pizza testo iz polnozrnate moke brez kvasa

emiliano73  

član od: 18.7.2009

sporočila: 3

tema odprta - 18. jul 2009 18:13 | ogledi: 27.212 | odgovori: 9

Pozdravljeni,

sem prvič na tem forumu Prosim, če mi lahko kdo pove, če je že delal pizzo iz polnozrnate moke in namesto kvasa uporabil prašek za vzhajanje. Kvasu se pri nas izogibamo. Hvala.

Emiliano

emiliano73

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

18. jul 2009 20:44

Lepo pozdravljen med nami.

S praškom za vzhajanje še nisem delal, priznam, da sploh ne vem kaj bi to bilo - mogoče Na2CO3? Sem pa že delal nekvašeno, tudi iz polnozrnate moke. Moje izkušnje z nekvašenim testom so take, da dobim zbito testo, pa nekompaktno je in se rado trže, sploh iz polnozrnate moke.

LP

Drejček

roža  

član od: 25.5.2005

sporočila: 341

19. jul 2009 10:33

Testo za pico vedno delam iz polnozrnate moke, vendar s kvasom. Se pa spomnim, da sem v otroštvu testo za pico delala po enem receptu iz Cicibana, ki je bil s pecilnim praškom. Trenutno recepta nimam pri sebi. Če pa te zanima, ti ga lahko napišem jutri. roža

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

19. jul 2009 13:41

Mi lahko poveste v kakšnem smislu je kvas škodljiv? Dostikrat sem že slišala za ljudi, ki se ga ogibljejo, razloga pa ne poznam. Enako me zanima tudi za vinski kis. Zakaj je bolj zdravo na solato ožeti limono? Osebno mi je to sicer ogabno, a zanima me vseeno. Upam da se bo našel kdo, ki bo voljan odgovoriti na ti vprašanji! Lisa

roža  

član od: 25.5.2005

sporočila: 341

19. jul 2009 17:25

Sem našla recept: - 1 lonček moke - 1/2 žličke pecilnega praška - 1/2 žličke soli - 1/2 lončka mleka (lahko nadomestiš z vodo) - 1 žlica olja (lahko nadomestiš mlekom ali vodo) Za štiričlansko družino sem ponavadi naredila dvojno količino testa. Sol sem razstopila v malce segretem mleku. Pekla sem na 250 stopinj, 15 minut. roža

emiliano73  

član od: 18.7.2009

sporočila: 3

19. jul 2009 21:52

Najprej hvala Drejčku. Kar sem imel v mislih je prašek za vzhajanje - vinski kamen. Dobi se v DM-u od Alnature (Weinstein Backpulfer). To je v bistvu čisto naravni pecilni prašek in ga uporabljamo namesto klasičnega pecilnega praška. Lisi odgovarjam na vprašanje, v kakšnem smislu je kvas škodljiv. Z ženo imava namreč kandido, kjer pa kvas ni dovoljen (kvas v bistvu 'hrani' glivico kandido). Diete se sicer rigorozno ne drživa, sva pa zmerna pri hrani, ki vsebuje kvas, beli sladkor in belo moko. Roža, hvala lepa za recept. Bomo preizkusili. emiliano73

emiliano73  

član od: 18.7.2009

sporočila: 3

19. jul 2009 22:03

Še eno stvar v zvezi s kisom. Ravno zaradi omenjene kandide (o tem glivičnem obolenju se dobi v trgovinah z zdravo prehrano že knjiga; jaz sem pred leti bil na ameriških forumih v zvezi s tem in veliko izvedel, ko se pri nas o kandidi še ni kaj dosti govorilo) se izogibamo vsem vrstam kisov razen bio jabolčnemu. Za solato pa uporabljamo že tri leta samo limono, olivno/bučno olje in ščepec soli (sedaj smo tudi večino soli zamenjali z bio tamarijem - to je neke vrste sojina omaka ampak japonska in ne kitajska!!!) Jabolčni kis (bio) je, ne bi človek verjel, izjemno bazično-tvoren, tako kot limona. Priporočajo ga eno žličko v kozarcu z vodo (ali 1/2 limone in voda). Moja žena ima refluksno obolenje (preveč želočne kisline ji uhaja v požiralnik, predvsem ponoči) in je jabolčni kis odlični alkalni (bazični napitek - mešan z vodo seveda). Tudi tukaj moram reči, da je najin zdravnik popolnoma zatajil. Če ne bi na internetnih forumih izvedela za te preproste 'finte' bi še danes kar trpela (kandida, refluks), tako pa se nama stanje umirja. Veliko sva naredila sama, naštudirala ogromno strani, bila na številnih ameriških forumih in uspeh je viden. Sedaj pač imava določeno dieto, ki se je pokazala za zelo uspešno. emiliano73

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

26. jul 2009 19:44

Emiliano,

Švicarji imajo svojo vrsto slanih pit, za podlago pa vzamejo kar krhko testo, ki je narejeno brez pecilnega, samo z moko, maslom, soljo in vodo. Danes sem delala nekaj v "svoji režiji" s paradižnikovo omako, piščancem in mozzarello in pomislila na tvoje vprašanje.

 

Testo se lahko naredi tudi iz polnozrnate moke. Povej, če te (ali koga drugega) tema še zanima. Slikica (in še posebej pita) mi je uspela, tako da jo bom pripravila za objavo.

 

 

 

 

Vanja

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

26. jul 2009 21:53

Vanči, sploh ne sprašuj, samo objavi, prosim!!!

tulka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

26. jul 2009 23:18

tulka je napisal/a:

Vanči, sploh ne sprašuj, samo objavi, prosim!!!

tulka

 

Toolkha,

 

Osnova je isto testo, ki ga uporabim za Quiche, Ameriško jabolčno pito, Lahko švicarsko sadno pito.....

 

200 g moke

75 g mrzlega masla

6 do 7 žlic mrzle vode

ščep soli

 

Moki in ščepu soli dodamo na koščke narezano maslo in naredimo potresenec. Nato po žlicah dodamo MRZLO vodo in naredimo testo. Testo ne sme biti gladko in se bo KOMAJ držalo skupaj. Zavijemo ga v folijo in damo v hladilnik za vsaj pol ure.

Ko boste testo razvaljali, se bodo videli koščki masla. To naredi testo krhko. Precej enostavno je testo razvaljati kar med dvema kosoma plastične folije.

 

Nadevi so po navadi malo bolj tekoči.  Slika je v mojem foto albumu.

Aja, pa Švicarji (vsaj Nemško govoreči) pravijo tem pitam Wähe in so lahko sladke ali slane.

 

 

 

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti