Pravice v službi

syu  

član od: 10.9.2009

sporočila: 482

25. feb 2014 17:26

Prosim za pomoč, ker nisem dovolj vešča v prebiranju zakonodaje.

Delodajalka mi je do zdaj dvakrat podaljšala pogodbo za 6 mesecev in 2x za en mesec.

Zdaj zahteva od mene, da se odločim ali za s.p., ali za polovični delovni čas.

Na vprašanje, kaj pomeni polovični delovni čas mi je odgovorila -pač pol ur manj in pol plače manj.

Na vprašanje, kako je pol s prispevki-naj se pozanimam sama.

Ali tukaj kdo ve, kako to poteka?

 

Za s.p. se pa ne bom odločila, ker poznam njihovo delovanje in vem, da bi me uporabila samo v nujnih primerih in mi ne bi omogočila dovolj ur za preživetje.

Žal delam v firmi, kjer z delavci delajo kot s smetmi,ne plačujejo prispevkov, izvajajo šikaniranja.

Ne me vprašat zakaj sem še tukaj-iščem in iščem naprej, žal sem pa že srečala abrahama, torej veste kaj to pomeni.

Hvala za pomoč in lp

syu

Lady Lana  

član od: 15.11.2011

sporočila: 8

25. feb 2014 19:05

Tudi prispevki se plačajo za polovičen delovni čas ( 20 ur tedensko). Imate zdravstveno zavarovanje, pravico na malico, prevoz in dopust, ampak delovne dobe pa je samo polovica.  Lahko  se zaposlite še za polovični čas pri drugem podjetju.

Lady Lana

emalisej  

član od: 16.1.2013

sporočila: 60

25. feb 2014 21:36

Kot je že predhodnica povedala, vse gre na pol (tudi dopust!). Kot ste že sama ugotovila, pa s.p. ne pride upoštev. Zato pa ponujajo polovični delovni čas, da bi šli preko s.p.

emalisej

Sunny09  

član od: 25.11.2009

sporočila: 219

25. feb 2014 22:55

Mislim, da dopust ostane enak...

Sunny09

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

25. feb 2014 23:00

Pred časom je bil v Nedeljskem dnevniku objavljen članek na to temo (priporočam, da ga preberete).

S tem, ko delodajalci zahtevajo od zaposelnih, da si odprejo s.p., se izognejo plačilu prispevkov, hkrati pa pogodbeno vežejo (bivšega) zaposlenega na svoje podjetje in mu (celo) prepovejo, da bi opravljal storitve kot s.p. še za katero drugo podjetje... To je popolno izkoriščanje.

Vsi vemo, da si s.p.-ji sami razporejajo svoj čas, ko bodo delali in si tudi sami iščejo stranke (delo) za katere bodo opravljali svoje storitve. Zato je nedopustno, da naš pravni sistem dopušča to anomalijo, da lahko kvazi "zaposlovalci" zahtevajo od delojemalcev, da podpisujejo takšne pogodbe za opravljanje dela.

Že samo dejstvo, da želijo razpoloviti delovni čas zaposlenega pa kaže na to, da si podjetje očitno ne more privoščiti polno plačano delovno silo. 

Sporočilo je spremenil(a) silva dne 25. 2014 23:03

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

26. feb 2014 6:32

silva je napisal/a:

Pred časom je bil v Nedeljskem dnevniku objavljen članek na to temo (priporočam, da ga preberete).

S tem, ko delodajalci zahtevajo od zaposelnih, da si odprejo s.p., se izognejo plačilu prispevkov, hkrati pa pogodbeno vežejo (bivšega) zaposlenega na svoje podjetje in mu (celo) prepovejo, da bi opravljal storitve kot s.p. še za katero drugo podjetje... To je popolno izkoriščanje.

Vsi vemo, da si s.p.-ji sami razporejajo svoj čas, ko bodo delali in si tudi sami iščejo stranke (delo) za katere bodo opravljali svoje storitve. Zato je nedopustno, da naš pravni sistem dopušča to anomalijo, da lahko kvazi "zaposlovalci" zahtevajo od delojemalcev, da podpisujejo takšne pogodbe za opravljanje dela.

Že samo dejstvo, da želijo razpoloviti delovni čas zaposlenega pa kaže na to, da si podjetje očitno ne more privoščiti polno plačano delovno silo. 



Sporočilo je spremenil(a) silva dne 25. 2014 23:03

 

Ali pa noče.

JJ

Lakica  

član od: 24.7.2008

sporočila: 254

26. feb 2014 14:28

Tega je danes vedno več; po eni strani ni v redu; lahko pa je prednost; ponavadi se sklene pogodba za mesečno opravljanje storitev, kjer se določi tudi cena; pri nas imamo takšen primer in je cena za delo na primer enaka kot če bi prejel plačo - bruti bruto znesek, da so pokriti vsi prispevki in dohodnina.

Za 4-urno zaposlitev pa moraš polovico prispevkov plačevati sam, če želiš imtei polno delovno dobo; ali se še nekje drugje zaposliš za 4 ure.

Lakica

Fora  

član od: 28.12.2012

sporočila: 136

26. feb 2014 16:47

 

Zanimiv odgovor v zvezi s krajsim delovnim casom, dopustom in sorazmernim delezem regresa je v prilozenem linku:

http://www.pravnitelefon.si/pravne-novice/delo-za-krajsi-

Polovico prispevkov za cas, ko ne bos zaposlena, si lahko placas sama, da se ti steje za delovno dobo. Na tem podrocju se je zakonodaja v zadnjem casu menjala, tako glede visine placila prispevkov kot tudi glede pokojninske dobe. Mogoce bi bilo pametno, da se obrnes na OE Zavoda za zdravstveno zavarovanje, kjer zivis. Zagotovo bos dobila potrebne informacije in seveda najbolj aktualne in tocne podatke, ki jih potrebujes. Zraven pa si aktivno isces zaposlitev za preostali cas zaposlitve.

Vse dobro.

Fora

syu  

član od: 10.9.2009

sporočila: 482

27. feb 2014 9:31

Hvala vsem za odgovore.

Če sem prav vse dojela imam iste pravice (dopust, prevoz na delo), kako bo pa moja delodajalka to upoštevala je pa druga zgodba.

Vsekakor bom pogodbo in prvo plačo s polovičnim časom odnesla na vpogled nekomu, ki se res spozna na te stvari.

Žal si dodatnega dela ne morem poiskati, ker urnik dela izvem en dan prej. In sem seveda vezana prvotno na to podjetje.

Moram se pozanimati, če me za preostale 4 ure lahko zaposli mož na svoj s.p.

Drugače si bom doplačala pokojninsko dobo.

Naj vam povem, da je poleg mene za polovični čas, vzela še delavko, ki ima s.p., delo je, samo jaz sem jim trn v peti, ker ne znam biti tiho in povem na glas kar mislim.

Tudi to vem, da bo ta mesec peklenski, ker jim je v interesu, da dam sama odpoved.

Toliko pa vem, da tega ne smem storiti.

Še enkrat hvala vsem, ki ste prebrali in mi pomagali z nasveti in lepo besedo.

Lep dan želim

 

 

syu

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

27. feb 2014 10:08

Boljše, da te zaposli mož, če ni problem plačati tvojih prispevkov za 4 ure, kot pa, da si to sama plačuješ kot fizična oseba. Ker v prvem primeru boš od tistega imela odmerjeno tudi pokojnino v finančnem smislu, v drugem pa boš imela le pokojninsko dobo. No, pa odvisno je vse tudi od tega, koliko si stara.

Ognjič

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti