Pravice v službi

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

tema odprta - 15. jul 2009 8:34 | ogledi: 9.897 | odgovori: 68

Vem da ni kulinarična tema kar dostikrat poudarjate, je pa seveda tu prostor tudi za ostale teme.

Mene zanima katera ustanova je kompetentna za reševanje napak, oziroma zlorabljanje delavcev v firmi. Že pred recesijo so nadrejeni zlorabljali delavce, sedaj je pa le še slabše in nekatere firme bodo s krizo izredno pridobile, se podkovale na račun delavca. Državi prikažejo krizo , ki jo pa dejansko ni, delavca po "gonijo". Pa še psihično ga uničujejo, rečejo mu lahko kar se jim zahoče, kako so ničvreni...., saj vejo da trenutno nobeden ne upa dat odpoved. Direktorji hodijo na 4-tedenska potovanja, delavcu pa dajo 450 neto plače!In s takim garanjem ne bo nobeden dočakal penzije...

Sindikati so pa....itak veste na kateri strani.

Hvala vsem

Teka

Temo je spremenil(a) Teka dne 15. jul 2009 8:36

patty  

član od: 2.9.2005

sporočila: 298

15. jul 2009 8:50

Inšpektorat RS za delo, tam poveš kaj se dogaja in potem lahko podajo prijavo patty

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

15. jul 2009 8:56

Teka, z jezo se ne reši čisto nič. Najprej se moraš odločiti, ali te muči konkretno šikaniranje konkretnega zaposlenega s strani konkretnega predpostavljenega - ker to je ena zadeva - ali te pa frustrira 450 evrov neto delavske plače na splošno. Namreč, konkreten primer šikaniranja, to se rešuje na en način: od prijav inšpekcijskim službam do ovadb, če nekdo meni, da gre za znake kaznivega dejanja. In to, kako se to rešuje in kaj spada v področje delovnih obveznosti in kaj ne, to piše v delovni zakonodaji (imaš linke na strani ministrstva za delo). To, kako se pa sankcionirajo kazniva dejanja, piše pa v kazenskem zakoniku in zakonu o kazenskem postopku (evo, guglaj). To, kako se pa urejajo ekonomski odnosi in to, kakšni razponi plač so sprejemljivi in kakšni ne več, kakšen sklop vrednot bi moral držati družbo skupaj in kakšni momenti pa uničujejo družbeno kohezivnost - to je pa ena široka razprava in če jo bodo slučajno moderatorji tule dopustili, bi bilo za začetek primerno, da bi se dogovorili, da ravno neartikulirana jeza ni ta pravo gonilo za pisanje. V vsakem primeru ti pa kolegialno svetujem, da ohladiš/produktivno kanaliziraš svojo jezo, ker če boš jezna na sindikate, direktorje in na ves preostanek sveta, boš samo jezna, rešila ne boš ničesar in tudi svojega položaja ne boš popravila. Vendelina jr.

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

15. jul 2009 9:02

Vendij, saj nisem jezna, povedala sem samo kaj vse se dogaja. Hočem povedat, da če je kriza, naj bo za vse, ne da ga najugajo spet le "tamali". Me pa seveda motijo prekrški. Bom googl-lala Teka

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

15. jul 2009 9:03

Se strinjam, Teka, je večinoma res tako,kot si napisala. In barabini dobijo od države subvenioniran delovni čas zaradi recesije in blablabla, delajo pa enako, kot prej, ali pa še več (delavci, ne ti novodobni pokvarjenci). In za zjokat je, ko človek vidi, kakšen odnos ima večina teh novodobnih turbo podjetnikov do svojih zaposlenih. Veš, gliha itak vkup štriha in barabinstva pokvarjenega se ne bo dalo nikdar zatreti, ker se vedno najdejo veze, sorodstvene vezi itd....nekaj pa lahko vsi naredimo, če dosledno prijavljamo takšne zadeve na pristojne inšpekcijske službe. Prijava je lahko tudi anonimna, če se kdo boji šikaniranja zaradi že prej navedenih vez, vezi .... Torej, če firma dobiva subvencioniran delovni čas, pa se kljub temu na novo zaposluje (in mizerno oz. nič ne plača), dela nadure...gre prijava na Zavod za zaposlovanje + Ministrstvo za delo, družino... Nič ne bo narobe niti, če gre prijava kar na pristojni inšpektorat za delo, pa v vednost njihovim nadrejenim v našo belo LJ. In, nenazadnje in zastonj je tudi prijava na policijsko postajo zaradi suma storitve kaznivega dejanja gospodarskega kriminala. In, če bi ljudje vedeli, koliko mesečno dobijo v svoje mošnjičke (no, kar malha bi se lahko reklo) sindikalisti, ki se radi slikajo z dvignjeno pestjo in delavsko kapico in vpijejo o krivicah pred kamerami...dvomim, da bi bili še pripravljeni od itak mizernih zaslužkov še za sindikalno članarino odvajat denar. Govorim o "ta glavnih" v gnezdih v LJ, ne o teh možicih na periferiji, ki zaradi svojega sindikalizma dobivajo kajle od šefov in sodelavcev. Ognjič

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

15. jul 2009 9:17

Ni mi jasmo kateri zakon podpira, da v 36 urnem delavniku lahko delaš nočne šihte in fraj petke v dodelavo. Jaz z dodelavo v trgovini ne moram plačat! Če pa rečeš da ne boš prišel na prosti petek delat, pa ti rečejo da potem si lahko tudi v ponedeljek doma? Brez zamere ker napišem čisto po domače... Teka

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

15. jul 2009 11:51

A vi veste, da mi sedaj imamo kapitalizem ( ki smo si ga sami želeli )? A je že kdo slišal kaj o revoluciji..................Ah pustimo to, stara lajna.

Sicer Vendy, a se ti ne zdi, da je tudi jeza produktivna, Ko bo dovolj zadosti jeznih, bodo prijeli za puške ( jaz bom pripravil bandiero roso ) in se utegne tudi kaj spremenit.ežoj

Sporočilo je spremenil(a) ežoj dne 15. 2009 11:54

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

15. jul 2009 12:21

Ežoj, če te ni bilo zraven v osemdesetih, ko smo - peli na Bandiero rosso, - imeli koncerte solidarnosti v Tivoli in je bil Johny Štulić še mlad, - protestirali na 9. maj 1985, ko je bila v BG vojaška parada, mi smo pa paradirali z baloni po Čopovi - v zakonodajo pripeljali pravico do stavke in to, da se stavkajočih ni kazensko preganjalo, - ukinjali štafeto mladosti in če te ni bilo zraven (in sorči, bil je en Jože iz revirjev zraven ampak tisti Jože nisi ti, sva preverila) takrat, potem te prosim, ne zdaj nekaj verbalno s puškami. To ni duhovito niti v simbolnem smislu. Ker smo se v osemdesetih naučili tega, kar je genialno napisal dr. Repe (Zloraba zgodovine, Mladina, 20. marec 2009, številka 9, str 18-22), ki je v refleksiji o naši tranziciji lucidno zapisal misel, ki presega zgolj ozko pojmovanje in interpretacijo zgodovine – treba jo je brati kot odraz stanja duha. Misel gre takole:«V osemdesetih sem občudoval filigransko natančnost, s katero so nekateri pisci razločevali in analizirali odtenke v posameznih političnih pa tudi zgodovinskih procesih…Po več kot petnajstih letih preučevanja slovenske tranzicije sem vedno bolj prepričan, da je bil to, poleg drugih razlogov, glavni razlog za tako imenovani mehki prehod. Odgovornost za javno besedo je bila velika, pravzaprav edino, kar so mnogi imeli. Po osamosvojitvi je to izginilo. Politična in javna razprava sta se v nekakšni medijski modernizirani različici vrnili k namerno ali naključno sproženim kampanjskim obravnavam, kakršna so bila značilna za posamezna obdobja po drugi svetovni vojni.« In še ena personalna digresija: vpiti je najlažje. Biti v masi vpijočih tudi ni kakšen silen pogum. Pogum se pokaže takrat, ko je človek prvi v vrsti (in masa za njim) ali pa je prvi in edini v vrsti in mora povedati jasno in razločno, kaj zahteva, kaj predlaga, kaj bo naredil, če se predlog ne bo realiziral....in prevzame za to odgovornost. In me v resnici zanima, koliko od tule prisotnih, ki so v službo hodili že v prejšnjem stoletju in celo v prejšnji državi ima tozadevno kaj veliko kilometrine? Koliko se vas je pa kdaj kjerkoli izpostavilo? Koliko se vas je pa v resnici izpostavilo do točke, da ste zaradi tega morali zamenjati službo (sama imam tudi tako izkušnjo in vem, da sem tozadevno v strahotni manjšini)? Skratka, stvari se spremenijo in popravijo samo z eno skrajno dolgočasno metodo in ta je: zberi informacije, predelaj informacije, preveri, če jih razumeš in šele potem artikuliraj misel, ki bo stala in držala vodo v vseh pomenih te besede. Energija jeze, če se ne spremeni v kaj bolj produktivnega, se bo končala z morda nekaj razbitimi kozarci in vpitjem in frustracijo o tem, kako so vsi barabe (razen vpijočega, ker njega je pa okoli prinesel čisto vsak, ki je imel dve sekundi časa...). Če kolegico zanimajo pravila, ki urejajo delo in zaposlitev, ji je Ognjič lepo posredovala zakonodajo in naj jo prebere, premisli, kako jo razume in se na temelju tega odloči, kako bo delovala. In ko/če bo zbirala besede in pogum za akcijo, bo šele v resnici ukapirala kako to v resnici poteka. Vse ostalo so pa risanke. Vendelina jr.

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

15. jul 2009 17:04

My dear Vendy,

če kolegico zanimajo pravila, ki urejajo delo in zaposlitev v kapitalistični državi, potem res ni fer z moje strani, da ji nekaj povem, kaj bo morala brat med vrsticami.

Torej, draga Teka,

živimo v kapitalistični (  lopovski ) državi, v kateri je vladajoči razred, razred kapitalistov ( torej lopovov), in vsa zakonodaja je temu podrejana. Če en ukrade pivovarno, morda tudi mal zaropotajo, pa se na koncu bodo zmenili za polovico pivovarne. Ti, in drugi delavci in ostalo ljudstvo nimaš(mo) nobenih pravic, lahko si le tiho, da se te ne zapomnejo in potem ti bo še težje. To je čisto enostavna resnica, ki smo si je včasih učili v šoli, v današnjih kapitalističnih šolah se tega ne uči. Žal mi je, da je tako, tako smo si ( menda ) sami želeli.

My dear Vendy

če Teki kaj ne bo jasno o kapitalizmu in izkoriščanju, upam da priskočiš na pomoč s pojasnilom, ti si le bližje šoli kot jaz ( čeprav ne vem, a si ti končala šolo v kapitalizmu, če si, so te verjetno indokrtinirali ), pa nenazadnje si družboslovka.

Glede Repeta ( et consortas ), sploh ne dvomim v njihove retorične bravure, kakor tudi tvoje ( ki jih večkrat tudi občudujem ), med tem, ko pride do tega ( retiričnih bravur ), jaz se vrnem na izhodišče in si korak za korakom poskusim priti na čisto. Če stvari tako pogledamo, imamo današnji kapitalizem očke Friedmana, ki je planet pripeljal tam kjer je. Osnovna logika je maksimiranje profitov, to je osnovno gonilo. Če imamo robo, ceno zastavimo tako da izvlečemo maksimalno denarja, ne glede na vrsto robe, a so žlice, puške, paradajz ali zdravilo je vseen. Ta logika je pripeljala do zdejšnje krize. Po drugi strani smo imeli socijalizam, ki je bil poskus postavitve družbe na novih osnovah. Če si se ti v času socializma borila z nelegalnimi metodami, to se pravi, da si se borila za to kar imamo zdej. Priznam, jaz nisem bil na tvoji strani, jaz sem približno vedel kakšen je kapitalizem. Pa še enkrat glede repeta et konsortas: dokler je zaradi svojih pogledov, Pučnik čepel v arestu, Bučar bil ob kruh, Repe in njegovi so zelo pazili kako premikajo rit, da jim kdo ne bi spodnesel profesorskega stolčka, takrat so bili retorično vešči, kakor tudi danes ( stolček je na mestu ).

Pa da preveč ne zastranim: imamo kapitalizem in vladajoči razred ne bo predal oblasti brez boja ( ker bi mogli vrnit pokradeno ). Kako se bo stvar iztekla, ne vem ( bandiero roso pa pripravim ).

ežoj

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

15. jul 2009 17:17

Z drugimi besedami ežoj, ti si kao bil taktično proti ampak praktično si bil pa tiho , zdaj ti je pa vse jasno in še pravico do artikulacije mnenja si začel izkoriščati. Malo pozno, ampak od srca. Okej, saj takih je itak največ. Vendelina jr.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti