Paradižnik v medu

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

tema odprta - 14. jul 2009 10:26 | ogledi: 5.148 | odgovori: 8

Iz Grčije sem prinesla kozarček paradižnikov v medu. Zadeva je fenomenalnega okusa. Zdaj mi je žal, da jih nisem kupila več.

Mogoče kdo ve ali bi lahko paradižnike v medu pripravila tudi sama?

K

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

14. jul 2009 10:57

No, čisto grško ne bo, gre pa takole: Vzameš češnjevce, prerežeš jagode na pol, preliješ malo balzamika in to posipaš s trsnim sladkorjem in se odločiš, če boš zadevo sušila na soncu (dva tedna minimalno) ali pa boš zadevo posušila v pečici. V pečici to zahteva kakih 8-10 ur sušenja na kakih 90-100 stopinj in vmes moraš "ribariti" (kot to imenuje lady nola) v smislu, da je treba zadevo odcejati in potem ponovno malo škropiti s kisom in malo sladkorja.. Ko se ti volumen paradižnikov zmanjša za polovico, to preliješ z medom (še najboljši približek je akacijev med) in potem kozarec lepo pasteriziraš 40 minut v pečici pri 70 stopinjah in imaš paradižnik v medu in imaš panonsko Grčijo Vendelina jr.

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. jul 2009 11:10

Tule sem našla nekaj zanimivega - morda ti bo všeč:

http://fivestarfoodie.blogspot.com/2009/05/candied-tomatoes-with

Sicer omenja "kandirani paradižnik", ampak je dodan tudi med - morda je to tisto, kar iščeš. Piše pa takole:

potrebuješ: 2 velika domača paradižnika

2 žlici zmehčanega masla

2 žlici sladkorja

2 žlici medu

dodatni sladkor

Pečico segrej na 400 F (pribl. 205 °C). Paradižnika prereži na polovice in jih položi na pekač (očitno s prerezano stranjo navzgor). Maslo, med in sladkor zmešaj in na vsako paradižnikovo polovico naloži četrtino dobljene mase. velikodušno posladkaj s preostalim sladkorjem in peci 12 - 20 minut.

PS. Sicer je ta recept  mišljen kot sladica, za takojšnjo uporabo (kombiniran z grškim jogurtom in baziliko), morda bi se dalo pa tele paradižnike vložiti tudi v kozarčke (zaliti s sladkornim sirupom in pasterizirati). Poskusi!

Mojca

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

14. jul 2009 11:36

Tale je dobra od mameF. Bom jaz to počela v soboto, ko bo baje nekaj deževalo... Karmina, če ti sede cimet, uporabi pri obeh verzijah še malo cimeta, bo še bolj nobl... Vendelina jr.

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

14. jul 2009 11:39

ali pa kaj takega: TOMATO PRESERVES Ingredients : 2 lb. tomatoes 4 c. sugar 1 1/2 c. water 1 lemon (sliced thin) 1 stick cinnamon 2 pieces ginger root Preparation : Use small, firm tomatoes. Scald tomatoes 1 minute. Dip into cold water. Skin, but do not core. Combine sugar, water, lemon, cinnamon and ginger. Simmer for 20 minutes. Remove cinnamon stick and ginger. Add tomatoes and simmer until they are bright and transparent. Cover and let stand overnight. Pack cold tomatoes into hot (scalded) canning jars. Boil syrup until thick as honey, then pour hot syrup over tomatoes. Process in boiling water bath 15 minutes to seal. The method will leave you with chunks of tomato suspended in a jell as long as they are firm-ripe. I would change a couple of things. 1) The second day strain out the tomatoes and cook the syrup down; syrup should be about 220° for the jell point. Then add the tomato pieces in and bring back up to 220° - just a few minutes should do it. 2) Pour into prepped jars. Add a bit of cinnamon stick to each jar, if desired. Boiling Water Bath 10 minutes. (15 for pints). se en povrsen prevod: 1 kg paradiznika, 1 kg sladkorja 3,5 dl vode tanko narezana limona cimetova palcka malo ingverjeve korenine Majhne cvrste paradiznike prelij z vrelo vodo (1 minuta), nato potopi v hladno vodo, olupi. Zmesaj ostale sestavine in kuhaj 20 minut. Odstrani cimet in ingver, dodaj paradiznik in kuhaj da postane prozoren. Paradiznik nadevaj v kozarce, sirup pa skuhaj da postane gost kot med. Prelij preko paradiznika in pasteriziraj se 15 minut. LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. jul 2009 11:46

Vendelina jr. je napisal/a:
Tale je dobra od mameF. Bom jaz to počela v soboto, ko bo baje nekaj deževalo...Karmina, če ti sede cimet, uporabi pri obeh verzijah še malo cimeta, bo še bolj nobl...Vendelina jr.

Prav nate sem mislila, ko sem našla tale recept, res. Se mi je zdelo, da bo tale kombinacija sladko-rdeče-belo-zeleno vizualno in konceptualno taprava (z glih tapravo dozo "informations").

In, mona jaz - sploh mi ni potegnilo, da je v Karmininem primeru verjetno res posušen (in ne pečen) paradižnik v kozarčku z medom. Se mi zdi, da sem tudi jaz nekaj takega videla v Grčiji (jedla pa ne) in da so bili zraven v kozarčku še olupljeni mandeljni.

Mojca

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. jul 2009 11:49

Rebecca, tale tvoj recept si bom pa takoj spravila - super se bere ... si predstavljam, da tale reč izgleda kot balkanski "slatko", pa še ingver zraven - mmmmm....

Mojca

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

14. jul 2009 13:44

Hvala vsem za recepte. Ti grški paradižniki so celi, verjetno pa gre za "kandirani paradižnik", tako kot je napisla mamaF. Paradižniki so namreč čvrsti in ne mehki kot sem pričakovala. K

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. jul 2009 14:13

Karmina, potem bo pa Rebeccin recept še najbolj blizu, čeprav v njem ni medu (ga pa dodaš namesto dela sladkorja).

Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti