Testo za cmoke

marta  

član od: 31.8.2001

sporočila: 457

tema odprta - 14. jul 2009 10:16 | ogledi: 12.121 | odgovori: 15

Prosim, ima kdo recept za krompirjevo testo za cmoke, katero po kiuhanju okrog sadeža ne bi bilo v debeli plasti, ampak tenko-naredim zelo dobro testo za amoke, vendar ga moram pač kar neka dati okrog marelice, da ne razpade-kar nekaj pomeni običajno, kot je na vseh slikah....stara mama je davcno tega delala tenko krom pirjevo testo, pa ne vem, kakšno rezmerje krompir: moka je uporabila. naj dodoam več moke kot običajno?

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

14. jul 2009 14:21

jaz dam malo moke, pol dam speštan krompir in zamesim, daodam eno jajce in pol dodajam po potrebi moko. V glavnem, da rata voljno in mehko testo. Pol pa nardim kroglice, jeih sploščatim, pa notri dam marmelado oz lahko sadje in zvijem skupaj( kot mošnjiček, pa še malo povaljam v moki, da rata okroglo). Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

15. jul 2009 13:45

Ajoj, marta, tebe pa cmoki nazarensko žulijo zadnje dni Glej, vsako testo - in to velja tudi za krompirjevo - je dobro takrat, ko se neha po nepotrebnem sprijemati na roke in ga pač toliko pomokamo, da lahko iz testa kvalitetno zamesimo neko štruco, v primeru cmokov pa neke vrste dolg valj (isti princip uporabljaš tudi pri njokih). Skratka, lepo pasiraj krompir, dodaj jajce in potem masi dodajaj moko in to toliko časa, da se testo neha sprijemati. Vaja dela mojstra. In ko boš osvojila to rutino, boš testu začela dodajati še npr pšenični zdrob ali pa kar kus-kus in bodo cmoki itak advanced (meni so sicer skutini cmoki boljši, ampak okusi so različni). Vendelina jr.

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

15. jul 2009 20:52

Testo vedno zamesim s toplim krompirjem. Na ta način porabim manj moke in je testo res voljno in se ne sprijema.

Marjana

Sporočilo je spremenil(a) dalsi dne 15. 2009 20:52

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

15. jul 2009 22:16

Krompirjevo testo je sicer testo, pri katerem tudi jaz ne tehtam. Je pa moja mama (ki je bila manj izkušena kuharica od mene, ki sem družinsko kuhanje prevzela od babice) uporabljala Ivačičev recept: 1 kg kuhanega in pretlačenega krompira 10-12 dag masla ali margarine 1-2 jajci sol 30-40 dag moke, po možnosti ostre Kuhan krompir še topel olupimo, ga pretlačimo, solimo, dodamo maščobo in jajca ter dobro premešamo. Krompirjevo maso nato pustimo, da se ohladi. Šele pred izdelavo vmesimo moko. Sedaj pa še nasveti moje babice (morda je bila iz iste "šole" kot tvoja stara mama): v testo za sadne cmoke vedno damo več moke kot v testo za svaljke, da se boljše oblikuje. In še bistvena stvar, zaradi katere so imeli cmoki tanko testo: moja babica je testo vedno RAZVALJALA precej na tanko (desko in testo je treba dobro pomokati), nanj polagala slive ali marelice, okoli vsakega sadeža z nožem zarezala primerno velik kos testa in oblikovala cmoke. Seveda se je zgodilo, da se je kakšen cmok pri kuhanju odprl, a to se nam nikoli ni zdelo tragično. Zrasla sem s cmoki s tankim testom. Zdaj jih sicer tudi jaz navadno delam tako, da naredim valj iz testa in ga narežem na koščke, vendar skušam oblikovati testo čim tanjše. Vedno sem presenečena, ko ljudje iz 1 kg testa naredijo samo 10 cmokov! teta torta

l e a  

član od: 30.6.2008

sporočila: 193

16. jul 2009 9:01

O mater kakšne mojstrice ste. Pol pa jaz mislim kakšna carica sem, ker znam pri 19 letih vse skuhat:)). Jaz cmoke res delam precej debele, ampak našim je to všeč. Jaz dam notri vedno breskva, rjavi sladkor in cimet. Testo pa delam po receptu sestre Nikoline ali Vendeline (še vedno mešam imeni!), ki vebuje 500g krompirja in 500g skute, ker so potem bolj sveži. Se mi pa zdi, da za cmoke in njoke ni primeren premlad krompir, ker je zelo voden. Mogoče se pa motim:). Svaljkov sploh ne delam več, ker so njoki 100x boljši, pri kuhanju se ne sprimejo in lomijo. Vedno delam te reči na deževne dni, ker se ti od vročime in rok v toplem testu lahko zmeša:). Lepo bodite* l e a

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

17. jul 2009 7:32

Tudi jaz delam po občutku. Krompirjevo testo razvaljam na pomokani površini lepo na tanko, ga z koleščkom narežem na kvadratke, na katere dam sadje...slive, marelice, jagode, breskve, včasih mermelado.....in naredim mošnjiče, ter ga v rokah povaljam v cmok. Vedno imam majhne cmoke z malo testa okoli. In tako jih vedno zmažem vsaj 10 komadov, hehe

Kyara

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8685

17. jul 2009 8:53

Lea, zaupaj¸mi, prosim, kakšna je razlika med svaljki in njoki, ko so že 100x boljši.

Sem živela v veri, da je razlika samo v obliki.

 

Pozdravček!

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

17. jul 2009 9:09

Drgaička, zna biti, da če v testo zamešaš še kakšno špinačo, kuruzni zdrob...itd in to oblikuješ v majhne kroglice...da se temu reče njoki. Če pa bazičnemu krompirjevemu testu ne dodajaš nič in daš v svaljkasto obliko in potem to poliješ s kakšno hiperdolgočasno omako...imaš pa svaljke)))))) Vendelina jr.

neznan uporabnik

17. jul 2009 9:14

Razlika je v obliki. Njoki so kot en sploščen oreh, svaljki so pa kot lulčki japaja

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8685

17. jul 2009 9:18

Hvala, gospe, da ste me podučile... valjda, da so svaljki z roko zarolani..., njoki pa samo narezani. In je razlika samo v obliki.

Sem mislila, da ima Lea skrito kakšno novo verzijo.

 

Pozdravček!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti