Testo za cmoke

neznan uporabnik

17. jul 2009 9:35

Nisem bila dovolj izčrpna: ni razlika samo v obliki, je tudi v okusu. Kajti svaljki so še enkrat več pregneteni in tozadevno je več iztisnjenih zračnih mehurčkov, kar pomeni, da so svaljki bolj kompaktni, njoki pa bolj rahli. Tako naj bi bilo. Če potegnem paralelo: kar ni dovolj pregneteno, ni dovolj kompaktno.. japaja Sporočilo je spremenil(a) japaja dne 17. 2009 09:36

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8694

17. jul 2009 9:50

Razumem, Japaja,      

Da sem včeraj umrla, nebi vedela kaj so njoki in kaj svaljki   

 

Jupiii...., danes je petek.

Pozdravček!

neznan uporabnik

17. jul 2009 10:06

Dragička moja, jaz občudujem tvoje kuhanje in ideje in slikce in sploh mislim, da si ena a! Resno, se čisto nič ne hecam. Je pa potrebno podpreti tudi mlade kuharice, da bodo kasneje lahko vsaj tako dobre kot ti (in jaz) Pusti ti petek, ker smo preveč gobčne, bo čez vikend slabo vreme! japaja

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

17. jul 2009 13:14

Dragička, nič se ne sekiraj, od Sečovelj do Postojne so čisto vsi cmoki in svaljki njoki, iz italjanskih gnocchov pač.

Tam nekje okrog Ravbarkomande se pa ista roba spremeni v cmoke in svaljke, oziroma se je do predkratkim spremenila.

Ker je zdaj tudi v Podalpju, Posavju, Podravju pa i šire moderna mediteranska hrana (karkoli se že cmari pod tem imenom), so po mojem skromnem mnenju prenagljeno opustili ne le svoja lepa domača imena, ampak žal tudi prenekateri, avtohtoni način priprave.

Še ni tako dolgo tega, pravzaprav še danes, so se v Trstu kuhale madžarske, slovenske in dunajske jedi. Prinesli so jih državljani Avstroogrske in verno nadaljevali svoje izročilo.

Danes pa se nam žal od Logatca do Lendave od restavracij do domačih kuhinj v grlu ustavljajo žalostni spodrsljaji z mediteranskimi ambicijami, začenši kar z njoki.

nola

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

18. jul 2009 17:29

, Nola, spet enkrat sva na isti valovni dolžini. In v isto kategorijo spada tudi "kuhan pršut", ki se mu je na Kranjskem vedno reklo šunka (ali knjižno gnjat), dokler niso primorske mesne industrije začele prevajati "prosciutto cotto" teta torta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti