Kako splesti kito cesna(cebule)

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

tema odprta - 13. jul 2009 21:47 | ogledi: 21.628 | odgovori: 32

Zgleda enostavno, pa ni.

Danes sem pobrala cesen in bi rada spletla kito, pa ne znam

Ali mi lahko katera-i podrobno opise( sem iskala tudi kake risbe,slike, navodila, pa ne najdem nic ) ali mogoce prilepi kak link, s katerim bi si pomagala.

Problem je v tem, da mi zmanjka " pecelj",ki se ali strga ali je prekratek,...vem da nekateri vpletejo tudi vrvico, da bolj drzi-kako pa ne vem.

Pa tudi nacinov je vec, lani sem videla na Siciliji kite cesna ki so bile tako lepe, da so zgledale ze kar umetne.Jaz pa vec kot par glavic ne spravim skupaj

Hvala.

lp

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. jul 2009 21:54

Vzami 3 enako dolge (odvisno od tega, koliko dolgo kito želiš)  vrvice, ki naj bo precej debela, recimo ene 3 do 4 mm premera. Zavozlaj jih skupaj in pleti kito, na vsako špago, preden prekrižaš, dodaj en česen,....morda tu in tam popleteš vmes samo z vrvico. To je odvisno od tega, kako debele so glavice česna.

Na koncu seveda zavozlaš vrvice, morda odrežeš predolge štrclje česnovih "repkov". Ja, seveda, kolikor dolgo se da, poletaš te repke, ne samo za eno prekrižanje, bodo glavice v tem primeru izpadale. Pa na trdo pleti. Se mi zdi, da smo včasih zmočili vrvice (mimogrede, je fino, če vrvica ni pregladka), ko so se posušile, so se malo skrčile in kite so ostale trdne.

Joj, si me spomnila, tega nisem počela že leta dolgo....letos pa mi česen, čebula in šalotka lepo kažejo.......... Bom spet pletla.

Če nisem dovolj jasna, povprašaj. Pa veliko veselja pri delu......

rimljanka - zasebno mnenje

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

13. jul 2009 22:05

Lucka, tole sem nasla pa upam, da ti uspe.

http://www.cookaround.com/yabbse1/showthread.php?t=4203

 

PS Sem se nekaj zraven delala, pa sem nekaj casa rabila, da sem poslala. Me je spet rimljanka prehitela

 

Jerneja USA

 

Sporočilo je spremenil(a) Jerneja USA dne 13. 2009 22:06

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

13. jul 2009 22:44

Jaz jo spletem, kakor dolgo hočeš, brez vrvice, vendar postopka ti ne znam opisati. Lahko ti pokažem. :) Nekako za vsak zavoj dam eno glavico čebule ali česna in gre. Mi ni pa noben pokazal postopka, sem sama dojela (mogoče je pomagalo, ker imam 'žbularske' gene - Magnolija bo vedela, o čem govorim )

Atina

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. jul 2009 22:51

Atina, gre, če so vsaj kake 10 cm dolgi repki, sicer se ne da.....preverjeno. Takrat pač nastopi vrvica, lepo slovensko: špaga.

rimljanka - zasebno mnenje

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

13. jul 2009 23:15

Ja, seveda, 'repki' morajo biti. Jaz pri čiščenju z roko potegnem, da gre suho stran, ostalo uporabim za pletenje. Nič ne krajšam in se lepo plete.

Atina

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

14. jul 2009 8:50

Hvala vsem ...bom poskusila danes ali jutri. Za take stvari sem grozno nerodna ampak ce mi bo uspelo, posljem slikco...se bolj bom pa vesela, ce prilimate slikco vase kite, ko jo.oz. ce jo boste delale. Lep dan! lp

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

14. jul 2009 10:51

Atina je napisal/a:

Ja, seveda, 'repki' morajo biti. Jaz pri čiščenju z roko potegnem, da gre suho stran, ostalo uporabim za pletenje. Nič ne krajšam in se lepo plete.

Atina

Lučka, s tole temo si mi obudila lepe spomine na otroštvo!

Pri nas smo včasih tudi tako delali. Stara mama je očistila česen in čebulo suhih "olupkov", ki so odpadali, da so ostali samo čvrsti repki, potem sva pa s starim atom pletla kite. Tako sta me navdušila za pletenje, da sem vedno hotela to delo opravljati prav jaz in sem postala tam pri 12, 13 letih že prava mojstrica. Sama s sabo sem tekmovala, kako dolgo kito še lahko spletem in oče me je prav ustavljal, ker so bile tiste 2 m dolge kite že precej težke za nošenje na kaščo.

Če so bili "repki" čebule, česna ali šalotke zadosti dolgi in močni, sem uporabila samo eno vrvico, s katero sem prve tri glavice zvezala v šopek in začela plesti kito. Za vsak "obrat" sem dala novo glavico (kot Atina), vrvico sem prepletala pač z enim "pramenom" kite. Če je bila čebula debela in je imela dolge repe, sem dodajala glavice na vsak drugi obrat oz. zavoj kite.

Kadar pa so bili "repki" slabi in kratki, smo uporabili po tri vrvice, kot pri Rimljanki, da je bila kita bolj močna in vzdržljiva.

Zdaj pa tega lepega dela nisem počela že dosti let - česen na mojem vrtu slabo rodi, čebula pa tudi bolj tako - tako. Mogoče bo letos več sreče.

Mojca

Sporočilo je spremenil(a) mamaF dne 14. 2009 10:52

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

17. jul 2009 21:10

Jooooj, booooga, od kod pa si? Če si kje v bližini Lj, pridem na kavico in ti spletem kitko :)

Atina

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

17. jul 2009 21:34

,ze cel dan se smejemo zaradi te kite...je prisla mimo soseda in rekla: ja to je pa ja enostavno.Poskusila-nic, potem je poskusil se moj, spet nic, potem smo vsi trije brali (no ja, jaz sem prevajala)rimljankina navodila,poskusili s spago, spet nic.Koncni rezultat je na sliki. Ampak ker sem trmaste sorte in se ne dam ,bom prej ali slej naredila kito kot se spodobi,hehehe. Hvala Atina, od Ljubljane do mene je kakih 170 km... ker si pa ocitno dobra dusa, na kavico seveda lahko prides. Mogoce se me pa po tej sliki kdo le usmili in poslika postopek? lp

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti