Išče se ... najboljši recept za tiramisu

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

tema odprta - 13. jul 2009 16:01 | ogledi: 11.343 | odgovori: 20

En lep, kulinaričen pozdrav vsem skupaj!

Tako je naneslo, da si je moja hči zaželela tiramisu.

Sicer se mi približno sanja, kako bi ga spackal skupaj, ker pa je mojo hči na kulinaričnem področju dokaj težko zadovoljiti, ne bi ravno eksperimentiral.

Zato se po nasvet obračam k vam, izkušenim ustvarjalcem sladkih stvaritev:

Kako ustvariti res odličen TIRAMISU?

Zahvaljujem se vam za pomoč in vam želim sladke sončne dni.

Vaš Hedonist

hedonist

tejch  

član od: 27.3.2008

sporočila: 141

13. jul 2009 16:21

Tiramisuja nikoli ne delam točno po receptu. Nekje v grobem lahko uporabiš sledeči recept http://www.kulinarika.net/recept.asp?ID=7050 Za kremo uporabim več mascarponeja (nekje 750g), mu dodam 5 rumenjakov in sneg treh beljakov in stepeno sladko smetano. Sladkam po okusu oziroma glede na vedenje, kako sladkosnedi so bodoči jedci :) Pozoren bodi, da piškotov ne namočiš preveč oziroma premalo. Tej dilemi se lahko izogneš tako, da poskusiš, kako se obnese tvoja ideja o pomakanju na enem piškotu in malce počakaš. Če se že po kratkem času piškot spremeni v poc, potem je bil zagotovo predolgo v kavni mešanici. Uživaj ob sestavljanju tiramisuja in kasnejšem napadu nanj :) tejch

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

13. jul 2009 16:41

Sliši se supr. Katere piškote pa uporabiš? Se da nardit tiramisu tudi iz maslenih (recimo leibnitz)? Hvala Tejč, se že veselim (predvsem okupacije in navala nanj). hedonist

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

13. jul 2009 16:47

Originalno se uporabijo t.i. baby piškoti. Če imaš zahtevno hčerko, ne eksperimentiraj z maslenimi.

tulka

tejch  

član od: 27.3.2008

sporočila: 141

13. jul 2009 16:56

Hedonist, se strinjam s tulko. Tiramisu je sladica iz piškotov savoiardi in načeloma le iz mascarpone sira (brez smetane). Če boš uporabil maslene piškote, bo še zmeraj odlična sladica, vendar mislim, da ne bo preveč uspešno prešla skozi kritiko tvoje hčerke :) tejch

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

13. jul 2009 17:00

Hedonist, za tiramisu pa res ne emeš uporabit leibnitz piškotov....

 

Spet smo začeli eno temo, po kateri se bomo čisto enostavno skregali. O okusih se namreč ne da prerekat.

Tale v Telchevem linku zame ne bi bil, ker so jajca surova. Po mojem receptu se rumenjake speni nad soparo do 65/70 stopinj. Tako uničiš vse mogoče bakterije in tiramisu ponudim tudi prijateljem in gostom brez kančka strahu.

 

 

Vanja

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

13. jul 2009 17:04

Še moj najljubši recept za tiramisu:

175 ml kave (vedno uporabim pravo, nikoli instant)

150 ml vinjaka ali ruma

3 jajca

125 g sladkorja v prahu

500g mascarponeja

500g goste stepene smetane

1 zavitek bebi piškotov

kakav za posip

V večjo skledo damo jajca in sladkor v prahu ter stepamo, da se zmes zgosti in naraste ter postane tako gosta, da se na površini pozna zareza z nožem. V drugo skledo damo mascarpone. Najprej mu primešamo nekaj žličk stepenih jajc, nato pa še ostanek. Nazadnje previdno vmešamo še smetano.

Piškote na hitro namočimo v kavo in naložimo v posodo. Čez naložimo plast kreme. Ponovimo v enakem zaporedju. Za vsaj 4 ure postavimo na hladno. Navadno posujem s kakavom tik pred serviranjem.

Druga možnost: posebej stepemo beljake v čvrst sneg. rumenjake penasto umešamo s sladkorjem, neto med stalnim mešanjem po žlicah dodajamo mascarpone. Na koncu zelo previdno primešamo še sneg, da dobimo gladko in penasto kremo.

Bistvo uspeha je v pravem mascarponeju... Odkrila sem takega, s katerim tiramisu vedno uspe in se strdi (izdelujejo ga v eni kmetijskih srednjih šol na Gorenjskem). Ne kupuj najcenejših.

 

tulka

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

13. jul 2009 17:04

Maslenih keksov tudi jaz ne bi uporabila za tiramisu.

Lahko pa narediš testo tudi sam:

6 beljakov in 150 g sladkorja stepeš v sneg. Ročno umešaš 6 rumenjakov in 150 g moke.

Pekač pred peko potreseš s sladkorjem v prahu. Potem pa gor nabrizgaš testo v obliki piškotov, ali pa za tiramisu spečeš kar tako.  Pečeš 10 min pri 220 stopinjah.

 

Recept je iz Goljatovega tečaja Sladki minjoni. To testo se pa uporablja za šarlote, pa tudi tiramisu.

Nena

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. jul 2009 17:04

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

 Po mojem receptu se rumenjake speni nad soparo do 65/70 stopinj. Tako uničiš vse mogoče bakterije in tiramisu ponudim tudi prijateljem in gostom brez kančka strahu. Vanja

Poudarek ni na "vse", upam.  

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

13. jul 2009 17:10

Mislim, da je pri vsem najpomembnejši okus kreme in pravoa količina kave, s katero smo zmočili piškote. Moj recept vsebuje sladko smetano, ker je tako desert dosti "lažji" kot če uporabiš samo mascarpone.

Moja krema je taka:

7 beljakov in 10 dag sladkorja penasto mešaš nad vročo vodo. Dodaš pol deci marsale ali šerija, z metlico mešaj, da se količina podvoji in rumenjaki dosežejo 65 do 70 stopinj. Dodaj 250 g mascarpone in previdno vmešaj.

Stepi 2,5 dl sladke smetane in dodaj ohlajeni jajčno mascarponejevi masi. Zloži kot običajno.

 

Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 13. 2009 17:14

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

13. jul 2009 17:11

rimljanka je napisal/a:

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

Po mojem receptu se rumenjake speni nad soparo do 65/70 stopinj. Tako uničiš vse mogoče bakterije in tiramisu ponudim tudi prijateljem in gostom brez kančka strahu. Vanja

Poudarek ni na "vse", upam.

 

Hehe, seveda povdarek ni na "vse"...

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti