Išče se ... najboljši recept za tiramisu

kozamurnik

sporočila: 2311

13. jul 2009 17:19

očitno sem spregledala da imamo še eno moderatorko-čestitke,tulka! Koliko je pa stara tvoja hči, hedoniost? Pri nas ga moja dokaj uspešno ustvarjata tam nekje od desetega leta naprej,prav s to sladico sta dobila veselje do kuhanja.Pa kritiziranje tudi odpade,ker sama delata... Glede receptov pa : sto ljudi, sto okusov.Zlato pravilo pa je, da piškote namočiš v mrzlo kavo in ni bojazni da bo ratal poc! kozamurnik

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

13. jul 2009 19:49

In namesto ruma se super obnese liker Tia Maria, Jamiejev namig, ki ga že leta uporabljam, pa tisti njegov tiramisu tudi ni slab, s temnim biskvitom namesto piškotov. Smo že imeli debato o tem, ali sneg iz beljakov noter, ali samo rumenjake, ali dodati sladko smetano, skratka en sam veliki ali ali ali. Aja, tale s tem, kako obrniti piškote v posodi, ali gleda pocukrana stran gor ali ne... Kot so že rekli, vsak ima svoj recept, zato jaz mojemu tiramisuju pravim njamnjamsu, ker je to naš najljubši, in seveda, ker se mi ne da vedno znova braniti pred nekom, ki mi hoče prodati EDINI in seveda PRAVI recept za tiramisu. Če sem lahko iskrena, sem v Neaplju jedla najslabši tiramisu v svojem življenju. So šparali na kavi. Loni Makaroni

Jerneja USA  

član od: 24.11.2006

sporočila: 812

13. jul 2009 22:16

Loni je napisal/a:
Če sem lahko iskrena, sem v Neaplju jedla najslabši tiramisu v svojem življenju. So šparali na kavi. Loni Makaroni

Loni, tiramisu' ni tipicna Neapeljska sladica, ker vsebuje Mascarpone, ki je tipicen iz severne Italije. Tole spodaj pa je tipicno iz Neaplja.

Drugace pa, kot so ze predhodnice rekle, najboljsega recepta za tiramisu' preprosto NI!

 

  

Jerneja USA

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

13. jul 2009 23:34

Jerneja, vem, da ni, ampak... v tistih skodelicah je zgledal tako apetit vzbujajoč. Neapeljske sladice niso po mojem jusu, seveda samo moje mnenje. Loni Makaroni

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

14. jul 2009 1:12

1. Tiramisu je priljubljena sladica, ker jo je preprosto narediti brez peke ali kuhanja (razen kave). 1. Kava mora biti močna, nesladkana ali vsaj ne preveč in ohlajena. 2. Ne poskušati s kakšnim drugim nadevom (skuta) kot z maskarponejem - bi bilo kot višnje v gibanici :). 3. Piškoti so obvezno baby piškoti, ker samo ti dajo ustrezno mehko strukturo podlage. Zagotovo bi šlo tudi z maslenimi piškoti, a to ni več isto, čeprav morda tudi dobro. 4. Ne predolgo namakati piškotov v kavi. Samo potopiti, vzeti ven in zložiti v model. Ravno prav namočeni piškoti namreč ustvarjajo razliko med preveč pocasto in preveč suho sladico. 5. Nekako se je izkazalo, da sta najboljši dve plasti, torej piškoti - krema in spet piškoti - krema. Pri več plasteh je prihajalo do tega, da so se kosi pri rezanju in jemanju iz modela podirali in na krožnike je prišel nek poc. 6. Krema je predmet spotike, ker v receptu vsebuje surove rumenjake, potencialni vir salmonele. Osebno v maskaropone vmešam le sneg iz nekaj beljakov in nekaj stepene sladke smetane. To je sicer skregano z osnovnim receptom, a nihče ni popoln :), razen okusa sladice, ki je baje enkraten. 7. Tiramisu sem sestavljal že skoraj stokrat, vsakič z upoštevanjem prej navedenih pripomb. Poskusil po žlički pa sem ga samo dvakrat - z rumenjaki v kremi in brez njih. Razlika se občuti. Krema z rumenjaki je bolj polna, težja. A že cela sladica sama po sebi je težka, polna kalorij in holesterola. Kdor si jo lahko privošči, bo gotovo užival v njej, starejši pa bomo raje zagrizli v jabolko. Tudi to je užitek. LP Boris booris

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

14. jul 2009 10:18

Se podpšiem po boorisova navodila. Piškoti savoiardi (dobijo se povsod) so, po mojih izkušnjah, najbolj primerni, saj niso pretanki (klasični baby piškoti so tanjši in hitreje razpadejo). Sama piškote zgolj "potunkam" v hladno kavo, samo za trenutek, in se je izkazalo, da so potem ravno prav vlažni in se ne spacajo, ko se na vrh naloži še krema. Poleg tega rumenjake s sladkorjem stepam ročno, tako sem enkrat videla v TV oddaji o nastanku tuirami suja, in tudi sneg dodajam postopoma ob ročnem mešanju. Sladke smetane tej sladici nikdar ne dodajam, ker je v izvirnem receptu (po katerem se sladica postreže v kozarčku) ni. Je pa res, da je vsakomur všeč kaj drugega in priseganje, da je pa zgolj "moj" recept najboljši in edini pravi, nesmiselno. Ker lahko, da bi hedonistovi hčerki bolj teknil kak drug tiramu su od tistega "najbolj pravega". Mamamia mamamia

Gaja123  

član od: 8.12.2009

sporočila: 8

10. jan 2010 20:04

ČE NI ljubiteljica kave , uporabite samo kakav. Ampak nasvet dodajte manj sladkorja da ne bo presladko! Gaja123

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

10. jan 2010 20:42

:) Verjetno je tisti tiramisu že davno narejen, pojeden in prebavljen, veš ;) s0ncek*

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti