Razmnoževanje sivke

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

tema odprta - 12. jul 2009 22:18 | ogledi: 26.935 | odgovori: 25

Kdaj potakniti vršičke? Pred ali po cvetenju?

Dolores

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

13. jul 2009 0:22

Sama sivko močno obrežen, ko je glavno cvetenje pri koncu in cvetove poberem za uporabo (dišavne vrečice)- ravno v teh dneh sem obrezala nekaj grmov, nekaj jih še čaka. Podtaknjence sem včasih poskušala saditi že v tem času, pa vendar se je , zaradi (nekoč!) sušnih poletij in mojega odhoda na morje, večina na žalost posušila. Potem sem se tega dela lotila jeseni in zgodaj spomladi (pri nas na srečo zime niso hude), ko lahko sproti zalivam in nadzorujem, kaj se v prvih tednih s sadikami dogaja. Vršiček z olesenelim delom preprosto podtaknem v zemljo in pustim, da se ukorenini - uspeh je vsako leto približno 20 - 30% (od desetih podtaknjencev se uspešno ukoreninijo in rasejo naprej dva ali trije, zmeraj znova pa pozabim vejice namočiti v hormonski prah za lažje ukoreninjenje, da bi videla, če bo uspeh večji). Od letošnjih spomladanskih šestih (lani jeseni jih niti nisem naredila) so za zdaj lepo odgnali štirje, je pa res, da suše še niti od daleč ni bilo. Spomladanski čas se mi zdi nekako bolj uspešen (sadim pa nekako konec februarja oz. marca).

Sem ti pa našla še nekaj o tej temi:

http://rastline.mojforum.si/rastline-about690.html

http://www.kmetija.si/new/content/view/1204/47/

http://med.over.net/forum5/read.php?61,5484654

http://med.over.net/forum5/read.php?61,4886856,48

 

Mojca

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

13. jul 2009 7:29

Jaz jo zelo uspešno razmožujem avgusta (mislim, da v literaturi piše, da je to najprimernejši čas) in se primejo skorajda vse. Sprva sem komplicirala in skušala podtaknjence vzgojiti v posodah pokritih s folijo, vendar ni bilo nekega uspeha. Sedaj avgusta porežem 10 do 15 cm visoke vršičke, jih ostro prirežem in zapičim na bolj snečne del cvetličnih gred, približno 10 cm narazen. Le v največji suši jih zalivam, spomladi ali naslednjo jesen, pa jih presadim na stalno mesto. Po mojih iskušnjah se primejo skorajda vse, čeprav kar dolgo časa izgleda, kot da je šlo vse k vragu. Poizkusila sem tudi s prahom za ukoreninjanje. Polovico sem jih namočila, polovico pa ne in nisem opazila neke razlike. Srečno. magnolija

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

13. jul 2009 13:21

Na začetku aprila sem obrezala sivke, vse odrezane dele (v šopkih) potaknila, nekaj neposredno na gredo, druge v korito za rože (zelo na gosto), prijela se je velika večina, tisti, sajeni na gredo mi že lepo cvetijo. Tako delam že precej let. Res pa je, da sivka, porezana konec poletja, spomladi prej cveti, če jo porežemo spomladi, pa cveti kasneje, razen, če smo pri spomladanskem obrezovanju dovolj zgodnji (in nas ne preseneti kakšna kasna zmrzal - v celinskem delu Slovenije, zanj veljajo moje izkušnje), da se grmički zadosti obrastejo in tudi nastavijo cvetove. Vse p avedno delam brez hormonov.

rimljanka - zasebno mnenje

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

13. jul 2009 23:49

Hvala za odgovore. Torej se bom lotila potikanja takoj, ko odcveti. Trenutno je prav lepo gledati to vijolično morje cvetov. Dolores

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

14. jul 2009 1:21

Ker je že govora o sivki, naj povem, da je bila v nedeljo druga žetev v Brjah na Krasu. Vonj sivke se je širil vsenaokrog. Prikazali so tudi destilacijo sivkinega olja. Udeleženci pa smo izdelovali šopke, butarice, venčke in košarice, kar naprej pa so nas obletavali čmrlji in metulji. Prelepa romantična in dišeča nedelja, ki mi bo ostala še dolgo v spominu. daga

jmacur  

član od: 2.2.2008

sporočila: 38

18. jul 2013 22:00

Bom kar tule vprašala, da ne odpiram nove teme....

Letos spomladi sem v Hoferju kupila sadike sivke...Bile so zelo majhne in zgledalo je, da iz njih ne bo nič....no a temu ni tako, trenutno so v polnem razcvetu. Sploh si nisem mislila, da bodo letos že cvetele! Sicer je grmiček mičken in cvetovi so na nizkih pecljih. Ravno jutri jih imam namen potrgati...

Zdej pa dilema:

Kje se odtrga cvet?( ) Verjetno ne cel poganjek, temveč samo gol pecelj kjer je cvet? (joj upam da sem dovolj jasno napisala)

Ter glede podtaknjencev... Kater del točno je vršiček, ki se ga podtakne?

 

Sem začetnica kar se tiče vrtnarjenja, sajenja, saditve rož in vseh stvari, katere imajo za bistvo obstoja zemljo...Tako da vam bom zelooo hvaležna za kakšen nasvet in bolj natančno obrazložitev!

Hvala, super ste

jmacur

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. jul 2013 22:41

jmacur, odreži cele peclje s cvetovi, tik nad prvimi listi. Takole,  kot je videti tukaj

Potaknjence delam pa spomladi (začetek aprila), ko sivko porežem. Naredim 10 do 15 cm dolge potaknjence, jih po 5 do 8 v šopku posadim tako, da je vsaj polovica v zemlji, zalivam in običajno se večina prime in včasih že prvo leto malo cvetijo.ž

S potaknjenci v poletnem času nimam izkušenj.

rimljanka

jmacur  

član od: 2.2.2008

sporočila: 38

19. jul 2013 21:58

Hvala Rimljanka ! Se mi je kar zdelo, da je tako...

Še vedno sem pa zmedena glede podtaknjencev...se pravi odrežeš/obrežeš in te vejice potem posadiš?

Danes sem porezala cvetove....mhmmm kako meni diši ta sivka! Ima pa še kar nekaj nastavkov, ki bodo cveteli, tako da bom imela kmalu še en šopek!

Lep večer...

jmacur

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

19. jul 2013 22:15

jmacur je napisal/a:

Še vedno sem pa zmedena glede podtaknjencev...se pravi odrežeš/obrežeš in te vejice potem posadiš?

Ja, natanko tako. Šopke teh vejic, vsaj po 3, če jih imaš malo, ker potem takoj zraste lep grmiček.

rimljanka

jmacur  

član od: 2.2.2008

sporočila: 38

19. jul 2013 22:25

HVALA še enkrat!!!

jmacur

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti