"javna" davčna številka

neznan uporabnik

tema odprta - 8. jul 2009 8:56 | ogledi: 3.505 | odgovori: 15

Vrtim tukaj pred sabo letak z nagradno igro.

Na zadnjo stran napišeš odgovor in generalije, vključno z davčno številko. Nalepiš znamko in vržeš v poštni nabiralnik.

Zdaj me pa zanima, ali ni tole malce tvegano? Da se tvoja davčna številka kar takole sprehaja po svetu, vsem na očeh?

In če jo skrijem v pismo, potem ne pridem v poštev pri nagradni igri?

Ali kdo kaj več ve o tem?

japaja

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

8. jul 2009 9:11

Logično je, da bo tudi listek, prispel v kuverti, udeležen v žrebanju. Jaz tudi ne bi pošiljala svoje davčne številke kar tako, vsem na očeh.

Blanchy

feferon  

član od: 27.8.2007

sporočila: 114

8. jul 2009 9:21

Zanimivo - jaz sem tudi že večkrat pomislila na to, ko sem videla na kakšnem nagradnem listku polje za vnos davčne številke. Očitno tisti nad nami tega ne mislijo - davčne številke samostojnih podjetnikov so dosegljive povsod, najlažje pa na internetu, pa je to tudi njihova osebna številka, ne le za njihovo podjetje. Sicer jaz točno ne vem, kaj bi nekdo naredil s tvojo davčno številko, ampak vseeno tudi meni ni prijetno javno pisat mojih podatkov - npr. emšo, datuma rojstva in podobno. feferon

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

8. jul 2009 11:43

Tule je osnovno branje o davčni številki: http://www.durs.gov.si/si/vpis_v_davcni_register_in_ In je seveda zraven tudi masa ostalih pojasnjevalnih povezav. Kjer tudi piše, kam se v resnici človek obrne po uradna pojasnila, če je v dilemi, če je davčno številko smiselno posredovati (npr, če je to smiselno pri zadevni nagradni igri ali pa ne), ali pa to ni smiselno. Kulinarični forum to ni. Drugače pa emšo in davčna številka spadata med javne podatke. Človek mora v pravnem prometu brez težav povedati, kdaj se je rodil (smiselno je to zajeto v emšotu) in posredovati svojo davčno številko, če je udeležen v pravnem prometu, ki v nadaljevanju povečuje njegovo premoženje. In še nekaj - in seveda, zdajle bo frčalo perje do neba (okej, dežuje, pa bo perje namočeno in bo težje frčalo)....: Ljudje puščajo maso sledi o sebi na netu. Razlagajo, kakšne bolezni imajo v plemenu, tu smo imeli priliko prebrati, kdo je svojega partnerja poslal na sterilizacijo (sic!), prepisujejo svoje zdravniške izvide na javnih forumih (kar pa čisto vse spada v nabor osebnih podatkov ki jh je treba posebej skrbno varovati), razlagajo, kako so v nekih poslovnih kombinacijah, ki grejo v izvršbe, razlagajo vse živo pod virtualno zaščito svojega nicka - in glej ga zlomka, tu jih nič ne ustavi. Ko je pa treba napisati EMŠO (ki ne spada v nabor nejavnih podatkov), takrat se pa postavijo dileme....Pa kdo vse bo pogledoval v tvoj davčni register (odkar je Pirc-Musarjeva stopila na prste tistim na DURS-u, ki so iz firbca gledali, koliko je zaslužil kak estradnik, je tozadevno precej mirno).... Kaj ko bi malo ustavili konje in bi začeli delati selekcijo, kaj sami o sebi razlagamo, pa nas v osnovi ni nihče vprašal? Vendelina jr.

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

8. jul 2009 12:03

Vendelina jr. je napisal/a:
Ljudje puščajo maso sledi o sebi na netu. Razlagajo, kakšne bolezni imajo v plemenu, tu smo imeli priliko prebrati, kdo je svojega partnerja poslal na sterilizacijo (sic!), prepisujejo svoje zdravniške izvide na javnih forumih (kar pa čisto vse spada v nabor osebnih podatkov ki jh je treba posebej skrbno varovati), razlagajo, kako so v nekih poslovnih kombinacijah, ki grejo v izvršbe, razlagajo vse živo pod virtualno zaščito svojega nicka - in glej ga zlomka, tu jih nič ne ustavi. Ko je pa treba napisati EMŠO (ki ne spada v nabor nejavnih podatkov), takrat se pa postavijo dileme....Pa kdo vse bo pogledoval v tvoj davčni register (odkar je Pirc-Musarjeva stopila na prste tistim na DURS-u, ki so iz firbca gledali, koliko je zaslužil kak estradnik, je tozadevno precej mirno).... Kaj ko bi malo ustavili konje in bi začeli delati selekcijo, kaj sami o sebi razlagamo, pa nas v osnovi ni nihče vprašal? Vendelina jr.
To je pa tako fejst res...! Ognjič

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

8. jul 2009 12:36

Vendelina, tukaj se pa strinjam s teboj ;-) Nekdo bi lahko si vzel tale javni forum za diplomsko nalogo, določeno osebo in pregledal kaj je pisala. Od nekaterih bi lahko napisal cel roman oz. bibliografijo od otroštva, moža, bivšega moža, ljubimca, otrok, domačih živali, bolezni ;-) Ker zanimivo bi bilo če bi to nekdo zbral in objavil recimo tule... Gotovo bi bil krik do neba, kako se jih zasleduje, bere osebna sporočila ipd.

Tako da res svetujem, da se pazi, da se ne objavlja preveč osebnih podatkov kljub anonimnosti foruma. Če je o nekom preveč podatkov, se ga nenazadnje spozna tudi kot soseda lahko.

Jernej - Urednik Kulinarične Slovenije

feferon  

član od: 27.8.2007

sporočila: 114

8. jul 2009 12:54

Tudi jaz se strinjam z vendelino jr., ljudje pustimo preveč podatkov na netu. Tako na forumih kot tudi tudi na mrežah, kot so facebook, myspace in podobno. Ampak očitno so res le številke tiste, pri katerih se človek bolj ustavi in začne razmišljat. V tem času, kar berem kulinariko, se mi res zdi, da koga poznam bolj kot npr. soseda, pa čeprav ga še nikoli niti videla nisem. feferon

neznan uporabnik

8. jul 2009 13:25

No, bolj sem mislila na študentarijo, ki sortira pošto, pa razne mlajše individuume, ki so v iznajdljivosti korak pred mano (nami) itd. Kakšen štempelj ni težko ponarediti, čačko tudi ne, ko so pa natančne številke zapisane v tiste kvadratke v raznih obrazcih in nalogih in seveda tudi emšo (ki je v nekaterih nagradnih igrah tudi obvezen - le zakaj?), je pa stvar malo drugačna. Kar se bibliografije tiče, me ne skrbi. Itak je vse res, kar povem. Skrivnosti (tudi svojih) pač ne izdam. In kar se tiče uradnih oseb, ki na licu mesta preverjajo verodostojnost podatkov... ojoj no! Če se kdo skoncentrira, lahko glih vsacga nekam pelje. Pa saj v bistvu nisem vprašala, kako se prostovoljno razgaljamo na raznih forumih, vključno s kulinariko. (Po isti plati lahko predstaviš sebe kot popolnoma drugo osebo, če smo že na tem, to je poznano v drugih, "manj poštenih" straneh. Da sem jaz recimo v bistvu en osemdesetletni perverznjak, ki lahko - zakaj pa ne - lovi dobre kuharice...blablabla, ne bom naprej.. Kako pa preveriš, če sem jaz res jaz in ali načrtno, s scenarijem od samega začetka ne pletem mreže...) Bom tako povedala: ko sem pred leti delala nekje, kjer smo sortirali in odpošiljali pošto, sem prišla do naslova nekega mojega dolžnika, ki se me je sicer spretno izogibal.. ¸In je tudi tako, da ko do zlorabe pride, takrat se šele zaplete. Skratka, bom danes zadela na lotu in briga me za nagradne igre! Se pa strinjam z vsemi vami, vse, kar ste napisali, je res. japaja

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

8. jul 2009 13:35

Loto??? Madonca, buhve, če je tist kiosk še tam, kjer je bil pred leti v našem kraju....Jaz bom zadela, da veš...(no, mejčken sem že...s komolcem v zid malo prej) Ognjič

neznan uporabnik

8. jul 2009 13:40

To, kar zapišemo na spletnih forumih, je lahko vse gola izmišljotina. Nihče nam ne ukazuje, da moramo na forumih govoriti resnico. Davčna številka in EMŠO pa sta presneto resnični zadevi in zato raj za goljufe. Krajo identitete. In podobne zadeve. Profesor na faksu nam je pred leti rekel, da v nobenem primeru ne izdajajmo svoje EMŠO, saj lahko na podlagi te o nas izvejo več, kot si mi želimo. kaj točno, ni povedal. Vseeno pa jaz v raznih igrah, obrazcih za popuste, kartice v nobenem primeru ne napišem svoje EMŠO. Sem raje brez nagrade. Me pa zares zanima, katere osebe vse lahko dostopajo do naših osebnih podatkov na podlagi EMšA in davčne. In kaj vse lahko izvejo. In ali morajo svoje poizvedovanje po informacijah komu upravičiti. Sem pa velikokrat zaprepadena nad količino osebnih informacij, ki jih zahtevajo nekatere za to res nepoklicane ustanove. Ko sem hotela online naročiti Diners kartico, so želeli vedeti, če sem samska ali poročena. To vprašanje je bilo obvezno, ni se ga dalo preskočiti. Haloo?? Zakaj pa eno banko (ali ka že je Diners) briga, če sem jaz poročena?? To nima prav nobene zveze s tem, koliko zaslužim in če bom plačevala mesečne položnice. Hvala lepa, živim lepo tudi brez Diners kartice. Zbiranje osebnih podatkov gre pogosto mnogo predaleč. Sploh pri zbiranju intimnih podatkov, ki nimajo z mojim finančnim, davčnim, zaposlitvenim, plačilnim in bogve kakšnim vse statusom nobenega skupnega imenovalca. jancka

neznan uporabnik

8. jul 2009 13:54

Če si poročena in ne plačaš pufov dinersu, jih mora tvoj mož? Če pa umreš, pa tvoji otroci tudi pufe pojerbajo. Meni gre v nos to, da jaz moje dvčne in emšo in vseh ostalih konkretnih podatkov ne morem dostaviti ali predati "ena na ena" in da vem komu (ki naj bi bil poklican za to, da drži gofljo), ne pa da potujejo najmanj en dan čez nevemčigave roke, mimo nevemčigavih oči... Saj kadar dajem podatke kje drugje, točno vem komu, točnio vem kdaj, točno vem zakaj, dobim še kakšen podpis v dokaz za to, komu sem povedala to, česar si sicer ne želim (tukaj mislim na emšo haha!), tko da je razlika a se ti tvoji podatki nekontrolirano lajhajo iz nabiralnika v poštarsko vrečo (pa mogoče kakšna pošiljka po tleh pade kadar je nevihta in pozimi zvečer tema..), pa potem v enem ogromnem košu na pošti čakajo na vrsto, da se jih strese na en kup, s katerega se potem sortira naprej... Mi je pa zdele kapnilo, da ravno tako nismo pazljivi (no, jaz sem,da se malo pohvalim!), kaj vse mečemo v smeti... mislimo, da ko enkrat vržemo zadevo v kontejner, je stvar ad acta! Malo morgen! Včasih, ko nismo sortirali odpadkov in smeti ne dajali v vreče, je bilo morda varno, da ti ostanki paradajzovega zosa uničijo čitljivost ljubezenskih pisemc, ki niso več aktualna (ampak kaj se ve, morda bom nekoč slavna in me bo kdo izsiljeval s tem?), zdaj, ko v končni fazi ročno presortirajo vsak papirček, se mi pa zdi, da je potrebno pomisliti tudi na to. Bolj, kot na nevarnosti na KulSlo, kjer se imamo vsi radi japaja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti