Korenje

MOON  

član od: 18.6.2008

sporočila: 187

tema odprta - 3. jul 2009 13:44 | ogledi: 15.439 | odgovori: 25

Vem da je korenje zelo zdravo,pa me zanima če ga kdo od vas kaj dosti uživa,Zanima me predvsem,če je ravno tako učinkovit, če naredim v Pawer Juiserju sok, ali je bolj učinkovit če ga celega skuhamo s kakšnimi dodatki. Prosila bi še če imate kakšne izkušnje glede zdravja s korenjem za nasvete, in koliko na dan ga pojeste ali popijete korenčkov sok. Že vnaprej hvala vsem.

Lep dan še napre

MOON

MOON

ursulinka  

član od: 12.6.2008

sporočila: 92

3. jul 2009 13:56

sicer nisem strokovnjak s tega področja, ampak vseeno mislim da bo korenček bolj zdrav iz power juicerja kot pa skuhan..mislim da zelenjava s kuho/peko pač izgubi vsaj del vitaminov in drugih koristnih novi..sem pa nekje slišala da tudi če se svežo zelenjavo preveč na drobno seklja, da tudi izgubi vsaj nekaj teh snovi..ne vem..vsekakor je pomoje sveže boljše od kuhanega (kar se tiče vitaminov). drugače pa sama nisem nek ljubitelj korenčka, še sama ne vem zakaj. ko se bila mlajša sem ga pojedla zelo veliko, kar tako "z vrta", zdaj pa se nekako ne spomnim več da bi ga jedla.. definitivno pa ne maram tistega kuhanega iz juh. lp ursulinka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

3. jul 2009 14:17

Velika vrednost korenja je v vitaminu A. Tega pa naj telo ne bi bilo v stanju sprejeti brez maščobe. Po tej logiki imaš več od na hitro kuhanega ali naribanega surovega z malo maščobe, kot od surovega v soku. Lisa

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

3. jul 2009 14:36

Vsebuje še številne druge vitamine in minerale (B, C, D, E, folno kislino, itd.) Sama ga pijem v obliki soka in sicer ga stisnem skupaj z ingverjem in jabolkom in dodam še malo limone. Ali z dodatkom drugega sadja ali zelenjave. In neolupljenega. Ne pretiravaj s količinami. Kozarec na dan je več kot dovolj. Znižuje holesterol. Seveda pa se zajde na krožniku tudi kot priloga, meni je najljubši pečen, prelit z malo meda in z dodatkom kumine. Odličen je tudi blanširan (mlad korenček) in potresen z drobtinicami. fresh

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. jul 2009 15:14

Obožujem sveže korenje, ne maram kuhanega. Svežega jem kar tako, celega, kot v otroških letih. Tudi naribam si ga in ga vmešam v zeleno solato, ali pa pokapljam z limoninim sokom in mi je to kot solata. Običajno sveže naribano korenje postrežem tudi v skodelici in dam na mizo h goveji juhi, enako kot sesekljan peteršilj in drobnjak, pa si vsak da na krožnik, kot mu ustreza. Sicer pa je odličen v sokovih, mešam ga s pomarančo in jabolkom (kot je omenila fresh), tudi z mandarinami in še čem. Mamamia mamamia

neznan uporabnik

3. jul 2009 16:59

Tole z naribanim korenjem h goveji juhi je pa super, mi ga vsi obožujemo, tako da ga zmanjka in ga potem sproti posebej kuham za k juhi naslednji dan. Vprašanje: na katere luknje ga naribaš? Za jabolka za štrudelj ali za parmezan (čeprav imajo nekateri pri nas radi parmezan bolj na grobo nastrgan)? japaja

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

3. jul 2009 17:37

Sveže iztisnjen korenčkov sok je zelo učinkovit pri čiščenju organizma. Še bolje je, če dodaš še kumaro in rdečo peso. Ni ravno za prste oblizniti, za zdravje pa je! Bral sem, da največ dobiš iz korenja, če ga ješ surovega, naribanega. Jaz ga obilo naribam na zeleno solato. LP Boris booris

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. jul 2009 18:19

In ob obilni konzumaiji korenja se tako lepo oranžno obarvaš.................. pretiravati pa res ne, no, ker, če nič drugega, A vitamin je v maščobah topen in se ga lahko v telesu naloži občutno preveč.

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

3. jul 2009 18:21

večkrat sem v različnih oblikah prebrala tole: KORENJE - je odličen vir betakarotena, rastlinske oblike vitamina A - vsebuje vlaknine Korenje je odličen vir betakarotena. Raziskave povezujejo nizko raven betakarotena v krvi z naraščajočo nevarnostjo za nastanek nekaterih vrst raka. Obstajajo dokazi, da visoki odmerki betakarotena varujejo pred poškodbami, ki jih povzročajo prosti radikali. Telo betakaroten spremeni v vitamin A, ki je potreben za dober vid, pa tudi za varovanje sluznice. Pomanjkanje vitamina A se najprej pokaže na očeh. Vitamin A se veže z beljakovino opsin, ki v paličicah očesne mrežnice, s katerimi zaznavamo svetlobo in temo, tvori barvilo rodopsin (vidni purpur). Če vam primanjkuje vitamina A, za izboljšanje svojega nočnega vida pojejte vsaj eno korenje na dan. V nasprotju z večino druge zelenjave je korenje bolj hranljivo kuhano kot presno. Presno korenje ima žilave celične stene in telo je sposobno v vitamin A spremeniti manj kot 25% betakarotena. S kuhanjem se celične membrane razgradijo. Če kuhano korenje ponudimo kot prilogo k obroku, ki vsebuje nekaj maščobe, bo telo absorbiralo več kot polovico karotena. Pire iz korenja je dober za dojenčke z diarejo, ker zagotavlja pomembne hranilne sestavine in naravne sladkorje. Korenje naj bi vsebovalo toksične kemične snovi: z zadnjimi testi so v nekaterih plodovih našli nespremenljivo velike količine organskih fosforjevih pesticidov, s katerimi uničujejo korenjevo muho. Če korenje ostrgamo ter odrežemo tudi oba konca, vse te ostanke odstranimo. sicer pa, kdor ga ima rad, ga ima verjetno v vseh oblikah. Lisa

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

3. jul 2009 23:17

Pri power juicerju in podobnih sokovnikih ne pozabite, da v pulpi ostanejo pomembne snovi (vlaknine ipd.). Sok se mi zdi enkraten, če zraven stisnem še jabolko, morda rdečo peso. Sadno pulpo včasih uporabim v kakšnem pecivu, resnici na ljubo pa velikokrat ne vem, kaj bi z njo, čeprav se mi je zdi škoda.

Verjetno - pri napitkih! - iz korenja (pa tudi jabolk in podobnega) dobiš največ, če sadje preprosto zmiksaš z npr. paličnim mešalnikom. Odlične so tudi ideje, opisane zgoraj (nariban, surov kar tako). Kuhano korenje v pretiranih količinah povzroča zaprtje.

Kozarec soka na dan bi rekla, da je dovolj; verjetno je še bolje, če sadje malo mešaš in menjaš, da telo dobi različne vitamine in koristne snovi, pa še naveličaš se ne.

tulka

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

4. jul 2009 5:47

Možu sem delala sok v p.jucerju in je po približno enem mesecu postal malo "zagorel", najbolj očitno je bilo na dlaneh, ker so se obarvale na oranžno. Vedno sem dodala žličko olivnega olja zaradi vitamina A. Sicer mu holesterola ni znižalo, je pa imel občutek, da je bolje z očmi.

Lijana

Sporočilo je spremenil(a) LIJANA dne 04. 2009 05:47

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti