Začimbe iz tunizije

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. jul 2009 9:49

V Iranu sem si kupila tudi pravi žafran, je temno rdeče barve, tudi drag je bil kot žafran (je že rimljanka napisala, zakaj), saj sem za nekaj gramov dala okoli 80 evrov. A si nisem mogla pomagati, meni to pač nekaj pomeni. Ampak ko ga dodam jedem, sploh rižu, in potem še sušena semena granatnih jabolk, je pa to res prava stavr, od vonja do barve. Tele reči, ki se prodajajo v teh paketkih, so bolj spominki , večinoma so že tudi malo razdišane te začimbe in podobno. Žafran (ali žafranika, kaj vem kaj je v vrečki) gotovo ni najboljše kakovosti, a je še vedno uporaben. Dodaj ga goveji juhi, rižu, kakšni omaki, tako ne bo šel v nič. Tudi sama uporabim vse začimbe, ki mi jih kdo prinese kot spominek, če grem sama v kakšno državo, pa si jih kupim tam, kjer jih kupujejo domačini. In res ni primerjave. Glede količine žafrana pa: kavna žlička za riž za štiri osebe bo pravšnja, takole približno (žafran namočiš v vodi in potem vse skupaj uporabiš). Pa žlička za lonec goveje juhe na primer. Mamamia mamamia

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

3. jul 2009 10:20

Da ne odpiram nove teme, bom kar tu vprašala:  kje vse uporabljate kurkumo - kupila sem en kozarček, sedaj pa pravzaprav ne vem kam z njo

rrr

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. jul 2009 11:03

Kurkuma je dokaj specifičnega okusa, zato jo uporabljaj previdno, raje ščepec po ščepec, da lahko "ustaviš", ko ti je še sprejemljivo. Sicer pa kurkuma daje rumeno barvo začimbni mešanici curry (nekatere indijske mešanice sicer vlečejo bolj na rdeče, ker prevladajo druge začimbe) in tudi značilno rumeno barvo raznoraznim vzhodnjaškim curryjem, masalam in drugim podobnim jedem. Rade jo imajo vse kuhinje, ki merijo tja proti vzhodu, začenši na Bližnjem vzhodu in preko Srednjega Vzhoda in Indije vse do Tajske, Burme ...Za mesne in zelenjavne jedi je uporabna, z njo lahko potreseš tudi riž. Odlično se obnese v kombinaciji z drugimi začimbami, recimo s koriandrom, ingverjem, muškatom, poprom, čilijem ... ali pa jo dodaš kar mešanici garam masala. Če delaš kakšno domačo jed, pa pražiš čebulo na primer, potem nekoliko zmehčano čebulo potresi z malo kurkume (tudi turmerik se reče tej začimbi), dodaj še česen, in potem dodajaj zelenjavo ali meso ali oboje, nikakor naj ne manjka paradižnik. Sicer je pa na spletu kar veliko receptov, lahko iščeš tudi po kuhnjah (recimo Indian culinary ali Indidan cooking, pa Iranian food (ali cooking ali culinary), Arab cooking ali culinary, Thai culinary in podobno. Če pa hočeš, lahko malo pobrskam po svojih zapiskih pa ti kaj pošljem. Mamamia mamamia

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

3. jul 2009 11:20

Mamamia hvala, se bom potrudila in mal poguglala, smo bolj zapečkarske sorte in nimamo praktično nobenih izkušenj in poznavanja bolj eksotičnih kuhinj - prejšnji teden sem bila prvič v kitajski restavraciji in to prav v tvojem mestu. Pa jaz bi že kam zavila in probala kaj drugačnega, pa kaj ko je ta moj možek tako nezaupljiv in verjame samo joti, žgancem, kurjim bremzam in podobnim zadevam.....no to zadnje je bolj hec, ampak dejansko ni ravno odprt za kaj drugačnega.

rrr

brucella  

član od: 29.1.2008

sporočila: 67

3. jul 2009 11:53

Mamamia hvala za odgovor. To sem potrebovala. Nekakšno zagotovilo, da nas ne bo, še posebej mojega triletnika zvijalo ali še kaj hujšega. Da ni original o tem sploh ni debate. Mene to niti toliko ne moti, ker pravega žafrana še nisem okusila. Mi je pa škoda začimbe zavreči. Zato me je zanimala predvsem količina. Sem pa odprla kumino in res nima enakega vonja niti okusa kot naša. Paprika je pa šarf ko hudič. Lep pozdrav! brucella

Vanilija  

član od: 18.8.2005

sporočila: 208

3. jul 2009 12:06

brucella je napisal/a:
Sem pa odprla kumino in res nima enakega vonja niti okusa kot naša. brucella
brucella, mogoče si pa dobila indijsko kumino. Kupiti jo je mogoče tudi pri nas, v kakšnih specializiranih trgovinah ali hipermarketih, meni osebno je pa še ljubša od navadne. Uporabljam jo pa pri pripravi indijskih jedi, ima pa res precej drugačen vonj in okus. Vanilija

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

3. jul 2009 12:16

nisem vsega brala za nazaj, sem se pa spomnila, da ko smo mi prinesli domov take začimbe, ravno tako iz Tunizije, so bile mešane s peskom in jih nismo več uporabljali. Kupljene so bile pa enako tako pakirane na tržnici. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. jul 2009 12:36

Vanilija je napisal/a:
brucella je napisal/a:
Sem pa odprla kumino in res nima enakega vonja niti okusa kot naša. brucella
brucella, mogoče si pa dobila indijsko kumino. Kupiti jo je mogoče tudi pri nas, v kakšnih specializiranih trgovinah ali hipermarketih, meni osebno je pa še ljubša od navadne. Uporabljam jo pa pri pripravi indijskih jedi, ima pa res precej drugačen vonj in okus. Vanilija
Eni pravijo indijska kumina, eni pa krajše kumin. Je seveda sorodnica naše kumine, a drugačnega vonja in okusa. Jo veliko uporabljam, nepogrešljiva je pri indijskih jedeh, pa tudi čili con carne brez kumina ni tisto ta pravo, enako kot ne kakšni nadevi za tortilje in podobne mehiške zvitke. Seveda sem izrabila priložnost in si na nedavni poti v Egiptu nabavila zalogo začimb, med njimi tudi kardamoma, ki seveda diši povsem drugače od tistega, ki ga silom prilike kupujem v kakšni vrečki v azisjkih trgovinah v Avstriji. Kakorkoli, obožujem začimbe. Mamamia mamamia

neznan uporabnik

3. jul 2009 13:24

Mamamia, vi bi morali knjigo napisat. Čisto resno mislim. Eno tako napol potopisno, napol začimbno-zeliščarsko-receptarsko dogodivščino za razvajanje čutov in brbončic. Pridem prva po avtogram! jancka

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

3. jul 2009 13:43

He, he.... Jaz sem pa zdaj na Poljskem prišla na svoj račun, če rečem "šarf", tudi dobim ornk šarf. Sem namreč odvisnik od pekočih zadev, prav v vse tlačim čilije... In me preseneti, ko naročena hrana peče za ogenj bruhat, : ) (v Slo to NI možno, jasno)... Aja, jaz sem imela obdobje kurkume, sem jo tlačila povsod. Saj ni tok okusa, koliko da barve. Previdno s kuhinjskim priborom, kako plastiko rado pobarva v rumeno. Delala sem kruh s kurkumo, pa palačinke, jasno da slane, pa... Indijski krompir je itak klasika... lidka [sonce]

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti