Darilo za ljubitelje melancanov

neznan uporabnik

3. jul 2009 12:36

Borka7, res tako mislim o različnih oblikah in vzorcih hrane. Tisti stavek o kozmosu je bil zgolj nameček v smislu dobre volje. Bo pa, upam, Ežoj povedal svoje in nas razrešil vseh nejasnosti in dilem. japaja

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8685

3. jul 2009 12:54

Jaz pa mislim, da ima Ežoj ukrivljen nož z zarezo, tako da mu reže na "parove razbrojs" - veste tisto: prvi, drugi, prvi drugi.... Kaj ne, Ežoj?

 

Pozdravček!

neznan uporabnik

3. jul 2009 13:12

Pri vsem tem kompliciranju mi je padlo na misel, kaj se zgodi, če v obtežilnem loncu ni ravno voda? Ali to kaj vpliva na končni izdelek? (recimo, če je v piskru liker iz smrekovih vršičkov, ali to doda kakšno posebno aromo jajčevcem?) Samo vprašam. japaja

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

3. jul 2009 13:39

Melancane "olupimo" zaradi tega, da so manj močne, ali da so bolj blagega okusa, je pa v olupku ves okus, ki po mojem mišljenju melancana ni melancana brez olupka!

lp!

 

 

Joj tako sem pisala, da je verjetno le meni jasno, tokarat mi vročina škodi!

Ežoj, lepo izgledajo tvoje slikice!

Anamarija

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 03. 2009 13:39

borka7  

član od: 23.2.2009

sporočila: 268

3. jul 2009 13:41

Ma ne, je tudi meni meni jasno, kaj hočeš povedati, Anamarija. Hvala! borka7

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

3. jul 2009 14:17

Meni na kraj pameti ne pade, da bi jih lupila... lidka [sonce]

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

3. jul 2009 14:35

Drage dame, nekaterim penzionistom dajo penzijo dovolj za preživetje, ne pa tudi za kakšno potovanje. Če hohočejo kam it, morajo še kaj migat za dodatne peneze. No, tega miganja je za danes dovolj, pa gremo vprašat prej omenjeno Aylo Algar ( ki je mimgrede lektor turščine  na kalifornijski univerzi ), kako je kaj z melancani. Skor me nadre ( dama pa taka ), poglej stran 275. OK, tam piše ( med ostalim ):

Imejte v mislih, da melancan mora bit kuhan popolno, topeče se okusen in mehak ( e *ebiga, jaz in moja angleščina: .....until it is meltingly soft and tender, whether it is fried, roasted, or braised. ) bodisi da je pražen, pečen ali kuhan. Včasih se dobi v restavracijah, melancan napol kuhanin zaradi tega gumijast, trd in brez okusa. Z melancani pozabite kuhanje al dente.

Pečenje in praženje so najpogodniji metodipriprave. Celo če se kuha ali duši z drugimi sestavinami, rahlo praženje vnaprej izboljša znatno okus ( ....improve its taste considerably.). Poštupanje s soljo, ali potapljanje v slano vodo, potem spiranje in sušenje da bi ga osvobodili vlage pred praženjem znatno zmanjša količino olja, ki ga bo melancan vpil ( tako ona, meni logično čist ni, ko ga ožmemo, iztisnemo iz por vodo, dobimo gobo, ki fino vpije...... pa naj ji bo ).

Turki ( ne ežoj ) lupijo melancan v podolgovatij črtah ( in striped fashion ). Ni mi ( ne meni, njej ) znan nobeden razlog za to, razen estetski ( no, jaz mislim drugače: če je neolupljen, potem so skupaj veliki kosi skorje, ki je trda, s tako dekoracijo se pravzaprav skorja nareže na majhne koščke, pa pustimo moje pametovanje, da vidimo kaj pravi Ayla):

Lupite melancan podolgem, izrezujoč cca 12 mm skorje, puščajoč naslednjih 12 mm skorje, izrezujoč... ( no, pri meni to gre hitreje, jaz sem zvišal širino na cca 20 mm ).

Da spražite melancanine rezine, enostavno jih posolite in pustite stati vsaj 30 min. ( razbarvali se bodo-they willbecome discolored, tega ravno ne razumem ), ali pustite jih stati v slani vodi ( vsaj 3 žlice soli na 6 šalic vode ) za enak čas, pokrivši z nečim težkim, da ostanejo potunkane. Fajn sperite in ožmite da odstranite čim več vode pred praženjem ( Rinse thoroughly and squeeze dry to remove as much moisture as possible before frying ). Ta postopek je posebej važen za velike melancane, ki absorbirajo več olja kot manjši.....................................................

ežoj

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

3. jul 2009 14:46

ežoj, če tebe Đuro najde, te več ne spusti stran... Ognjič

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8685

3. jul 2009 14:56

Ognjiček, kaj hočeš sedaj navezo, da vprašamo: kateri Đuro?

 

Pozdravček!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti