Darilo za ljubitelje melancanov

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

tema odprta - 2. jul 2009 21:24 | ogledi: 13.047 | odgovori: 150

Verjetno se nam vsem dogaja, da si kakšen recept zapišemo, češ bomo preizkusili, potem če ne preizkusimo v ( recimo ) enem mesecu, verjetno ga nikoli ne bomo, le si bomo povečali število nepreizkušanih receptov. Naslednji recept imam " zapacan " ene tri leta, imam se za ljubitelja melancan ( kakor tudi tort, baklav, halve, pite, vina........žensk, pa pustimo to), zaradi tega je ta recept prišel na vrsto za preizkušanje pred enimi dvemi mesec(m)i ( sorry, ne vem kaj je prav ) in danes ga pripravljam četrtič. Torej potrebujemo ( uporabljal bom kraljevo množino):

Melancano olupimo kot na sliki. Naprej, melancano narežemo na " kocke " cca 2 centimetra ( jaz ravno ne uporabljam metra:

Nakockane melancane potopimo v slano vodo:

Jaz jih še malobremenim s drugo posodo v kateri je mal vode ( da ne tuhtam, a so one zgoraj pod vodo ali ne ):

Sedaj segrejemo žlico masla in na srednjem ognju dušimo " nakockano " meso ( ja, na dva cm ), cca 10 min, da enakomerno spremeni barvo ( v tem primeru je svinjina, pleče, boljše vratnik ), dodamo drobno narezano čebulo in dušimo, da omehča, cca 5 min. Na sliki je videti še arašidovo olje, ki ga bomo potrebovali pozneje, prej sem ga pozabil priložit ( na prvi sliki ), sicer ga uporabljam prvič, uporabljam olivno olje, po receptu je pač arašidovo:

TBC ( to be continued, kot bi rekla proxima ), še danes, dodajam jaz.

 

 

ežoj

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

2. jul 2009 21:47

Kaj mislite, da tenente mara melancane? Loni Makaroni

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

2. jul 2009 21:59

Pa menda nisi imela v mislih marechala Naceta (to ni vec downranking, ampak kar svetoskrunstvo press...) lp, proxima

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

2. jul 2009 22:04

Pred enima dvema mesecema   se mi zdi, da je bilo včasih.... Zdaj upam, da me ne bo kakšna učiteljica slovenščine popravila. Uh, se že potim...

 

Sicer bi se pa takoj povabila na večerjo. Obožujem melancane, jajčevče, patlidžane ali karkoli jim že rečemo.

 

Vanja

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

2. jul 2009 22:21

Ko je čebula dušena, narežemo paradižnik ( ni treba na kocke ), papriko na kvadratke ( uganite koliko cm. ) in mal podušimo. Po originalnem receptu, tukaj dodajo nekaj timijana in petršilja in mal skupaj dušijo, pa to ni po momojem okusu. Zalijemo z juho, ali z vodo ( pa kocka če uporabljate ), v tem primeru je kostna juha, in kuhamo/dušimo na majhnem ognju dokler meso ni popolnoma mehko, cca 1,5 ur:

Jaz sedaj prestavim na drug kuhalnik, ker mi se lepše dela:

Ko je meso mehko, odcedimo nakockane melancane, in jih tudi ožmemo, lahko še mal posušim s kakšno brisačo. V primerni ponvi dobro segrejemo nekaj žlic arašidovega olja, damo gor melancane in pražimo na močnejšem ognju dokler mal ne porjavijo ( enakomerno s vseh strani, se pravi nenehno mešamo ):

pražene melancane stresemo k mesu, po potrebi zalijemo z juho ( da ogrezne ), preizkusimo na sol, in na majhnem ognju kuhamo dokler melancani niso mehki ( cca 30 min. ) proti koncu, zadnjih pet minut, jaz narežem mal luštreka in potršilja:

Dober tek!

Recept je iz knjige " CLASSICAL TURKISH COOKING ", Ayla Algar, receptu se reče Eggplant with Lamb ( ja imate prav, lamb ni ravno svinjina, poskusil sem tudi s piščancem pa gre ), po turški se reče " PATLICANLY KEBAP ", delana je polovična količina ( se pravi po receptu je: dve melancani cca 1 kg, mase približno enako............ ) od polovične količine pridejo dva polna krožnika.

 

 

ežoj

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

2. jul 2009 22:28

O, a ti to po novem foto kuharske tečaje prirejaš.................. smem vprašati, tudi v živo? saj veš, s kom naj bi prišla preizkusit tvoje skodelice za kavo...pa lahko vmes še kak recpet demonstriraš................... Tole se vidi dobro,.........................

rimljanka - zasebno mnenje

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

2. jul 2009 22:39

Uf, pozabil sem, zelo važno: dragička da noš slučajno...........

@rimljanka: nič ni tečaj, videl sem pri Anamarije nekaj zelo lepo poslikanih postopkov, pa je bila inspiracija za tale recept, ki se mi je res prilego. V živo bolj težko, razen kave, seveda.  Torej: dobrodošle!

ežoj

tejka77  

član od: 27.2.2007

sporočila: 544

2. jul 2009 22:42

Ežoj, bom jaz namesto Dragičke-KJE JE PA PRT ?? tejka77

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

2. jul 2009 22:51

Se mi že cedijo sline, jaz bom preizkusila verzijo s piščancem. Hvala za recept, v zameno pa nekaj, kar ti bo mogoče kdaj prav prišlo (pa ne samo tebi): http://besana.amebis.si/pregibanje/ Lep večer, RadaJem

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

3. jul 2009 6:21

 

Pozdravček!

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. jul 2009 7:42

dragička, pa kaj ti res ne veš, da ežoj posebej za fotografiranje pospravi prt z mize, pa nadprt tudi?

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti