Plačilo vstopnine za na plažo

Brihta  

član od: 8.10.2008

sporočila: 129

tema odprta - 2. jul 2009 8:13 | ogledi: 4.022 | odgovori: 34

Na nekaterih slovenskih obmorskih kopališčih pobirajo vstopnino za plažo, npr. v Strunjanu pri Salineri in pri Krki. V Portorožu in Izoli pa menda ne. Pa me zanima glede na to, da menda obstaja nek zakon, da je par metrov plaže obalni pas kjer se lahko vsak zadržuje, ali je to pobiranje vstopnine sploh legalno.

Brihta

magnolija  

član od: 16.4.2006

sporočila: 688

2. jul 2009 8:35

38. člen zakona o vodah prabi takole: 38. člen (omejitve, povezane s splošno rabo) (1) Lastnik ali drug posestnik vodnega, priobalnega ali drugega zemljišča mora dopustiti vsakomur neškodljiv prehod čez svoje zemljišče do vodnega ali morskega dobra, ter dopustiti splošno rabo vodnega ali morskega dobra, razen, če je na vodnem, priobalnem ali drugem zemljišču zgrajen objekt iz 5., 6. in 7. točke prejšnjega člena. (2) Raba priobalnega zemljišča, ki je neposredno povezana s splošno rabo (zadrževanje na priobalnem zemljišču in odlaganje predmetov za kopanje, potapljanje, drsanje, plovbo in podobno), je dovoljena, če se lastniku ali drugemu posestniku priobalnega zemljišča s takšno rabo ne povzroča škoda. (3) Na vodnem ali priobalnem zemljišču ni dovoljeno postavljati objektov ali drugih ovir, ki bi preprečevale prost prehod ob vodnem ali morskem dobru. (4) Ne glede na določbe prvega odstavka tega člena lahko lastnik ali drug posestnik objekta javne infrastrukture izključi splošno rabo na območju, na katerem se nahaja objekt, če je to nujno zaradi varovanja življenja ali zdravja ljudi. (5) Lastnik ali drug posestnik vodnega, priobalnega ali drugega zemljišča zaradi omejitev iz prvega, drugega in tretjega odstavka tega člena nima pravice do odškodnine, razen za navadno škodo. magnolija

Brihta  

član od: 8.10.2008

sporočila: 129

2. jul 2009 8:43

Ja, hvala za te linke in člene, saj je res da se že dve leti to govori in piše, ampak v praksi je to drugače. Mogoče sem malo nerodno zastavila vprašanje oz. bolj me zanima, ali vi plačate ali se pregovarjate in na koncu plačate, ali res ne plačate vstopnine. Ker nam so letos na strunjanski plaži pri Krki grozili s policijo in varnostno službo, ker nismo hoteli plačati vstopnine in potem seveda, smo izpadli največji kriminalci. Predvidevam, da ljudje še vedno plačujejo, plačujemo, ker nam je na koncu nerodno, ampak a ni to eno samo izsiljevanje ? Brihta

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

2. jul 2009 9:30

Zastavi to vprašanje lepo pristojnemu ministrstvu oz. inšpektoratu za okolje in prostor pisno, pošlji priporočeno in dolžni so ti odgovoriti. Ognjič

Majdina  

član od: 27.9.2007

sporočila: 281

2. jul 2009 9:56

V Strunjanu najprej zaracunajo 5e za strasansko zaprasen in brezsencen parking,potem 2,5e za vstop na plazo in za namecek pred enim tednom se niti niso namestili slacilnic,pa tuse je bilo potrebno placat.No,komur ni kaj vsec,naj pa da noge v lavor. Majdina

feferon  

član od: 27.8.2007

sporočila: 114

2. jul 2009 10:26

Sicer ne vem odgovora na tvoje vprašanje, ampak tudi jaz bi najraje, da bi bila plaža zastonj. Sem delala pred leti nekaj časa na vstopnini za bazen v Luciji in so se hodili k meni kregat domačini, da zakaj morajo oni plačat, da živijo 200 m od tu in da ne mislijo še plačevat, da se lahko kopajo. Pa je bila plaža takrat zastonj v marini, pa pri Drogi, ampak oni so hoteli ravno na bazen ali na tisto plažo (ki je bila takrat plačljiva). Jaz mislim, da nekdo lahko zaračuna uporabo plaže, ki jo je uredil - npr. zabetoniral površino, uredil sanitarije, tuše, slačilnice, plačal reševalca... da ne govorim o bazenu, kjer so stroški še višji. Res so ponekod plaže že zastarele in so sanitarije neurejene, tuš slabo dela... ampak za svoj denar se pa lahko sami odločimo in gremo na tisto plažo, ki nam bolj ustreza. Mogoče bi bilo pošteno, da bi bil tuš, slačilnica in sanitarije za plačilo, dostop do plaže pa bi bil brezplačen. Ampak potem smo spet tam - na brezplačno plažo lahko že zdaj greš skoraj povsod, pa ni urejena. Če pa plačaš vstopnino, pa lahko uporabljaš tuš, slačilnico in sanitarije neomejeno.... feferon

talijaa  

član od: 16.7.2007

sporočila: 30

2. jul 2009 12:09

In potem se še sprašujejo, zakaj ni turistov??? Če se podaš samo čez hrib na hrvaško stran, imaš vsega zastonj (plažo, tuš ....) Morda bi bilo pri nas bolje, ko ne bi pobirali vstopnin in bi raje več naredili na ponudbi in bi tam služili..... talijaa

Majdina  

član od: 27.9.2007

sporočila: 281

2. jul 2009 12:18

Če pa plačaš vstopnino, pa lahko uporabljaš tuš, slačilnico in sanitarije neomejeno.... No, to sem jaz pricakovala. Majdina

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

2. jul 2009 13:00

Meni se včasih zdi, da se v tej državi ljudje zadeva lotevajo tako, da se najprej zberejo na en brainstorming in si poskušajo izmisliti najbolj neustrezen način za reševanje nečesa. In potem zapišejo in lepljenjka najbolj ponesrečnih načinov urejanja stvari se potem imenuje pravilnik, zakon.... Tale s plažami spada v tale raster. Spominjam se nekega zgodnjega junija nekaj let nazaj, smo imeli ene prezentacije v Portorožu in ker je bilo med dopoldanskim in popoldanskim delom nekaj ur, je tudi portoroško morje vabilo (1. junija si tako željan poletja, da boli)...Na plaži so bili verjetno trije finski turisti in medve s kolegico sva skozi vrata hotela šli čez cesto vis-a-vis vhoda na plažo. In ker sva pozabili kartici od hotela (ki ti daje brezplačen vstop na plažo), si je mladenič na vhodu (ki naju je videl, kako prihajava iz hotela v plažnem outfitu, ergo posreden dokaz, da sva gostji hotela, je bil prezenten) dovolil razmišljati ali naj kasira vstopnino, ali naj naju pošlje nazaj v hotel ali pa naj zamiži na obe očesi in naju spusti noter....No, ja. Vidim pa, da so Španci in Grki zadevo rešili neizmerno bolj enostavno: Plaže so javne, vstopnine ni. Pač pa občine razpisujejo koncesije za uporabo in vzdrževanje plaže in potem koncesionarji tam postavijo sončnike in ležalnike in potem plačaš uporabo ležalnika in sončnika. In tudi vidiš, da koncesionar kar redno in skrbno čisti plažo in prazni koše za smeti. In si misliš, okej, tole, da je plaža čista in da mi ni treba prenašati ligeštula in marele, me stane 6-8 EUR dnevno (vključujoč to, da me bo na plaži vsake pol ure kak Azijec pobaral za šijatsu masažo). In kdor na to pristane (ponavadi prvi dan, ko še ni rentiranega avta na dispoziciji), pač pristane. Ali pa išče kakšno neorganizirano zadevo. Ampak če tehtam med 8 EUR za dva ležalnika in en sončnik in za prijazen pozdrav, ko tisto zaračunajo....in čemerno faco, ki za kakšno malo ofucano ograjo sedi pod ofucanim sončnikom, na plastični mizi je blagajna, drobiža za vračati seveda nima...tisti ligeštul se računa posebej in "ne, jaz ne nosim ligeštulov po plaži, kar sami si ga odnesite" in iz trideset metrov vecejke smrdi ali pa so tla mokra (kar je sicer na vseh kopališčih in plažah....in tudi zato so mi te zadeve bljak)...in ko ta, pravkar opisana storitev vstopanja na lokacijo od koder vonjaš vece, stane 5 EUR brez ligeštula...Je tehtnica že zdavnaj odvagala na južni Mediteran, na neorganizirane plaže in plovila. Vendelina jr.

bluoka  

član od: 21.8.2007

sporočila: 42

2. jul 2009 13:04

talijaa je napisal/a:
In potem se še sprašujejo, zakaj ni turistov??? Če se podaš samo čez hrib na hrvaško stran, imaš vsega zastonj (plažo, tuš ....) Morda bi bilo pri nas bolje, ko ne bi pobirali vstopnin in bi raje več naredili na ponudbi in bi tam služili..... talijaa
Ne povsod! tudi na Hrvaškem smo že plačevali vsakokratno tuširanje, pa uporabo WC-ja, pa parkirnino.... ni vse tako rožnato. Je pa posledično, tam kjer se plača, tudi plaža bolj urejena. Odločitev je pa stvar posameznika. bluoka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti