Voda za kompot

julaj  

član od: 14.6.2009

sporočila: 2

tema odprta - 23. jun 2009 22:00 | ogledi: 4.838 | odgovori: 17

Zdravo,

ali milahko pomagate, rada bi vlagala breskve v kompot. Zanima me, če voda,ki zalivamo breskve v kozarcu mora bit vroča ali hladna? Sterilizirala in zaprla bi v pečici.

Hvala.

julaj

Petya  

član od: 8.1.2006

sporočila: 591

23. jun 2009 22:15

Kolko se spomnim je bila vedno vroča. Je pa res, da nismo nikdar dajali kozarcev v pečico, ampak samo pokrili s koco, da so se počasi hladili. Petya

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

23. jun 2009 22:22

Pri nas je bila voda vedno mrzla - se pravi, na krhlje narezane breskve, sladkor in mrzla voda. Potem kozarce zapremo in v pečico z njimi. Nikoli se ne pokvari nič

 

rrr

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

24. jun 2009 5:20

Pri nas gre takole: krhlje nadevamo v čist kozarec, dodamo žlico ali dve sladkorja, navadnega, zalijemo z mrzlo vodo iz pipe, zapremo in pasteriziramo. Enako, kot pri rrr, samo pri nas običajno pasteriziramo v loncu, kar pa ni povezano z vodo v kozarcih. No, morda v toliko, da se kakšno minuto dlje pasterizira, če je voda mrzla.

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

24. jun 2009 9:29

Vparašanje: a ni v vodi iz pipe preveč aktivnih mikroorganizmov, ki lahko okužijo sadje v kozarcu ? A se da s prevreto sladko vodo sadje zaliti in kozarce zapreti brez kuhanja v pečici ? Aja, pa še to - kaj je "koca" ? Hvala za odgovore . LP hedonist

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

24. jun 2009 9:32

koca je odeja,sama uporabim kar brisačo vodo zavrem,dodam sladkor,vroče napolnim kozarce,zaprem in pokrijem z brisačo anaeva

matejac  

član od: 8.6.2004

sporočila: 446

24. jun 2009 9:52

Jaz napolnim čiste kozarce s sadjem, dodam sladkor, zalijem z vodo iz pipe, zaprem. Kozarce naložim v lonec, natočim vodo do 3/4 kozarcev, zavrem in pustim še cca 5 minut da zavre tudi voda v kozarcu. Potem pustim, da se ohladijo kar v loncu. Če pa lonec rabimo, jih položim tesno skupaj in prav tako pokrijem, da se počasi ohlajajo. Še en nasvet: po mojih dosedanjih izkušnjah so najboljše tiste breskve julija. Mateja

Jessie  

član od: 10.6.2002

sporočila: 106

24. jun 2009 11:13

Vse sadje oprano in osušeno ter primerno narezano (če je potrebno) naložim v kozarce, zalijem z vrelo tekočino (sladko in začinjeno vodo, mešanico vode in vina itd.), takoj zaprem in počakam, da se ohladijo. Nikoli se nič ne pokvari, je pa res, da tekočino kar precej sladkam, 20-30dkg sladkorja na 1l vode, kompot razredčim, preden ga pojemo. Ravno zadnjič sem našla pozabljen kozarec češenj iz leta 2006, popolnoma užiten. Poskusila sem tudi s pasterizacijo, kot jo opisuje rimljanka, pa je bilo sadje potem premehko, izgubilo je več barve in na izgled ni bilo tako, kot smo vajeni. Okus ni bil nič drugačen.Vlagam jagode, češnje, breskve, marelice, hruške, včasih tudi buče v kombinaciji z jabolki, vendar nikoli ne vlagam več kot nekaj kozarcev posameznega sadja in shranki izginejo tam nekje do februarja.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

24. jun 2009 12:49

hedonist je napisal/a:
Vparašanje: a ni v vodi iz pipe preveč aktivnih mikroorganizmov, ki lahko okužijo sadje v kozarcu ? A se da s prevreto sladko vodo sadje zaliti in kozarce zapreti brez kuhanja v pečici ? hedonist

Ja, saj ravno zaradi tega, ker SO mikroorganizmi v /na sadju pa tudi kozarcu, vodi, pokrovčku, pasteriziramo, kajne? No, jaz druge tvoje možnosti ne bi prakticirala, ker to ni pasterizacija, sploh, ker uporabim komaj kaj sladkorja. Mikroorganizmi pa so seveda pristoni ne le v aktivni, ampak tudi v obliki endospor (torej mirujoči). Ne vem, če  verjameš ali ne, ampak mene nekaj desetletij prakse (moje stare mame, mame in mene) seveda povsem zadosti prepriča, da delamo prav. No, pa tudi teoretična podlaga mi ne škodi.

rimljanka - zasebno mnenje

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

24. jun 2009 12:59

Nikakor ne dvomim v tvoje znanje cenjena Rimljanka, še manj v izkušnje. Jaz sem se vlaganja lotil le nakajkrat , vložil sem kakšne gobice, pa feferone, pa kumarice, sadje pa morda le enkrat ali dvakrat. Sem nekoč kuhal tudi marmelado iz marelic pa mislim, da se je ta moj poizkus neslavno končal ker sem jo zasmodil. Tako da vem, da vlaganje ni hec, sploh če se ti potem,ko kozarec odpreš najprej pokaže klobuk plesni, to je kriza. Sicer je tudi moja mama precej vlagala, je blo to včasih bolj moderno kot je danes ampak takrat me to ni zanimalo. Evo bom pa letos,če me bo prijelo tudi sam poskusil vložiti kakšno sadje, npr. hruške ali češplje in se bom držal tvojega recepta. LP hedonist

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti