Pasji ljubljenček

sarin  

član od: 14.1.2009

sporočila: 114

tema odprta - 23. jun 2009 21:06 | ogledi: 6.755 | odgovori: 30

S fantom se čez dobra dva meseca seliva v novo stanovanje,ki si ga urejava v zgornjem nadstropju hiše,moje babice.Zelo si želiva malega kosmatinca,ki bi ga lahko imela v stanovanju(torej stanovanjskega psa)Med tem,ko sva v službi,bi v dopoldanskem času zanj poskrbel stric(lulanje,kakanje),ker stanuje v spodnjem nadstropju.Popoldan in pred službo(zjutraj) pa bi ga midva peljala na sprehod,oz.vse kar je potrebno!

Kakšno pasmo nama svetujete,me pa zanima kako se obnesejo morda tudi mešančki?

Kakšne izkušnje imate?Hvala!

sarin

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

23. jun 2009 23:00

Sarin, sama sem sicer tipična "mačkarca", psa še nisem imela, vendar pa rada berem razne živalske forume (no, pa nekaj pasjih prijateljev od znancev imam tudi) . Na forumih sem tako izvedela, da je v bistvu čisto vsak pes lahko primeren za v stanovanje . Važno je, kako ga vzgojiš in kako stanovanje zaščitiš pred nevarnostmi, ki bi lahko prežale na psa, ko je sam doma (električni kabli, odprta okna, nizka balkonska ograja in podobno), pa seveda, koliko časa imaš na voljo za dolge oz. pogoste sprehode, pasjo šolo itd.. Kolikor berem razne pasje zgodbe (recimo tule jih je dosti o mešančkih iz zavetišča http://www.mojpes.net/forum/index.php/board,274.0.h ), je videti, da je najbolj pomembno, da ti je blizu karakter psa . Po mojem se ti splača malo preučiti posamezne pasme, da boš videla, kaj bi vama ustrezalo, potem pa še kaj povprašati poznavalce na forumih ali pa rejce.

Tule imaš predstavljenih kar nekaj pasem:

http://www.mojpes.net/forum/index.php?action=collap

 

No, kljub tem, da imam doma samo mačka, pa ti lahko iz prve roke (kot redna obiskovalka - in obiskovanka)povem, kako izgleda bivanje z zlatim prinašalcem, ki ga imajo pri žlahti. Ta pes ima sicer urejen lep, senčen pesjak s pasjo uto, vendar je navajen tja hoditi samo spat (pa še to ne pozimi, ko je mraz). Sicer pa je ves čas v njihovem stanovanju in je tako priden in umirjen, da te velike 35-kilske mrcine še opaziš ne. Res! Ko pridem tja na obisk, me seveda pozdravi, "preljubčka", potem pa se mi zvije k nogam kot mačka Res pa je, da je vsaj 2x dnevno deležen dolgega sprehoda, kjer se lahko zdivja in je verjetno tudi zato toliko bolj umirjen, ko pride domov.

Khhhhmmm - tako navdušeno opisujem tega psa, da mi nihče več ne bo verjel, da sem "vsa mačja"...no ja, če bom kdaj podlegla pasjim čarom, bodo to mopsovi, hehe. Neznansko mi je namreč všeč ta njihova dobrodušna lenobnost in cartljivost (vsaj tistih dveh, ki sem jih imela priliko spoznat) - so že kar malo podobni starejšim, lenim mačkam

Mojca

kozamurnik

sporočila: 2311

24. jun 2009 5:16

Rojstvo mešančka je slučaj, zato so tako edinstveni! Niso izpostavljeni genetskim selekcijam,ki včasih favorizirajo "lepoto" na škodo "pameti",pa ne razumeti narobe, da ne bo hude krvi. Manj so tudi dovzetni za bolezni,predvsem genetsko pogojene,ponavadi so tudi bolj mirni, kar je za pse,ki morajo biti dolgo v stanovanju, zelo pomebno. Sama bi se odločila za manjšega mešančka. Mi imamo dva, enega mešančka in drugega z rodovnikom, zato govorim iz lastnih izkušenj. Kakorkoli,imejta ga rada in se mu posvetita. Prav vsi psi, z rodovnikom ali brez, so čudovita bitja! kozamurnik

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

24. jun 2009 7:43

Sama se zelo nagibam v smeri posvojitve kužka iz zavetišča. Drugače pa je zelo primeren kužek za bivanje v stanovanju tudi airedalski terier, ki je izjemno miren, učljiv in družinski ter kar je najpomebnejše, ne pušča dlake. Uf, to bo veselo pri vas! fresh

nina _  

član od: 31.10.2008

sporočila: 156

24. jun 2009 10:13

VSI. Mi smo pravkar dobili weimarskega ptičarja in je super, pa niti ne bo tako majhen pes. Prej smo imeli dalmatinca, ki je bil tudi super. Navaditi ga moraš , da ne grize in ga voziti na sprehode vsaj 2 krat na dan po eno uro, ko je mlajši pa seveda še pogosteje. Sama pa grem ju3 gledat bodočo kepico: Kavalir king charles spaniela. Sem tudi za mešančke, samo mi je pa pri pasemskih psih všeč, da veš kakšen značaj in izgled lahko pričakuješ. PS: Če se boš odločila za pasemskega psa, pa prooosim ne nasedaj raznim čistokrvnim brez rodovnika. To ne obstaja. LP nina _

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

24. jun 2009 10:24

Pasjeljubci so seveda mnenja, da je vsak pes primeren za na kavč - hja, komu pa ne paše ležat na kavču, vendar mislim, da so nekatere pasme pač mnogo srečnejše, če se lahko podijo vsaj po vrtu in šnofajo za vsako čebelico. Je pa tako, da povsod obstajajo izjeme. Kljub vsemu mislim, da so za v stanovanje manj primerni izraziti lovski psi, ki imajo izreden nagon in jih je enostavno "škoda" za zapirat v stanovanje - celo frko znajo narediti beagli, španjeli, goniči,... kakšnega rotvajlerja jaz že ne bi zapirala v stanovanje ali morda kakšno toso, belgijskega ovčarja, mejnega ovčarja - to so psi, ki so zelo inteligenti in jim je muka biti ure samim brez prave zaposlitve - lahko si misliš, da si jo najdejo pač sami. Potem so tu še psi(čki), ki so mali, luštni, a ponavadi neznansko "tečni" zaradi neprestanega lajanja - kakšni mali špici, čivave,... In seveda so tu še prekrasni polarni psi, ki v stanovanju nimajo kaj delat. Jaz bi ti priporočila, za začetek ( a, ne pozabi, da zna ta "začetek" trajati 10 in več let), za nego nezahtevno pasmo, umirjeno in prijazno do ljudi - mali angleški hrt( Whippet - brez vonja), francoski buldog, boston terier, maltežan, kitajski goli pes, basenji ( ta je še prav poseben, saj ne laja in ne pušča dlak - pravzaprav si sam skrbi za dlako, ki si jo liže, kot mačka, je pa res, da potrebuje dolge srehode ) Morda še nekaj na kar ljudje ponavadi ne pomislijo - pri kratkodlakih psih izpada dlaka vsaka posebej in jih imaš povsod, medtem, ko dolgodlakim izpada nekako v šopih in jo z izčesavanjem lažje "ujameš". Je pa res, da dolga dlaka sicer potrebuje mnogo več nege, striženja,... tudi prej se navzame vonja, vlage, umazanije. Seveda pa lahko krasnega pasjega prijatelja najdeš v kakšnem zavetišču - po socializaciji psov pred oddajo novim lastnikom, pravgotovo izstopa http://www.zavetisce-horjul.net/ lp, vanjatajnsek

Bela01  

član od: 21.6.2007

sporočila: 38

24. jun 2009 11:22

Malo prebiram tole temo in se prav nasmejim ko berem te anegdote o zdravju mešančkov. Torej, mešančki ne morejo imet probleme z očmi, s kolki, s sklepi, s hrbtenico, ... Pa saj ne vemo s čim so mešani. Če smo "zmešani" zdravi starši potem je sigurno večja verjetnost, da bodo mladički tudi ok, če pa ne pa .... Aja, pa da so mešančki bolj umirjeni :))))). Tota je pa dobra. Mi imamo doma poleg samojeda enega takega "umirjenega" zmešančka - dobesedno zmešančka. Je zelo težek karakter, majhen pes, ampak mu je malo ljudi kos, saj je čisto tišično mačje sorte in če nimaš avtoritete nad njim, te ne šljivi. Ne pa prosim lepo mešat te ala čistokrvne brez rodovnika. To niso čistokrvni psi, to so mešančki, saj ni nikjer razvidno kateri starši so, pa če že so takšni, zakaj potem niso naredili vzrejnega dovoljenja, ... Tudi vsi vzreditelji si ne zaslužijo imena vzreditelj. Pa še nekaj o psih v stanovanju. Verjemite, da poznam kar nekaj ljudi z lovskimi pasmami v stanovanju, tudi border coolije in kakšne nemške doge. A to so pa potem psi za boks? Verjemite, da če je pes vredu vzgojen je lahko čisto vsak za v stanovanje. In bodite prepričani, da je vsak pes raje pri lastnikovih nogah kot pa sam na dvorišču. In tudi to, da imate veliko dvorišče za psa ni dovolj. Pes sam ne bo letal po dvorišču, razen če bo preganjal poštarja ali sosedovo mačko. Sam se ne bo igral. Zato mu je potreben lastnik. In tudi samo dvorišče ni dovolj, potreben je sprehod, da naveže stik z drugimi psmi, se sprehodi, prevoha vse, se naigra, da lažje doma zaspi. Torej kakšnega psa za v stanovanje? Ne vem, kaj ti je všeč. Pasem je ogromno. Če boš pa izbrala mešančka pa tudi ok, le da pri mešančku ne boš nikoli vedela kakšnega karakterja bo. Prvo glej karakter, nato izgled (čeprav je nažalost obratno). Glej koliko bosta zmožna sprehodov, koliko bosta lahko nudila nege, ... Te stvari so najbolj pomembne. Tudi pri izbiri samčka in samičke razmislita. Navadno so samci bolj pretepaški in samičke bolj navezane na lastnika, vendar tudi tu ni 100% pravila. Vsak osebek je oseba zase. Pa toplo vama odsvetujem razne čistokrvne brez rodovnika. Pri nakupu bosta verjetno res prišparala kakšnih 500-600 eu, vendar se lahko zgodi da bosta toliko več dala pri veterinarju. Če pa bosta imela srečo, pa samo svoji pasmi ne bo podoben in bo sicer zdrav. In zakaj toliko govorim o teh brez rodovnika, zato ker tu ni pregleda nad paritvami. Tu ni zdravstvenih pregledov, ali se lahko določeni osebki parijo, tu se tudi ne ve kdo je s kom v sorodu. In ja tile psi so pa res v povprečju najbolj podvrženi boleznim. Torej ali rodovniškega ali pa enega simpatičnega vrageca z zavetišča. Bela01

Jessie  

član od: 10.6.2002

sporočila: 106

24. jun 2009 11:23

Tudi sama si bom v bližnji prihodnosti priskrbela pasjega družabnika, ki bo živel z mano v stanovanju. Pasme je težko priporočati, ker imajo vsake oči svojega malarja. Sama ti priporočam, da se predvsem dobro pozanimaš o tipičnem karakterju pasme in se šele nato odločiš. In čimveč prebiraj razne pasje forume, vzemi si nasvete, ki jih najdeš tam, k srcu. Vzemi rodovniškega psa pri priznanem vzreditelju ali mešančka iz zavetišča. Nikar pa ne išči cenejših različic pri raznih preprodajalcih! Tako imenovani "puppy mills", farme za rejo psov obstajajo tudi v Evropi in z nakupom pri preprodajalcih podpiraš eno od najhujših oblik mučenja živali. LP

vanjatajnsek  

član od: 6.6.2005

sporočila: 1704

24. jun 2009 12:38

Morda še to - omenjaš, da sta si uredila stanovanje v zgornjem nadstropju - za pse ni dobro ( poškodba hrbtenice, kila, kolki), da hodijo po stopnicah, še posebej ko so mali. Morda še to - mladički so srčkani, a so kot dojenčki -jejo, lulajo, kakajo 6 x na dan. To ponavadi povem ljudem, ki so skeptični do ideje, da bi posvojili bolj ali manj odraslega psa. Še to - poskrbi za kastracijo psa -sicer ti bo markiral vsak vogal omare in poskrbi za sterilizacijo psičke - saj veš zakaj, a ne. Res je, da je karakter izredno pomemben, a meni je pomemben tudi izgled, pa naj reče kdo glih kar hoče. O stanovanjskih psih je vedno burna debata in jo ne gre pogrevati, saj eni pač zagovarjajo eno, drugi drugo. Če pa vzameš v roke resne oz. neodvisne, nepristranske ( hmmm, morda ni najbolj primeren izraz )knjige, priročnike, pa lahko pri opisih pasem povsod prebereš kateri so primerni za zunaj in kateri za noter. In pojdi na mojpes.net - tam izveš vse vanjatajnsek

andreychika  

član od: 18.12.2006

sporočila: 40

24. jun 2009 13:03

Za na kavč je čisto vsak pes. :) S tem, da moraš ene bolj, druga manj utruditi, preden jih tja postaviš. ;) Jaz, recimo, si ne predstavljam, da bi imela noter kakšnega večjega ovčarja, verjamem pa, da so prav tako najbolj srečni, ko so na kavču. :) Si pa čisto lepo predstavljam na kavču kakšno nemško ali pa argentinsko dogo. V bistvu samo čakam, da pride enkrat hiša na vrsto, pa jo bom ziher imela. Drugače pa imam koker španjelko, ki bi umrla od žalosti, če bi mogla biti zunaj. Ker so to izrazito družabni psi. Podobno je pri beaglih, ki so nekdaj živeli v velikih tropih (sicer res najpogosteje v kakšnih skednjih), sedaj pa pač zahtevajo ob sebi človeško krdelo. ;) Tako da so tudi lovski psi za notri. Prav tako vse pasme, ki imajo kratko dlako (doberman, rotvajler, hrti še posebej). Pri izbiri psa je treba najprej gledati na karakter pasme. So živahni, umirjeni, radovedni, potrebujejo veliko ali malo gibanja, imajo močni lovski nagon (v tem primeru se moraš zavedati, da boš morala imeti psa vedno na vrvici, ali ap v nulo zrihtan odpoklic, da ti ne bo uhajal), če razmišljaš tudi o otroku v bližnji prihodnosti, upoštevaj še to (niso vse pasme navduše nad otroci - fino je tudi, da ima bodoči kuža visok prag bolečine in tolerance ;)). Potem glej še na zunanjost. Če je kuža kratkodlak, ga v mokrem vremenu samo obrišeš z mokro krpo, preden prideta noter. Če je dolgodlak, ga moraš pozimi obvezno tuširati, pa jeseni in spomladi, ko je blato, prav tako. Poleg tega ga moraš česati najmanj na vsake tri dni, kar ti vzame vsaj pol ure. Če nimaš časa za to, nastane iz kužka hitro sprijeta kepa dlake. :) Ko se boš odločila za pasmo, se pogovori z lastniki in vzreditelji te pasme. Preživi z njimi kakšen dan, da vidiš, kako zgleda življenje s tem kužkom v praksi. Tudi znotraj pasme ima vsak kuža svoj karakter. Če boš povedala vzreditelju, kakšnega kužka si želiš, ti bo znal zelo dobro svetovati, saj se že v leglu vidi, kakšen značaj ima kuža. Če se boš odločila za mešančka, ga posvoji od nekoga (začasnega skrbnika, zavetišča), ki ti bo znal dobro svetovati. Takšnih, ki te ne bodo nič vprašali, ampak ti bodo kužka samo predali, se izogibaj. S psom boš živela naslednjih 15 let, zato je pomembno, da veš, kaj te čaka. andreychika

mai  

član od: 2.3.2007

sporočila: 447

24. jun 2009 13:30

Živimo v stanovanju in imamo že štiri leta kužka, pasme mops. Je pravi hišni kuža, ki zunaj ne bi preživel. Se res prilagodi gospodarjevemu načinu življenja in ima čudovit karakter. Zgleda pa takole: Živimo v drugem nadstropju in ga po stopnicah nosimo. Vsaj za dol, gor priskaklja sam. Drži, kar pravijo ostale: je odgovornost, ki je ne moreš prelagati na drugega. Ni kastriran, pa ni z njim nobenih težav. Nič nismo imeli uničenega, je pa res, da smo se, ko je bil majhen, maksimalno angažirali in pazili, kaj počenja. Ko ga je prijelo, da bi odnesel kakšen copat, smo mu hitro preusmerili pozornost na njegovo igračo. 3X na dan gremo ven, je pa bolj lenuškaste narave. Tudi, če je sam, ni problema. Ima samo eno slabo lastnost! Smrči tako, da ga ni možakarja, ki bi tako žagal. Brez heca! Ni nam žal, da smo se odločili za to pasmo in jo priporočam! Seveda absolutno od vzrediteljev!!!! Odločitev je samo vajina. Želim vama veliiiiiiiiko veselja s kosmato kepico, pa kakorkoli bo že izgledala. jana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti