Kaj vse jedo vaši kužki

neznan uporabnik

24. jun 2009 11:33

Če smo že pri prehrani naših kosmatih mrcinic, bi rada z vami delila žalostno zgodbo, ki pa naj bo opozorilo. Pred leti smo imeli kužiko, mešanko, prijazno živalco, ki je pojedla vse, kar ni bilo pribito (kot pri vas, verjana). Pri njeni hrani smo bili previdni, saj je bila precej majhna (manjša kot jazbečar), zato je bil tudi volumen njenega želodčka minimalen. Pa se je zgodilo, da smo šli en dan na neko poroko. Kužika je ostala sama doma, spuščena na dvorišču. Zjutraj smo jo nahranili, ji nalili vode in šli. Ni bila prepuščena čisto sama sebi, saj imamo s sosedi tih dogovor, da drug drugemu čuvamo kužke, če ostanejo sami doma. Pa je bila naša kužika malo zdolgočasena, pa je lajala, potem je bila malce žalostna, pa je jokala .. in jo je naša soseda potolažila tako, da ji je nesla 2 velika zrezka, ki sta ostala od kosila. Seveda sta oba izginila v sekundi. 3 ure kasneje je prišla na obisk k nam teta, ki nam je prinesla ostanke hrane z neke birme, ki so bili namenjeni naši kužiki (čeprav ji nismo nikoli dajali človeške hrane, jo sorodniki zvesto prinašajo). Seveda ji je tudi teta dala kup salame in ne vem česa vse, ostalo pa pustila na balkonu (naša hiša ima ograjo, ampak ne zaklepamo). No, ko smo se zvečer vrnili domov, je naša kužila letela po zraku od veselja, mama pa ji je dala še en majhen zrezek, če je "slučajno" lačna. Seveda ni bilo debate, da je vse zletelo v pasji želodček. Če ste uspeli sešteti količino hrane, ki jo je kužika pojedla, vam bo hitro jasno, da je bilo tega za polovico njene teže. Če ne celo več. Naslednji dan je nehala jesti. Jedla ni 3 dni, potem je začela bruhati. Veterinar je rekel, da nujno potrebuje operacijo, saj se ji je zaradi preobilice hrane obrnilo črevesje. Nam seveda ni bilo jasno, kakšna preoblica hrane, če je pa pojedla en zrezek več, kot običajno. Operacijo je prestala, veterinar je rekel, da ji dobro kaže. Naša mala srčica je živela še 3 dni. Razvajali smo jo dan in noč, spala je pri nas, a 3. dan smo jo zjutraj našli mrtvo. :( Dolgo dolgo nismo vedeli, zakaj se je to zgodilo, kako je mogoče, da je toliko pojedla ...nekaj tednov pozneje pa nam je teta priznala, da ji je dala kar precejšnjo količino hrane ... in potem se je zlomila še soseda in priznala, da jo je tudi ona hranila. Tako se je ozadje naše tragedije razjasnilo. Verjamem, da vas večina, ki to bere, skrbi za svoje kužke, da jih radi razvajate s prigrizki in da pazite na to, koliko pojedo ... Ampak resnično prepovejte vsem, vsem, da bi hranili vašega psa brez vašega dovoljenja. Pri velikih psih se mogoče en zrezek ne pozna, za malega kužka, ki ne pozna meje, pa je lahko smrtonosen. Naš naslednji kužek, skoraj identičen pokojni psički, je živel z nami skoraj 17 let. Vsi, ki prihajajo k nam, pa vedo, da tudi najbolj mili, sestradan pogled ne sme omehčati roke, ki bi malemu požeruhu dala nesrečni priboljšek. jancka

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

24. jun 2009 13:01

Ni čisto povezano s to temo ampak mi je tako všeč da moram napisati. Sem videl zadnjič oglas na oglasni deski . Takole je pisalo: "Prodam psa. Je vse. Najraje ima otroke." LP hedonist

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

24. jun 2009 13:21

Se pridružujem Jančkini želji po tem, da se pusti tuje pse pri miru in se jim NE prinaša hrane, sploh ne človeške. S sosedovo gospo smo imeli kar nekaj prerekanj, preden smo ji dopovedali, da z raznimi salamami ne dela nobene usluge (kuža je bil alergičen na piščanca), ravno par dni nazaj pa sem v zadnjem hipu ustavila soseda, ki je hotel pesjak stresti piščančje perutničke, ki so se po nekajdnevnem dopustu usmradile (so jih vozili kar v avtu) .

Kar se tiče prave količine hrane za psa: odvisno je od pasme in gibanja, ki ga privoščiš psu. Temeljno pravilo je, da moraš pri psu vedno zatipati rebra, če ga potipaš. Če se mu rebra vidijo sama od sebe, je kuža presuh; če jih ne moreš zatipati, je predebel.

tulka

spagon  

član od: 12.6.2007

sporočila: 1133

24. jun 2009 17:57

O tem kaj vse psi pojejo:

Živimo na vasi in imamo soseda, ki kdaj pa kdaj odvrže kako kost ali pa ostanek kosila kar na travnik za hišo. In je šel naš kuža enkrat na obisk k njemu, zadišala mu je hrana, ki je bila odvržena tam na travniku...Pa je vse veselo pojedel, zraven pa pogoltnil še strup za polže. Bil je tako zastrupljen, da je bruhal belo peno in bil popolnoma obnemogel. Smo ga peljali k veterinarju, ki nam je rekel, da je tako hudo zastrupljen, da ne ve če bo preživel, da naj pokličemo zjutraj in povprašamo kako je z njim.....to je bila tako dolga noč...no ampak naš Jakec je preživel, je pač močan kmečki pes :) Pri veterinarju je dobil 3 vrečke infuzije, 3 sem mu dala še jaz doma. Tam, kjer je bila v tačko vdeta igla za infuzijo, je imel s svetlo modrim povojem povito tačko. Pravi frajer je bil, cela vas je vedela, kaj je preživel. To se mu je zgodilo, ko je bil star 9 let, zdaj jih ima 12 in je še vedno v odlični kondiciji, le sluh ga sem pa tja malo zafrkava (mislim da sliši samo tisto kar mu paše :))

saša

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

24. jun 2009 19:56

Naš tudi poje vse sorte, tudi domačo hrano (špageti ipd), nikoli mu ne damo nič pokvarjenega. Je tudi sadje (še najraje češnje), orehe, korenček,... enkrat je moral zaradi neke težave jesti tablete, sem mu jih futrala kot bonbone... Kopamo ga pa tudi ne glih pa mazilimo. Čeprav me ma, da bi šla k enem "frizerju" da bi ga pošteno zrihtal. Češem ga pogosto, pa malo pristrižem kako kepico. Začetnica

p|na  

član od: 1.3.2004

sporočila: 234

24. jun 2009 20:50

Jao, da se pušča psom hrano nevem koliko časa v posodah in se jim dajejo ostanki, pomije ipd. je totalno nesprejemljivo. Ali tako hranite otroka, če noče nečesa pojesti ali mu le prepovete desert? Sadje nikakor ni dobro za pasji organizem. Zelenjava še gre, vendar v minimalnih količinah. Za brikete pa no comment. Če še kdo ne pozna strani http://kuzki.povejnaprej.net/pogumni_mali_Vir.html , toplo priporočam. nina

Riddle  

član od: 15.1.2009

sporočila: 418

25. jun 2009 12:56

Moj kuža (mešanec labrador in bernski ovčar - ima 65 kg...več k jst) ima najraje mleko...če ga zjutraj ne dobi pol litra, je cel dan nasajen...poleg mora bit obvezno kos kruha - pravi zajtrk. Pa da se ne bo zdaj kdo oglasil, da kao mleko ni dobro za psa - sem vprašala veterinarja, in je rekel, da ga lahko pije, če mu ne škodi. Sicer me je pa naš mace (ljubkovalno ime pač) močno presenetil, ko sem opazila, da je pohrustal celo glavo solate, ki si jo je sam postregel na balkonu, ko nas ni bilo doma. Sicer pa ima rad banane, paradižnik, kislo zelje (recimo liste zelja iz sarme) in še bi lahko naštevala. Zelo rad ima kebab...z zelenjavo vred. Lp od R. Sporočilo je spremenil(a) Riddle dne 25. 2009 12:58

meeshka  

član od: 6.11.2008

sporočila: 43

25. jun 2009 13:35

p|na je napisal/a:
Jao, da se pušča psom hrano nevem koliko časa v posodah in se jim dajejo ostanki, pomije ipd. je totalno nesprejemljivo. Ali tako hranite otroka, če noče nečesa pojesti ali mu le prepovete desert? Sadje nikakor ni dobro za pasji organizem. Zelenjava še gre, vendar v minimalnih količinah. Za brikete pa no comment. Če še kdo ne pozna strani http://kuzki.povejnaprej.net/pogumni_mali_Vir.html , toplo priporočam. nina
Kaj pa naj ljudje potem jemo, če je toliko škodljivih snovi v hrani?? Pač vsak ima svoj pogled na to zadevo s čim hrani svojega psa..ne vem kaj se je treba tako razburjat?? Pri nas skrbimo za to, da ima pes tako vsega dovolj, in vitaminov, mineralov, in vsega kar paše zraven, pa se nič ne pritožuje zaradi tega, ker dobiva sveže sadje in zelenjavo! Se mi zdi pač v redu, da je take stvari. Z domačo hrano je ne hranim, mislim kuhane stvari, ostanke od kosila..In tudi kar se briketov tiče, dobi pol merice kot ponavadi, ker ji dodam zraven parazižnik, ne vem zakaj bi bili briketi slabi? Preverjeni, Hills, Eukanuba in druge priznane znamke so čisto vredu, nič jim ne manjka, in tudi pes se ne počuti nič slabše, ker jih pač je! Dobiva pa tudi rdeče meso in paradižnik, saj sta dobra za kri. In naša psička je zelo energična, dlaka se ji lepo sveti (dodajam tudi žlico ali dve olivnega olja - dober za prebavo in dlako) , nima problemov z zobmi, ji ne smrdi iz ust, postavo ima zelo primerno, in kilaža je tudi taprava :) P.S. JANCKA : Imaš zelo prav, kar se tiče dogovora o tem kdo hrani psa in s čem. Mi je zelo žal za vašo psičko, je pa vsaka stvar za nekaj dobra, tako da se ljudje naučijo upoštevati pravila - s tem mislim sosede, sorodnike in ostale znance! Pri nas psico hranim samo jaz, in tudi ko kam gremo ali če jo peljem k tašči, ali k mami če grem kam službeno ali naju s fantom ni dlje časa doma, imamo dogovor, da se psa ne hrani z vsem mogočim! Se je zredila prve tri mesece, ko smo jo dobili, ker ji je tašča dala vse kar so tudi oni jedli za kosilo, in je bilo treba kar malo vzrojit, da se je to nehalo! Ampak smo jo uspešno shujšali, in ko je pri tašči lahko poje kakšen krhelj jabolka ali drugo sadje. Pa tudi "fehtat" se je odvadila :) LP meeshka www.neomele.com naša grebenarka in www.agamysh.cz naš weimeranec Sporočilo je spremenil(a) meeshka dne 25. 2009 13:43

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

25. jun 2009 13:39

Riddle, našemu tudi pravimo mucka... In za pocrkljati ima zelo rad čokolino, ga tudi dobi. In od sadja je vse razen banan, izredno rad ima jabolka. Reševalna mrcina, ki je morala imeti jedilnik spedenan v nulo (bolj kot mi), haha, je začela za svoje zdravje "kao" zdravo hrano zavračati. Šparamo ga pri kruhu in krompirju, ne dobiva začinjene hrane, zelo rad ima jušno zelenjavo (brez čebule), pa naribana jabolka s kosmiči. Ja, no, je malo čuden naš Zeus, njegova tovarišica ne zaostaja dosti, ga pa močno prekaša v prosjačenju, najraje ima orehovo potico... Aja, Zeus je usekan tudi na sadni jogurt. Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti