Preteklost in sedanjost šol

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

18. jun 2009 12:30

ksenjako je napisal/a:
Ognjič je napisal/a:
V današnjem sistemu niti v sanjah ne bi želela biti učiteljica, profesorica in kar je še teh poklicev, vključno z vzgojiteljico. Ne rečem, da so vsi učenci nevzgojeni, egoistični, "napuhnjeni"...je pa na žalost tako, da so skoraj nedotakljivi in se tega dobro zavedajo. Ognjič [vrtnica]
Se popolnoma strinjam s tabo Ognjič. Letos sem imela prvič prakso in učenci točno vedo, da jih ne moreš na noben način kaznovati. In to se meni osebno ne zdi prav, kajti nekateri otroci žal doma nimajo prave vzgoje ali pa je sploh niso deležni in s takimi je velik problem. Hočejo se pokazati kot da so največji frajerji. Učitelj/ica pa nima nobenih možnosti, takega učenca kaznovati. Lahko se le z njim pregovarja, pogovarja,... ali pa že prvo uro nastopi kot 'strašilo' da se je učenci bojijo. To pa je kar težko, sploh če nisi taka oseba. Jaz menim da glede nivojskega pouka in podobno ni nič narobe. Je pa res, da je bilo mogoče prej vsaj malo tekmovalnosti med učenci, sedaj pa so slabši skupaj (pri boljših velikokrat ni problem) in med njimi ni čutiti nobene volje do učenja, vse jim je brezveze,.. Ksenija http://picasaweb.google.com/xency.k
Ksenija (in vse ostale, ki vas to področje malo bolj zanima), svetujem ti, da prebereš knjigo Vsak učenec je lahko uspešen (dr. Glasser). Je nekakšen priročnik za učitelje, pa tudi za starše in učence ni slabo branje. Verjetno te bo presenetil njegov pristop, ampak deluje. Morda te bo na začetku nekoliko zmedel (pa tudi učence, če se boš odločila za tako delo z njimi), že kmalu pa boš presenečena ;) s0ncek*

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. jun 2009 12:40

Vsekakor vsakemu priporočam branje (in resen premislek) članka v zadnji številki Jane. O tem, kako nočemo šole za male bogove.

ksenjako  

član od: 10.10.2004

sporočila: 1086

18. jun 2009 12:55

elaphus je napisal/a:
Hja, beseda učitelj/ica pomeni, da ta človek uči, ne pa vzpostavlja mir. Če bi bila njegova osnovna naloga in dolžnost, da vzpostavlja mir, bi bil mirovnik.
Ravno to sem mela v mislih. Saj vemo da se da z lepo besedo in pogovarjanjem (pregovarjanjem?) doseči marsikaj, toda učiteljeva naloga je nekaj povsem drugega kot to. Že samo da se pripraviš na eno šolsko uro ti vzame zelo veliko časa (če jo hočeš narediti kvalitetno, zanimivo,..). In kje naj učitelj najde čas za 'biti mirovnik'? Menim, da lahko nekateri učitelji/ce že s samo svojo osebnostjo naredijo red (imajo karizmo, dajo ti občutek, da se z njimi ni za hecati). In takim je veliko lažje v svojem poklicu. Knjigo pa bom skušala čimprej prebrati. Mogoče pa mi resnično kdaj prav pride. Ksenija http://picasaweb.google.com/xency.k

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

18. jun 2009 12:57

Učitelj mora v prvi vrsti znati vzbuditi interes pri učencih. Nikakor pa ne učencev "krotiti", kaznovati, disciplinirati. Če učence neka snov zanima, bodo poslušali. In od tega veliko odnesli. Seveda pa mora biti učitelj tisti, ki se na pouk pripravi in ga naredi zanimivega, tega pa nikakor ne more doseči zgolj z ex cathedra poukom, ampak mora vključevati tudi problemski, demonstracijski, projektni, hevristični pouk, učence navajati na sodelovanje in hkrati samostojnost, strpnost in vztrajnost. Na učencem zanimiv način. jasna1, nivojski pouk je dobra rešitev za tiste, ki so pač v najboljši skupini. Učenci nižjih skupin že samo razvrščanje dojemajo kot "saj itak nisem dober, zakaj bi se pa sploh trudil za dobre ocene" in potem se v skladu z nekimi neumno postavljenimi pričakovanji učiteljev in družbe nasploh tudi začnejo obnašati. Prezgodnja selekcija je itak problem - sposobnosti se ne razvijajo le do devetega, desetega leta in nikakor ni prav, da otroke že takrat razvrstimo. Nekatere se razvijajo tudi celo življenje, nobene pa se ne razvijajo enakomerno in če nekoga pri desetih letih uvrstimo v nižji nivo, bo z načinom dela v tem nivoju kljub temu, da bo v prihodnosti sposobnosti razvil mogoče še višje kot kdo iz višjega nivoja, toliko zamudil, da bo njegov prehod v višji nivo praktično onemogočen ali pa vsaj zelo otežen. Upoštevati pa je treba tudi to, da se niti učitelji v nižjih nivojih ne trudijo toliko, kot učitelji višjih nivojev (niso vsi taki, večina pa). Res je fino, če je otrok "zgoraj", nikoli pa ne pomislimo, kaj se dogaja s tistimi "spodaj". s0ncek*

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

18. jun 2009 13:00

Super, me veseli, da si se odločila, da jo prebereš. Mene je čisto navdušila. Povej potem, kako se ti je zdela. Je pa dr. Glasser napisal že veliko knjig na to temo in tudi "ustanovil" "Glasserjeve kakovostne šole". Če bi bila oziroma če bom kdaj ravnateljica, se bom na vse pretege trudila "mojo" šolo približati Glasserjevi. s0ncek*

biba22  

član od: 1.1.2009

sporočila: 48

18. jun 2009 13:01

Jaz mislim,da je vsaka generacija otrok slabša. Že ko sem jaz hodila v srednjo šolo so si dijaki dovolili opraviti fizično s profesorji in tukaj profesor ne more nič,ker on te niti s prstom ne sme taknit.So šli mimo časi,ko so dijaki,če so kiksnili samo kakšno malenkost dobili fajn po prstih s palico.... Torej sama sem mnenja,da je generacija otrok vsako leto slabša.Glede šolskega sistema pa res ne bi vedla.... Vsak profesor in učitelj ima svoj način dela. Se spomnem,ko sem bla v OŠ sem imela učitelja,ki je bil čist klasa zase.Meni je bil zlo všeč.... On je prišel v razred in vsi smo klepetali na polno in on nas je pustu pri miru.Ma čisto nič ni reku in čez 10,15 smo se vsi sami umirili in je bila smrtna tišina in tako je bilo čisto vedno pri njemu.Jaz nisem mogla verjet.Znalo se je zgodit,da je tudi orenk dvignu glas ampak vedno je imel isti način dela in je bil tudi zelo učinkovit. So pa tudi profesorji pri nekaterih se ne da delat,ker je pač nemir v razredu.Ni lahko bit profesor.Moraš imet živce,ko konj in vse do ene meje.Ja smo onaki in ovaki.... Lp biba22 Sporočilo je spremenil(a) biba22 dne 18. 2009 13:07

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

18. jun 2009 13:38

Ko sem jaz hodila v šolo je bilo tako:Zvezke v torbo ,pišemo za oceno .Pa če si se učil ali ne.Zdej lepo povejo učitelji -pisali bomo tega datuma in to in to snov.Kar pomeni samo se je treba naučiti.Imam sina zdej končuje sedmi razred,hčerko ki končuje drugi letnik gimnazije in še eno ki končuje četrti letnik srednje šole.Hčerke so pridne kar se discipline tiče sin pa ....In ko je že tako začel zdej je že zmeraj kriv pa tudi če ni. golubić

neznan uporabnik

18. jun 2009 15:33

Elaphus, se popolnoma strinjam! Sem imela velike težave pred leti, ko sta moja dva še obiskovala OŠ. (Pri nas imamo to "srečo", da vedno pademo v neke eksperiomentalne modele..) Ni jim šlo v glavo, da hodijo v šolo z določenim ciljem, ampak so si predstavljali, da hodijo tja na modno revijo, kazat nove igrače, klepetat s sošolci, pošiljat mesiče po mobiju itd. Na roditeljskem sestanku so še celo starši planili name, ko sem jasno in glasno povedala, da mobiteli ne sodijo h pouku (ravno takrat je bila mobitelefonijas velik bum, kao "bomo vsaj vedeli, kje je naš otrok"!? Prosim?? ) In potem nonstop neke pravice, pravice in pravice. Dva utrinka: smrkavec je prinesel v šolo očetovo pištolo. ko so klicali starše na zagovor, je oče zagrozil, da jih bo **cenzura** in da ne bo nikomur dovolil, da maltretira njegovega sina. smrkavec se je hvalil med odmori, da mu ravnateljica nič ne more, ker "če ne bo pridna", bo njegov oče ravnateljičinega moža odpustil iz službe.. smrkavec je boksnil nosečo učiteljico v trebuh in ji naslednjo uro vrgel šop ključev v glavo (no, to je malce zgrešil), mlada učiteljica je hvalabogu odšla sama, sicer bi se morala zagovarjat, da ne zna vzpostavit reda.. No, tole so bili že trije utrinki, jih imam pa malo malho, o tem, kako je prišla smrklja v 3.razredu našminkana, z zelenimi lasmi, nalakiranimi nohti, dekoltejem, da se je grabenček videl - je bila izrazito razvita.. Njena mama je komentirala (ko smo šli po sestanku na kavo, naj se v šoli raje brigajo za to, da jih bojo kej naučil, ne se pa vtikat v vzgojo.. Ma, lasje mi grejo pokonc, res! Zdi se mi pa, da je v zadnjem času prišlo do spremembe na bolje (kakor za koga, no) ampak ko se enkrat zaveš, po kaj hodijo otroci v šole in tudi kasneje še kam drugam in ko je jasno, da če medtem ko ti nekdo nekaj razlaga, tolmači, si prizadeva, da te bo kaj naučil, torej, če medtem nekdo piše SMSje in si pili nohte, potem je žalostno, da ga doma šuntaš proti šoli. Ma ne bom naprej ampak sem dobedsedno živce zgubljala nekaj časa, sploh ker nismo imeni enotirne vzgoje ampak je bilo prvo vprašanje pri slabi oceni pri nas doma s strani (ma ne bom spolno diskriminatorna) dotičnega : "A te ma učiteljica na piki??!!" *Benti, če bi znal snov in če bi imel dovolj besednega zaklada, da to svoje znanje nekomu predočiš, potem te ne bi mel noben "na piki"! japaja

neznan uporabnik

18. jun 2009 15:35

Sem pozabila napisat: tile utrinki so iz 3.razreda osnovne šole!! japaja

biba22  

član od: 1.1.2009

sporočila: 48

18. jun 2009 16:02

Jaz se z vsem strinjam,kar ste rekli sam malo me moti,ker pravite da so otroci krivi za vse oz njihovi starši.Kako profesorji žalijo dijake da kako so nesposobni,zabiti,neumni in da ne bo čisto nič iz njih.Ja logično,da imaš pol totalen odpor do takšnega profesorja.... Jaz bi samo rekla takšnemu profesorju,da če je mogoče slišal kdaj za kakšno pedagogiko. Imajo tudi profesorji svoje maslo na glavi. Lp biba22 Sporočilo je spremenil(a) biba22 dne 18. 2009 18:19

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti