Kako ravnamo ob pikih žuželk?

karnak  

član od: 24.10.2006

sporočila: 701

tema odprta - 8. jun 2009 8:04 | ogledi: 12.163 | odgovori: 36

poleti smo veliko zunaj in možnost pika žuželk je še večja. Zanima me, kako oblažite pike žuželk in kaj naredite npr. če vas piči škorpijon, sršen? Slišala sem, da na pik ose damo aspirin. 

kroki  

član od: 22.10.2003

sporočila: 508

8. jun 2009 8:27

Piki čebel in co. na prizadetem mestu stopimo kocko ledu ali dve. Preverjeno drži. Ni bilo ne otekline ne bolečin, po 20 minutah po piku, je stanje povrnilo kot pred pikom.

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

8. jun 2009 8:37

Ojej, mene zna že komar do konkrtene otekline pripravit... lidka [sonce]

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

8. jun 2009 8:48

Kakšno mazilo na osnovi Aloe Vera pomaga.

Atina

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

8. jun 2009 8:53

Moja malenkost je pa skoraj na vse pike alergična, sicer mi ne udari na dihalne poti (vsaj nekaj), oteklina se mi pojavi itak, velikokrat ( zadnje čase bolj redko, se probam malo čuvat) pa se mi naredi na mestu pika tur in seveda s tem povezana zastrupitev krvi in končam na antibiotikih. Loni Makaroni

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

8. jun 2009 9:21

Moja stara mama mi je na mestu pika čebele ali ose vedni z usti "izsesala" strup in res otekline skorajda ni bilo. Pa hlajenje z ledom ali pa mazanje s kisom oz. limoninim sokom tudi pomaga, predvsem pri nadležni srbečici, ki se rada pojavi po piku.

Nekateri prisegajo na reženj sveže čebule, ki si jo položiš na mesto pika, trpotčeve liste, natiranje pičenega mesta s soljo in še kaj bi se našlo "iz domače lekarne".

Pri alergikih pa itak ni debate oz. igračkanja z domačimi zdravili.

Mojca

mansaj  

član od: 23.12.2003

sporočila: 478

8. jun 2009 10:00

sem dobila zadnjič en mail v katerem rzalagajo, da na mesto pika položiš malo razmočeno tableto aspirina...nisem še poizkusila, bi bilo pa zanimivo izvedeti, če res pomaga! jasna

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

8. jun 2009 11:06

Po piku ose se mi naredi velika bunka, ki boli. Po akciji z aspirinom mi je ostala samo sled od vboda. Zato aspirin nosim povsod s sabo. Poleti v vseh torbicah.

Imam tudi neki Off proti pikom, ki blaži.

F r i n a

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

8. jun 2009 11:13

Vsaka rastlina, ki vsebuje kisline, bo pomagala, sploh čebula, ki z vodo tvori žvepleno (VI) kislino. Tudi aspirin deluje na to foro. Pomaga tudi, če se na piku ugasne čik ali pa pritisne z žarečo palčko, t.j. žarečim ogljem. Namreč, strupi žuželk, kot strup kač, ščipalcev, pajkovcev in podobne mrgolazni, so biološki toksini, ki so izredno občutljivi na kisline in vročino, če se jih le prestreže pravočasno.

Za bolj detajno razlago vprašajte kakega biologa ali odprite wikipedio.

Drejček

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

8. jun 2009 13:06

drejcek je napisal/a:

 Pomaga tudi, če se na piku ugasne čik ali pa pritisne z žarečo palčko, t.j. žarečim ogljem. Drejček

Odsvetujem takšne terapije, ker so posledice (beri - opekline) v največ primerih hujše kot pik žuželke. Kolikor je meni znano, strupi kač in žuželk niso občutljivi na visoko temperaturo.

lp

 

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

8. jun 2009 13:16

elaphus Kolikor je meni znano, strupi kač in žuželk niso občutljivi na visoko temperaturo.

cervus

Se ne strinjam, kolikor vem (in moj kolega pritjuje), so oboji večinoma proteini, torej so občutljivi, žabji so večinoma glikozidni in niso.

 

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti