Bob

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

14. jun 2009 17:52

Kolega Ežoj, tvoj krožnik "bob ala boranija" je tako mamljiv na pogled (prepričan sem da je zadeva tudisila okusna) da te milo prosim, ko boš to imel naslednjič na repertoarju , a bi povabil še mene !? Saj veš kako gre tisto : simple je tanartabulj !! LP hedonist

jass  

član od: 9.4.2006

sporočila: 521

23. jun 2009 15:56

No meni je uspelo priti do par kg(13) boba, ga je slučajno imela ena gospa na tržnici v Mariboru oz. sem šla ponj k njej domov. Cena je bila 4 eur za kg je pa že luščen in zelo okusen. Zdaj v Pulo ne rabim iti, samo za informacijo da se ga da dobit tudi v našem koncu. Je pa moj gospod zelo vesel, ker pravi da ga že zelo dolgo ni jedel, zaenkrat pa je na jedilniku v solati in zabeljen. Moram malo pobrskat, kako se ga da pripravt še drugače. jass

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

23. jun 2009 17:34

Hmm Ežoj, a ne bi malo razložil še drugih rastlinic na sliki? Me zanima, kaj je tisto zadaj, prav tako neko "stročje" - pa ne da je to kakšna "stročja" redkvica? Moja ni nikoli tako lepa... ali je pa namenjeno samo pridelavi semen kakšnega zelja?

Pa še to me zanima, kako se ubraniš uši na bobu? Pri nas smo ga sadili ene dvakrat, pa so ga vsakič uši uničile...Nasja

Sporočilo je spremenil(a) Nasja dne 23. 2009 17:48

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

23. jun 2009 19:22

Nasja,

v zgornjem desnem kotu slike je bob, pod njim in levo od njega kot eno majhno stročje je seme brstičnega ohrovta, sem ga pustil zahec. Nekje v sredini slike je sončnica in prej omenjena stoletna čebula. Letos sem se prvič proti ušem branil z mlekom, še sam nisem verjel, pa je ratalo, drugače, prejšnja leta sem s koprivo.

ežoj

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

23. jun 2009 20:28

Ežoj ali si pošprical z mlekom in ni več uši? pri nas so napadle stročji fižol, smo tudi špricali s koprivo pa ni nič boljše.

jade

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

23. jun 2009 20:36

jade, pri nas se uporabi lesni pepel. Posuješ po rastlinah, najbolje, da ga daš v eno tako blago, ki ga prepušča, recimo v hlačne nogavice, pa posuješ z njim tam, kjer so uši. Malo je včasih treba rokohitrstva, pa gre. Učinkovito, seveda, če čez pol ure ne spere dež. Poskusi, pele najbrž imate, če ne, pa naredi en kres, pa bo pepela na odmet.

rimljanka - zasebno mnenje

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

23. jun 2009 20:46

Aha.

Hvala.

Pa je seme brstičnega ohrovta kaj okusno ali je preveč vlaknato???  Spominja me na mojo "stročjo" redkvico (originalno ime je sicer nekakšna repata redkvica - Raphanus caudatus - no ja, podganji repki... ). Je videti prav podobna - saj so najbrž botanične sorodnice - in je seveda tudi okusna za grizljat, če ni prestara. A se splača še kakšno ohrovtovo ali zeljnato seme počakat oz. poskusit????

http://images.google.si/images?source=ig&hl=sl&am

 

Nasja

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

23. jun 2009 20:47

Ma tudi pepel ne učinkuje smo probali. Ne vem kaj jim je letos, uši za izvoz.

jade

biba  

član od: 26.10.2004

sporočila: 542

23. jun 2009 21:32

no en so pa ves bob kolikor ga imam na vrtu napadle uši tko da je čist črno. Noro tud cvet so zamorile in ni nobenih plodov. Noro za pogledat, morda je dobra stvar edino to da drugam niso šle. V bistvu bi pomagal edino to da bi ga populila. biba

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

23. jun 2009 21:49

Nasja, nič nisem poskusil jesti, sem pustil kar tako, je v vogalu grede pa me ne moti.

Jade, tole s ušmi je prava magija, jaz tudi nikoli ne vem a mi bo uspelo ali ne. Dve leti nazaj, fižola sploh nisem imel, čisto nič ni delovalo, vse je bilo polno uši. Nekje piše, da se uši, tudi tako znebiš, da najprej z močnim curkom vode po rastlini polivaš in jih večino splakneš. Potem ukrepaš s kakšnim sredstvom. Jaz ne uporabljam vode, za bob jaz grem s ščetko ( tako za barvat ) in jih najprej ščetkam, to je pri bobu možno pri fižolu pa ne. Nekje piše, da se uporabi za zaščito strojno olje, vendar je to za rože, ne pa za užitne. Pri tem gre za to, da maščoba zamaši dihalne poti, zaradi tega menda tudi mleko deluje. Res je tudi, da jaz nimam prave njive imam, recimo boba za dolžine cca 3 m in so možni taki " ročni " ukrepi.

Včeraj sem na enem zelju ( sadike so se ni zamešale, pa sploh ne vem kaj je kaj, edino se brokoli že pozna )  našel en list poln uši, sem ga odtrgal in vrgel stran pa bom sledil in še poskušal z mlekom.

Pa bodi dovolj, moram še oni žlehtnobi tam pri fotografijah odgovorit.

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti