Kdaj obrnemo ribo?

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

tema odprta - 3. jun 2009 11:02 | ogledi: 26.249 | odgovori: 12

Ponavadi pečem ribo (orada ali brancin) v pečici, kjer je ni potrebno obračati... Za spremembo pa bi jo spekla v ponvi ali na žaru, pa vem, da se jo obrne le enkrat, ne vem pa, kako ugotoviti kdaj je pravi čas za to... Ali obstaja kakšno 'pravilo' glede na težo ribe?

hvalahvala, se mi že cedijo sline...

alibaba

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

3. jun 2009 11:37

Če se prav spomnim, je to takrat, ko postane oko na zgornji strani motno... čoko

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

3. jun 2009 11:51

Takrat, ko jo brez problema obrneš, se pravi, ko se riba "odlepi" od rešetke. Rešetke ne oljim, ribo pa samo posolim, prelijem z olivnim oljem in to je to. lp Vlado

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

3. jun 2009 12:15

za pečenje na žaru so skrajno uporabne http://www.super-darila.si/index.php?main_page , ki jih dobiš v različnih velikostih v veliko trgovinah... drugače pa je seveda je preprosto pravilo za srednje vroč žar 10 minut za cca. 2,5 cm debeline. debelino ribe oceniš na najdebelejšem delu. se pravi 2,5 cm debela riba 3 minute na vsaki strani in potem še 2 minuti na vsaki... je pa seveda potrebno ribo potipati, pečena je zadosti kompaktna... od pečene do prepečene se komaktnost ne povečuje, meso se samo suši... cellnet

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

3. jun 2009 12:27

...sem se spomnila še nekaj... kadar pečemo v ponvi- naj bo zelo vroča, srednje vroča? cellnet- kaj jo dvakrat obrneš? alibaba

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8685

3. jun 2009 12:28

Rriba se obrne SAMO ENKRAT (saj ni pujs, da bi se jo moralo vrteti). Seveda, koliko dolgo se peče je odvisno od velikosti ribe. Ko ribi oko "pobeli" se jo obrne in potem peče še na obrnjeni strani.

 

Pozdravček!

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

3. jun 2009 13:41

Če boš pekla ribo v ponvi, namaži z oljem ribo, ponev naj bo suha. Ko se riba zadrsa po ponvi, ki jo potreseš, jo obrni. Če si negotova pri pripravi, uporabi manever Cirio - imej pri roki še eno ponev, ko je riba pečena na eni strani, pokrij ponev z drugo ponvijo, obrni in peči ribo na drugi strani v drugi ponvi.

nola

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

3. jun 2009 14:08

@alibaba na žaru če je riba debelejša jaz vedno obrnem vmes, ker se drugače rado zažge oz. preveč zapeče zunaj. če je tanka samo enkrat, ker ni potrebe. file tudi samo enkrat. pri porcijskih ribah je verjetno zadosti belo oko, pri kilogramski pa... je potrebno pogledat na uro! ;) lahko pa jo tako kot jamie zaviješ v moker časopisni papir in zelišča. preizkušeno prejšnji vikend in zelo dobro! ;) cellnet

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

3. jun 2009 18:18

Najrazličnejše mrežice, ki se jih dobi v trgovinah ,ena je navedena v linki zgoraj so hudo nepraktične. Greza to, da nimajo dovolj prostora med obema deloma kar pomeni, da večjo oz.debelejšo ribo moćno stisnejo. Med peko , ko se meso mehča mrežica posldično leze vse bolj v meso , to pa je vse bolj izpostavljeno direktno rešetki oz. ploščui. Rezultat je, da se riba prime in deformira do neslutene oblike. Imajo pa edini uporabno dvojno mrežico Dalmatinci in to takšno, da se dovolj razpre in ima majhne nogice na beh straneh. Tako je peka in obračanje z njo povsem enostavno in predvsem učinkovito. Glede čas peke pa tudi sam prisegam na spremembo barve očesa , malo pa je seveda pomembna tudi praksa. Pa saj konec koncev ne moreš zgrešit in nič ni hudega če je riba kdaj malo manj pečena . Obstaja pa zlato pravilo ki se ga držijo vsi resni kuharji bodisi profi ali amaterji: riba se obrne samo enkrat. LP hedonist

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

3. jun 2009 19:42

Se strinjam s hedonistom... tiste mrežice so tudi za moje pojme skrajno nepraktične, le ena zadeva več za prati, pa še gor se rado prime. Hedonist je to prav živo opisal, sem se fajn nasmejala ob branju :) Bravo.

Jaz ribe pečem vedno na malem gašperčku, ki ga imam že kar nekaj let in se odlično spečejo. Kot so omenili že predhodniki, obračam le enkrat, razen v primeru debele ribe, ki jo pa raje spečem kar v pečici. Ribe pred peko osušim, nasolim in premažem s tanko plastjo olja. Osebno mi v nekaterih vrstah rib ustreza tudi, če dam na sredo vejico rožmarina.

Čas peke je odvisem od temperature, ki jo daje oglje. Odličen okus da oglje/žerjavica iz vinske trte. Predlagam, da pred obračanjem malce pokukaš, če je spodaj že pečeno, kot ti je pač všeč. Pri nas imajo eni radi zelo zapečene, drugi manj.

Pa veliko uspeha pri peki. Dober tek!

Anja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. jun 2009 22:19

Mreža za ribo je praktična, ko imaš več rib enake velikosti, nam se še nikdar ni nič prijelo. Če je riba malo večja, mreže ne uporabimo, ribo dvakrat poševno zarežemo in se tudi na žaru lepo speče in nikdar prepeče. V ponvi pa se ravnam po tem,kot je napisala nola, le da doslej še nismo potrebovali druge ponve . S široko leseno lopatko sem vse ribe brez težav obrnila na drugo stran in spekla do konca. Z malo vaje hitro ugotoviš, kdaj je riba pečena, je pa zamenoj seveda nekaj začetniških kiksov in ribje kože, zalepljene na dno posode. ... Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti