Doma narejene osvežilne pijače

femica  

član od: 27.8.2008

sporočila: 329

4. jun 2009 18:47

Reca je napisal/a:
Daj jo en poštzen šop. Za orientacijo ti naj bo šop redkvice. Mogoče ni posrečena primerjava ampak mi trenutno ne pade nič drugega na pamet. lp Vesna
bo že koliko časa pa naj to odstoji? femica

matejac  

član od: 8.6.2004

sporočila: 446

4. jun 2009 19:06

Mene pa zanima, če bi delala ribezov sirup (za zmešat z vodo), ali na isti način kot bezeg? Najbrž ne. Kako si lahko pomagam, če nimam sokovnika? Lep pozdrav, Mateja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. jun 2009 19:28

matejac, ribezove jagode, lahko kar cele grozdke, zalij z vodo, da so pokriti, kuhaj, da jagode popokajo, same jagode pusti, da se v soku ohladijo (grozdke raje še vroče odcedi, sicer bo sok bolj trpek, je pa tak meni tudsi všeč). Če so jagode še zelo rdeče, jim dodaj vode, da so pokrite in malo pokuhaj, odcedi in sok primešaj prejšnjemu. Potem soku primešaj sladkor, recimo na 1 l soka kake pol kg, kuhaj, da povrejo pene (lahko jih odstranjuješ) in vroče polni v steklenice. Zapri jih (jasno, da so steklenice čiste, zamaški pa prekuhani v mešanici vode in malo kisa) še vroče. Pokrij z odejo, da se počasi ohladi. Po moje najbolj enostavno tako pripraviš sok. Pazi, da bodo jagode ribeza res zrele, morajo biti bleščeče rdeče, prozorne, sicer ti bo sok želiral, po kakem mesecu ali dveh. Iz istega razloga dodam soku toliko vode. Če imate radi sladko, je lahko sladkorja več. Pri nas vedno zelo škrtarimo s sladkorjem.

Še boljši je sok, če primešaš še nekaj črnega ribeza. Zadošča kak kilogram na 5 kg rdečega.

rimljanka - zasebno mnenje

matejac  

član od: 8.6.2004

sporočila: 446

4. jun 2009 20:31

Rimljanka hvala, to sem rabila, en enostaven recept, imamo veliko ribeza in sumim, da jim višja sila (beri črne barve z oranžnimi kljunčki) ne bo pustila preživeti vikenda. Saj vem, mreže,... Lep pozdrav Mateja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

4. jun 2009 20:38

Upam, da je moj nasvet zadosti enostaven.................. Še hiter recept za eno mega marmelado: v omenjeni sok (1 liter) daš cimetovo palčko, pa jagode, narezane na koščke in borovnice, recimo kilo prvih in pol kg drugih, sladkaš po okusu, kuhaš..............da se zgosti, morda na koncu malo želina.................marmelada je za dol past (aja, palčko odstraniš, preden daš marmelado v kozarce). Recept je bil davno tega objavljen v Jani. Res davno. Pri meni so vsi recpeti tako, "od oka" in od trenutnnega navdiha odvisni.....kadar se grem delat shranke. Se obnese, pravijo, tisti, ki so jih deležni.

mark5  

član od: 4.4.2008

sporočila: 443

4. jun 2009 20:46

Zanimiva tema saj smo že skoraj pozabili na doma pripravljene pijače ob poplavi vseh mogočih koka kol in frucev. Meni je zdaj najbolj všeč šabesa pa tudi otroci jo radi pijejo naj bo še več takih in podobnih receptov,tudi z malo spretnosti in denarja se lahko pošteno odžejamo pa še zdravo je. mark5

branka171

sporočila: 218

4. jun 2009 22:05

matejac delam popolnoma isto kot rimljanka in ker tudi jaz nimam sokovnika vse sokove odcedim v nulo skozi gosto navadno nailon zaveso.Se kupi na metre, zarobila sem malo manjše kose od plenic in gošča lepo odstopi od blaga, na gazo,plenico in podobne bombažne materiale pa se preveč prime. Veliko uspeha ti želim branka171

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

4. jun 2009 22:51

Berny, to je res dobro. Pa kakšen ohlajen ingverjev čaj z limoninim sokom in lističi mete... Hjoj, direkt za na plažo :) Komaj čakam, da bo spet orng vroče! RadaJem

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

5. jun 2009 0:09

Tole res ni za žejo, če ste pa kje na terasi, se odlično poda k romantičnemu večeru:

Iz breskev, marelic ali malin (samo po eno sadje) naredimo pire in ga po okusu in želji osladimo.

1 žlico pireja damo v visok kozarec in zalijemo z ledeno mrzlim šampanjcem. RadaJem mi je povedala, da je to menda NIgella delala iz jagod, ki pa jih jaz sama raje grizem, če imam še šampanjec pri roki (v hladilniku).

Mi imamo navado dati šampanjec pred uporabo za pol ure v zmrzovalnik.

Če dodamo šampanjcu malo pomarančnega soka dobimo pa mimozo, ki po moje ne sme manjkati na nobenem poletnem praznovanju ali svečanem nedeljskem zajtrku.

 

Pa še malo za smeh: V S. Karolini v nedeljo ne smejo prodajat alkoholnič pijač med polnočjo in 12uro (opoldne) in imajo blagajne primerno sprogramirane, da se namesto cene pojavi napis, da ura še ni 12 (ali nekaj podobnega).

Uživanja alkohola ti dejansko nihče ne more preprešit, če ga piješ doma!!!

 

 

 

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti