Listi vinske trte - sarma

neznan uporabnik

tema odprta - 1. jun 2009 16:16 | ogledi: 12.658 | odgovori: 33

Pred nekaj desetletji sem v Dalmaciji pri pokojni teti (zato nimam recepta) jedla čudovito sarmo. Postregla se je z jogurtom. Omakca ni vsebovala paradižnika, bila je bolj redka, svetla.

Sarma je bila v trtinih listih.

Nekaj mesa je bilo definitvno ovčetina (sem se kot otrok zgražala zaradi tega, potem, ko sem izvedela seveda).

Od začimb je izstopala "mirodžija".

kasneje sem ugotovila, da je ta "mirodžija" še najbolj podobna kopru.

Gledam trto in se mi cedijo sline..

Pomoč?

japaja

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

1. jun 2009 16:22

Guglaj pod dolma, to bi znalo biti to. RadaJem

neznan uporabnik

1. jun 2009 16:37

RadaJem, našla recept! Ni bila ravno dolma v prvem poskusu, ampak mislim, da je to to. Ko bom skuhala, bom pa okusila. In poslala recept v taki obliki, da ne bo plagiat. Upam. japaja

RadaJem  

član od: 12.6.2006

sporočila: 1338

1. jun 2009 16:46

Ja, dolma je različna polnjena zelenjava (bučke, trtini listi, paradižnik, čebula..). V Celju je istoimenska restavracija, kjer delajo različne vrste dolme, meni je božanska. Tista omaka je precej "paradajzasta", tako da boš to verjetno morala prirediti. Sem pa nekje prebrala, da morajo biti trtini listi mladi, če to kaj pomaga. RadaJem

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

2. jun 2009 19:36

japaja, mirođija je izraz za dišavnico ali začimbo, v tem kontekstu se uporablja izraz, in ni točno določena začimba. Srbi imajo pregovor za tistega, ki hoče vedno in povosod biti zraven, da je " u svakoj čorbi mirođija". Samo kot pripomba, da ne bo kdo kopra prevedel kot mirođijo ali obratno. Mamamia mamamia

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5047

2. jun 2009 20:09

Mirodžija je izraz za začimbe nasploh in ne za neko točno določeno začimbo. Trtine liste dobiš na kakšnem oddelku z grškimi specialitetami , se pa strinjam, sarmice iz njih so super čeprav jaz ne zamenjam klasičnega zelja, žal. Mi je še vedno mnogokrat boljša prava sarma iz "kisanog kupusa". Kaj češ, kar se Janezek nauči to Janez zna. LP hedonist

neznan uporabnik

2. jun 2009 22:04

Evo, ta moja teta me ni resno vzela, ko sem že takrat spraševala, zakaj je ta njena dolma tako dobra. Je rekla mirođija. Jaz sem potem razlagala okrog da mirođija je pa res nekaj enkratnega. So me vprašali katera mirođija da je to. In smo se nekako zedinili, da je to začimba. Ampak jaz vseeno dolgo nisem vedela katero začimbo dodaš. Pač, enostavno, dodaš začimbo in to je to. Dodaš mirođijo. Potem sem nekje jedla kumare v omaki (s paradfižnikom). Mi je bil okus znan in sem vprašala, kaj posebnega je notri. So mi povedali da koper. In tako je mirođija postala koper. Je hudič, če starejši otroke ne jemljejo resno. Trto imam pa pred nosom in nekaj mehkih listkov je še. Če bom imela čas, jih bom nekaj konzervirala (v slanici). Pa hvala za vse podatke, RadaJem, res je, paradajz bom izpustila. V tistem mojem spominskem okusu ga ni. japaja

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

3. jun 2009 8:27

Kako pa konzerviraš trtne liste?

nola

neznan uporabnik

3. jun 2009 8:46

Trtine liste operem, pokuham v slanem kropu samo malo, tako da upadejo, naložim v kozarce, zalijem s slanico in vroče zaprem.Počasi ohlajam (pod deko recimo). Ja, v slanico dam ščepec (ščepček!) sladkorja, nekaj zrnc popra in potem tudi v vsak kozarec na vrhu toliko kapljic olja, da naredi izolacijo, bognedaj več. Listov v kozarec ne nabutam preveč, da se ob jemanju iz kozarca ne raztrgajo. V slanici jih pokuham oz bolj poparim postopoma, tako, da voda venomer vre in se listi na brzino zblanširajo. Tako nekako. Sem bolj slaba pri receptih, večinoma delam po občutku. In ko je nekaj kuhano, ne morem več izmerit koliko česa sem dala notri. Ja, soli mora biti kar precej, itak se je potem ne čuti. japaja

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

3. jun 2009 10:52

japaja, hvala za navodila, se bom kar lotila vlaganja.

nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti