Divje cesnje

kozamurnik

sporočila: 2311

tema odprta - 1. jun 2009 15:13 | ogledi: 6.105 | odgovori: 8

kaj lahko pripravim iz tega sadja? Nabrali smo jih veliko, idej in receptov pa nimam...

Hvala vsem,ki mi boste karkoli svetovali!

kozamurnik

neznan uporabnik

1. jun 2009 15:54

sicer nimam konkretnih izkušenj z divjo češnjo ampak jaz bi takole, po občutku, naredila tudi nekaj džema in bi ga uporabila kot prilogo k mesu. Mogoče bi jih dala s sladkorjem na sonce in naredila liker? Dokler ne bi dobila točnih navodil in če so češnje zelo zrele, bi jih pa fliknila v zamrzovalnik in kasneje uporabila.. Sem eno leto, ko je bilo vsega preveč (in časa premalo), tako konzervirala paradižnik in papriko in sem potem v "dolgih zimskih večerih" skuhala krasen sataraš in ga v miru vložila v kozarce. Če imaš pa viška, pa malo raztalaj japaja

lesnik  

član od: 9.10.2006

sporočila: 294

1. jun 2009 22:54

Jaz sem enkrat delala češnjevo vino - božansko je ratalo. Sem dala češnje v kozarce v plasteh s sladkorjem, pa na sonce. Pa pozabila nanje do jeseni. So se tolk časa namakale, da je sladkor povrel - bilo je noro dobro, pa nobenega dela. lesnik

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

1. jun 2009 23:31

moja mama jih je z začimbami vložila podobno kot kumarice, no ne kumarice... skratka recept: pol litra sladkornega sirupa (z limonino lupino, palčko cimeta, hibiskus in zvezdnati janež) 2,5 dl balzamičnega kisa 2 polna kozarca razkoščičenih divjih češenj ali višenj divje češnje ali višnje preliješ z mešanico sirupa in kisa, pasteriziraš... dobro je čez kak teden, ko se okusi prepojijo. čez kaj sladkega, zraven kakšne pečenke namesto brusnic ali s sirom na sirovi plošči ne vem koliko so tvoje divje češnje trpke ampak lahko jih uporabiš tudi za peko, samo malo bolj sladkaj... ponavadi razkoščičene za pol ure s sladkorjem. potem pa lahko narediš pogače ali nadev za pito... cellnet

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

2. jun 2009 10:36

Pri nas nismo posebej koščičarji. To pa zaradi tega, ker ne najdemo tistega, ki bo sadja očistil koščic (sem izrecno povedala, da naredim karkoli iz takega sadja ob predpostavki, da je sadje očiščeno....in imam vsako leto mir) Sama sicer ne bi šla v nabiranje nečesa, če ne bi vedela, kaj naj z nabranim počnem.... Anyway, to se dobro kombinira s temnim balzamičnim kisom in trsnim sladkorjem. Pustiš to tvarino (če je ne delaš za vlaganje, o čemer je pisal cellnet) kak dan v tej kopeli in zadevo odcediš. Ta češnjasta zadeva potem zelo lepo naredi v kakšnem mediteranskem "golažu". Tu mislim na tiste načine obdelave temnega mesa, ki ga poznajo v sredozemskem prostoru, kjer meso kombinirajo s kisom in sadjem in začimbami (in ne težijo s praženo in osteklenjeno čebulo, ki samo smrdi). Jaz bi temno meso dala v mediteranske začimbe in malo vina in kisa, od tam bi zadevo opekla na ognju, spustila temperaturo, dodala češnjasto zadevo, kako tomato pulpo, premešala, dala na nizek ogenj (ali pa pekla na nizki temperaturi) in vsake toliko časa pogledala, kaj nastaja, malo premešala, morda še kaj dodala (tipo sladkor ali pa vino, ali pa kakšno zeleno mediteransko stvar...) in grem stavit, da bi pleme vse pojedlo. Vendelina jr.

spelci  

član od: 1.4.2008

sporočila: 276

2. jun 2009 13:19

Kozamurnik kje jih je toliko? Odgovor lahko na ZS. Drugače pa jih jaz vložim kot navadne češnje in ponudim kot kompot, imajo zelo specifičen okus. Če pa se vam jih ne ljubi izkoščičevat jih lahko zavržete. Iz njih sem pripravila tudi liker, za kaj več jih pa nikoli nisem imela, ker so ptički zelo pridni... špelči

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

2. jun 2009 14:06

ja seveda, tisti recept deluje kot pri kumaricah tudi nepasteriziran, samo potem ima omejen rok trajanja v hladilniku kakšen teden... enako okusno. cellnet

kozamurnik

sporočila: 2311

4. jun 2009 21:39

spelci, nabirali smo jih pri prijateljih na avstrijski strani meje...Imajo veliko dreves in jih verjetno ne bi mogli pozobati vseh "pernati prijatelji", pa smo jih prinesli tudi domov...sem pa vesela odgovorov in bom upoštevala prav vse vaše nasvete! Hvala! kozamurnik Sporočilo je spremenil(a) kozamurnik dne 04. 2009 21:39

lipa1  

član od: 19.10.2007

sporočila: 193

4. jun 2009 23:32

Jaz sem v svojih mladih letih večkrat naredila študelj-zavitek iz njih. Divjih češenj še takrat nismo razkoščičevali, je bilo pač več dela pri jedi. Danes uporabim razkoščičevalec, se pa pri drobnih češnjah še vedno najde kakšna koščica. Divje češnje imajo poseben okus, bile bi primerne tudi za kakšen češnjevec (češnje, sladko, sadjevec). lipa1

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti