Prehrana med treniranjem teka

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

17. jun 2009 21:25

Marjeta, res ti priporočam, da prebereš prispevke Nade Kozjek Rotovnik na Poletovih spletnih straneh, lani pred Ljubljancem je imela prav fajn jedilnike, nobenih praškov, nč bat, zlasti sem upoštevala tistega o kepicah sladoleda na dan pred tekmo Loni Makaroni

bojči  

član od: 13.7.2006

sporočila: 258

17. jun 2009 22:26

Pomembno je predvsem to,da trening na tešče ni visoko intenziven in da ne traja več kot 30-40minut.Obrok pred treningom naj bo sestavljen iz kompleksnih OH(ovseni kosmiči,sojini kosmiči v kombinaciji s sadjem ali suhim sadjem,oreščki)preliti z mlekom ali jogurton,testenine,...Po treningu pa mišice potrebujejo hranila in takrat je potrebno zaužiti predvsem beljakovine(tuna,piščanec,skuta,šejk,...),odvisno ob kateri uri je trening.Če po treningu stradamo telesu naredimo več škode kot koristi. Pomembno je,da obrokov ne spuščamo(naj od zadnjega obroka ne preteče več kot 4 ure.Najbolje je jesti na 3 ure,obrok naj bo količinsko toliko velik,da čez 3 ure lahko spet ješ-večkrat po malo.s tem pospešimo metabolizem,da neprestano dela in kuri.Ne dela si zalog,če pa stradamo,pa telo spravlja rezerve,saj ga je strah,da bo spet stradal. Čim manj obremenjevanja,večkrat jesti po malo pa bo.Tudi ob 22h če je kriza vendar bolj beljakovinsko (jogurt). bojči

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

18. jun 2009 12:09

Bojči, iz lastnih izkušenj vem, da pred jutranjim tekom ne smem zaužiti hrane, ker me v želodcu tišči. Obrok pred treningom je mišljen sigurno 2 uri pred tekom. Mislim, da je to zelo pomembno. V ostalih stvareh pa se popolnoma strinjam s tabo. LP Migla

bojči  

član od: 13.7.2006

sporočila: 258

19. jun 2009 7:58

Ja seveda ne tik pred treningom,sploh pa ne pred tekom.Jaz če grem npr.zjutrej na kolo pojem zajtr in čez pol ure grem,saj potrebujem energijo.jem ponavadi kosmiče s sadjem in mi ne dela teže. bojči

Malinka  

član od: 24.8.2010

sporočila: 25

13. sep 2011 18:52

Živjo tekači,

prosim vas za pomoč.

Zadnje čase me dajejo večerne slabosti. Sedaj sem ugotovila da me slabost obide tisti dan ko sem tekla. Tečem iz veselja, približno 40 minut, vedno zvečer, dve,tri ure po obroku. Ponavadi potem spijem metin čaj, se stuširam in grem spat. Ko se uležem me obide slabost. Grozen občutek slabosti, grem po lavor do kopalnice, potem še malo traja, potem pa zaspim.

Je to mogoče zato, ker potem ne jem več? Kaj svetujete kaj naj jem po teku, jogurtov in mlečnih beljakovin namreč ne jem (zdravstveni razlogi).

 

Hvala za pomoč in dober tek :)

 

Malinka

 

Malinka

melcii

sporočila: 39

13. sep 2011 19:49

Sama tečem 2x tedensko vsakič okoli 30 min. Pred tekom moram vedno nekaj pojesti. Nekako mi ni pomembno ali prevladujejo beljakovine ali OH-ji, čeprav slednji dajo več energije. Tudi sama sem preden sem začela športati brala razne knjige, članke, nasvete,.. pojdite teči 1-2 uri po obroku, kakšni naj bo obrok, bla, bla,... na koncu človek ugotovi, da se mora prilagoditi sebi, tako sem ugotovila, da lahko tečem že 15 min po obroku brez težav, na prazen želodec pa bi bil že 1 km prava muka.

 

Malinka: je metin čaj vse kaj spiješ po teku? Mogoče telo zahteva več tekočine, med 40 min jo vrjetno kar dosti izgubiš in porabiš  Če bi blo zato, ker ne ješ, pa se mi ne sanja. Jaz včasih jem ali pa tudi ne, ponavadi pa jem kakšno obilno solato, vse kar se da pobrati z vrta, kaj druga mi ne paše

 

Lp

melcii

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

13. sep 2011 20:17

Malinka je napisal/a:

Živjo tekači,

prosim vas za pomoč.

Zadnje čase me dajejo večerne slabosti. Sedaj sem ugotovila da me slabost obide tisti dan ko sem tekla. Tečem iz veselja, približno 40 minut, vedno zvečer, dve,tri ure po obroku. Ponavadi potem spijem metin čaj, se stuširam in grem spat. Ko se uležem me obide slabost. Grozen občutek slabosti, grem po lavor do kopalnice, potem še malo traja, potem pa zaspim.

Je to mogoče zato, ker potem ne jem več? Kaj svetujete kaj naj jem po teku, jogurtov in mlečnih beljakovin namreč ne jem (zdravstveni razlogi).

 

Hvala za pomoč in dober tek :)

 

Malinka

 

Preberi si, kaj je bojči napisal. Lahko da ti je metin čaj res premalo, saj s 40 minutnim tekom telo izčrpaš, in če imaš zdravstvene razloge, zaradi katerih ne smeš jesti jogurtov in mlečnih beljakovin, lahko da tvoje telo po naporu potrebuje še kaj več od metinega čaja. Poskusi s kakšnimi izotoničnimi napitki, sadnim sokom, mineralno vodo, da pridobiš minerale in vitamine, cedevita morda. Boš hitro videla, ali bo bolje. Ali pa kaj malega pojej. Je bilo tu že lepo napsiano, da s stradanjem po teku telesu več škode narediš kot koristi.

Jaz na tvojem mestu bi se o teh težavah pogovorila tudi z zdravnikom. Ker z ničemer ni dobro pretiravat, tudi z zdravim načinom živlenja ne.

 

 



Malinka

mamamia

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

14. sep 2011 7:34

Krasno, že itak greš tečt, kjer švicaš in s tem izločaš tekočino iz telesa, potem pa spiješ še metin čaj, za katerega vemo, da pripomore k večjemu odvajanju vode iz telesa. Po moje je to napaka. Tekočino v telesu je treba nadomestiti, ne pa jo še dodatno izločati. In vsaka malo bolj intenzivna rekreacija, ki traja dalj od 30 minut, zahteva obnovo beljakovin in OH.

Najprej spij nekaj takšnega, kar bo vsebovalo vsaj malo sladkorja, magari domač sok iz sirupa, potem pa malce obnovi zaloge beljakovin v telesu. Glede na to, da ti mlečno ne sede, pojdi v hladilnik, vzemi ven piščančje prsi in si odreži en debel kolešček, pa ga pojej, saj ni treba kruha zraven.

Loni Makaroni

Malinka  

član od: 24.8.2010

sporočila: 25

14. sep 2011 8:39

Ojej ojej, tako je če gre amater lavfat :)

Po teku nisem lačna, zato sploh nisem pomislila, da bi kaj jedla. Metin čaj pijem samo zato, ker mi je všeč, da odvaja vodo nisem vedal - hvala Loni.

Mellci, tudi jaz lahko tečem že 15  min po obroku. Ampak mislim, da to na dolgi rok ni dobro. Pol elta lahko tekam in nič ne jem,in sem uredu, potem me pa se mi začne dogajati tole po lastni neumnosti.

 

Punce, hvala za odgovore, danes sprobam.

 

Malinka

 

 

 

 

 

majacebelica  

član od: 11.2.2010

sporočila: 207

14. sep 2011 17:56

Če ne smeš jesti mlečnih izdelkov, probaj čokoladno sojino mleko. V športni literaturi se ravno čokoladno mleko navaja kot idealen obrok po teku, saj ima razmerje med OH in B v idealnem razmerju. Poleg tega je še zelo njami! :)

majacebelica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti