Prehrana med treniranjem teka

vanilia  

član od: 20.4.2006

sporočila: 194

tema odprta - 29. maj 2009 13:25 | ogledi: 19.508 | odgovori: 34

Lep pozdravcek vsem

Pričela sem se resneje ukvarjati s tekom (spadam sicer še med začetnike, vendar sem stvar vzela resno in imam tudi velike cilje pred sabo), obenem sem si ta šport izbrala kot pripomoček k boljšemu počutju, povečanju kondicije, ampak predvsem pa kot metodo hujšanja. PRebrala sem veliko literature glede prehranjevanja med tekom, vendar bi prosila še za vašo pomoč

Namreč, zanima me, če ima kdo izkušnje s prehranejvanjem v času "hujšanja s tekom" ker vem, da za tek so ekstremne diete nepriporočljive, saj telo potrebuje veliko veliko energije (ki jo pridobiva predvsem z ogljikovimi hidrati), da je tek sploh koristen in da telo zdrži. KAJ JE NAJBOLJŠA KOMBINACIJA ŽIVIL? KAj je priporočljivo jesti pred tekom, če se za to odločiš v jutranjih urah (pred službo)? Kaj pa zvečer?

Upam, da mi bo kdo pomagal

Želim vam lep preostanek dneva

vanilia

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

29. maj 2009 13:34

http://mojtrener.com/ http://www.klubpolet.si/index.php?option=com_content& (pobrskaj po arhivu, članki dr. Nade Kozjek Rotovnik so super) http://www.tekaskitrener.si/index.php?view_clanek_id=65 Drugače pa jaz zjutraj pred tekom pojem eno banano, prej sem 10 let tekla na tešče, je pa res, da je intenzivnost teka zjutraj manjša. Za zvečer so pa dobre beljakovine, ampak mislim, da se ti kot začetnici ni treba kaj zelo obremenjevati s tem. Ali pa narediti napake, češ, zdaj tečem, pa lahko več jem. To že drži, a treba se je vprašati, kaj ješ. Pa veliko pij. Boš sama kmalu videla, kaj ti ustreza in kako. Pa z zraznoraznimi praški se tudi ni treba psoebej ukvarjati, vsaj na začetku ne, je pa že fajn imeti kakega za izotonični napitek. Loni Makaroni [rozica]

vanilia  

član od: 20.4.2006

sporočila: 194

29. maj 2009 14:35

Aha super! Hvala za linke, si jih bom pregledala :) Sicer pa točno to kar sem hotela povedat ... po moji dieti, ki se jo držim, je npr. banana "prepovedana" (kot zanimivost, ker si jo omenila) In zato me zanima najti anjboljšo kombinacijo živil, da bom dobro podprla telo zaradi obremenitve teka in da ne bo odstopanj od diete. vanilia

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

29. maj 2009 14:58

vanilia je napisal/a:
Lep pozdravcek vsemPričela sem se resneje ukvarjati s tekom (spadam sicer še med začetnike, vendar sem stvar vzela resno in imam tudi velike cilje pred sabo), obenem sem si ta šport izbrala kot pripomoček k boljšemu počutju, povečanju kondicije, ampak predvsem pa kot metodo hujšanja. PRebrala sem veliko literature glede prehranjevanja med tekom, vendar bi prosila še za vašo pomoč Namreč, zanima me, če ima kdo izkušnje s prehranejvanjem v času "hujšanja s tekom" ker vem, da za tek so ekstremne diete nepriporočljive, saj telo potrebuje veliko veliko energije (ki jo pridobiva predvsem z ogljikovimi hidrati), da je tek sploh koristen in da telo zdrži. KAJ JE NAJBOLJŠA KOMBINACIJA ŽIVIL? KAj je priporočljivo jesti pred tekom, če se za to odločiš v jutranjih urah (pred službo)? Kaj pa zvečer? Upam, da mi bo kdo pomagalŽelim vam lep preostanek dneva vanilia

Jaz sicer nimam veliko izkušenj, vendar bi po logiki rekel: pred in po teku jej kar ti paše, med tekom se izogibaj juham in tekočim zadevam, konzumiraj vglavnem sendviče, naj bodo kalorični, se pravi kakšna mastna salama, slanina med kruhom,.......... pa že skoraj zmanjka .

ežoj

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

29. maj 2009 15:13

Vanilia, sicer se sama teka nisem prav resno lotila (celo si nisem niti superg za tek kupila), niti nisem imela visokih ciljev (nisem tekmovalno bitje in mi je bilo vseeno za čas, v katerem mi rata prelaufat maraton), niti nisem komplicirala pri prehrani, niti nisem hujšala, sem pa vseeno prelaufala tistih 42km, pa ti bo mogoče kaj prav prišlo: najpomembnejše je, da dovolj piješ, pa da dobiš dovolj mineralov, ki grejo s potenjem ven, sploh poleti (večinoma ti telo samo pove, da ti takrat pač bolj paše slano). Če boš laufala na kaki tekmi, pa pazi, da ne pretiravaš v drugo smer (jaz sem si zvečer pred maratonom z biciklom nastavila plastnke z vodo še v razna grmovja, da ne bi bila žejna, ker se mi je zdelo, da ne bo dovolj uradnih postojank. Potem sem pa toliko spila, da mi je tista voda samo v želodcu štalo delala in sem na cilju bruhala ko vidra;) Sicer to itak ni za posnemat, ker tudi ne priporočajo, da koseariš cca 30 km večer pred tekmo, hehe). Tečeš lahko na tešče, če želiš pokurit več maščob (ker če ne bo oh, potem bo telo pač načelo maščobe - samo moraš tečt dovoj počasi). Najprej bo telo pokurilo glikogen iz jeter, potem pa načelo maščobe. NI pa luštno tečt na tešče, lažje je po lahkem zajtrku. Sama sem tekla na tešče, ker se mi je vedno mudilo v službo. ne vem, kakšno dieto imaš, zato ti bomo težko svetovali, kakšna bo idelana kombinacija. Osnovo ti je že Loni napisala: pred tekom (oz. pred katerokoli športno aktivnostjo) OH, po njej pa beljakovine, da se zgradijo mišice. Zvečer nič sladkega in mastnega, kvečjemu beljakovine (obnese se recimo manjmastni jogurt, pusto meso...) Na splošno pa se mi zdi najboljše, če šport vkomponiraš v svoje življenje - da ti je to normalno, da pač tečeš - tako boš najbolj gotovo vztrajala pri tem in tudi najbolj gotovo na dolgi rok shujšala. Če ti bo tek nek projekt, zaradi katerega moraš obrnit celo življenje na glavo, se ti pa lahko zgodi, da boš enkrat preveč crknjena, da bi pazila na prehrano, na čase, ko moraš naredit to in ono in boš na koncu vse skup pustila... dokler ti je pa vse to (pazenje na prehrano, kdaj kaj jest ipd...) v veselje in hobi in te ne obremenjuje, pa seveda uživaj:)

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

29. maj 2009 15:20

vanilia,

dobro je, da boš tekla zjutraj. Pred tekom ne jej ničesar, saj telo pri teku na prazen želodec zelo intenzivno porablja "slabe" snovi in maščobo iz telesa.

Po teku jej normalno, pa bo.

jasna

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

29. maj 2009 22:03

tek za hujšanje je najbolj učinkovit kot so že rekli moji predhodniki, tešče zjutraj. če tek ne traja več kot 45 min, potem ne potrebuješ nobenega nadomeščanja soli, zadosti je kakšen paradižnik kako uro po teku. čez dan in za prvi obrok po teku priporočam čim manj sladkorjev in enostavnih OH, ker potem je ves napor tekanja zastonj. telo se enakomernega teka tudi navadi in hujšanje je vedno manj učinkovito, zato si priskrbi kakšen program, obstaja več različic, recimo najenostavneša je intervalni trening ali pa kombinacija teka, hitre hoje, šprinta... jogging, se pravi počasen dolgotrajen tek je dober za kondicijo in srce, slab za kolena in bolj malo pomaga pri izgubi špeha. sploh, če se takoj po teku napiješ kakšnega izotoničnega napitka z glukozo... veliko informacij najdeš na http://www.runnersworld.com/ če postane tek del življenja pa vsekakor priporočam dobro obutev in za tek pozimi in v poletni vročini primerno opremo, ki skrbi predvsem za udobje, medtem, ko so čevlji skoraj nujni za kosti in sklepe... poznam kar nekaj tekačev, ki so jim po desetletjih teka odpovedala kolena. sicer poznam tudi drugo vrsto, ki so jim odpovedala zaradi špeha... tako da... ;) cellnet

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

29. maj 2009 23:25

tole se mi bolj bere za kakšen hud bodibilding ;) cellnet

kruci  

član od: 21.7.2007

sporočila: 14

31. maj 2009 10:32

http://mojtrener.com/prehrana/prehrana-sportnikov/ zelo toplo ti priporočam članke iz te strani, da ne pride do kakšnih poškodb in da boš boljše napredovala. Imaš fajn članke, ki ti razložijo zakaj je nekaj dobro in drugo ni.Jaz sem tudi na začetku delala napake...največja je bila ta, da po treningu nisem nič jedla ali pa sem jedla minimalno-NAPAKA! Počutje, napredovanje v športu in hujšanje se je veliko zboljšalo, ko sem si prebrala članke na tej strani o hrani pred rekreacijo, po njej...sem se tepla po glavi,ko sem ugotovila kakšno škodo sem si delala. Zato vsem priporočam, da se pozanimajo o takih stvareh-ni nobena višja znanost. Izogneš se poškodbam, preutrujenosti in bolje napreduješ:) lp kruci

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

31. maj 2009 11:25

kruci, torej se strinjaš z mano, da tisti paradižnik absolutno ne zadostuje? Loni Makaroni [rozica]

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti