Zaroštan močnik

neznan uporabnik

tema odprta - 26. maj 2009 8:50 | ogledi: 15.930 | odgovori: 21

Zaroštan močnik je ena izmed jedi, ki jo je naša mama na endvatri skuhala in nikoli ni bilo časa, da bi me naučila. Spomnim se, da v njem ni bilo jajc, uporabila je navadno moko, veliko tistih drobnih frčkov-prčkov je popražila (več ko je bilo tega, boljši močnik je bil), zraven smo jedli krompir v oblicah..

Mi lahko kdo pomaga?

japaja

aragorn  

član od: 28.5.2007

sporočila: 24

26. maj 2009 10:47

Recept boš našla v knjigi Zmeraj sestra Vendelina. Tudi moja nona ga je pripravljala, ko sem bila majhna, in zdaj sem končno našla recept, moja otroka sta navdušena. Gre pa nekako takole: 1 jajce in 120 g. moke zgrebeš, da nastanejo majhni "frčki-prčki", kot si jim rekla, ki jih najprej popražiš na maslu - da zadiši, kot bi delala prežganko, nato pa jih zaliješ z juho in kuhaš kakšne pol ure. Moja nona jih je zalila z vodo in posolila, je bilo tudi dobro.

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

26. maj 2009 11:10

Usukan je bil pri nas in je še vedno včasih na meniju. Včaih na mleku, včasih na juhi.

Loni Makaroni

uv  

član od: 19.12.2007

sporočila: 105

26. maj 2009 11:24

Loni, a na mleku ga ravno tako narediš kot je napisala aragorn, samo da pač zaliješ z mlekom? Jajce+moka+popražiš na maslu+zaliješ mleko/voda in kuhaš še pol ure? uv

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

26. maj 2009 11:53

Nekaj se je že pisalo tudi na kulinariki:

http://www.kulinarika.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=8935

Drugače pa postopek približno isti, samo kuhamo ga pa pri nas manj kot pol ure, definitivno. In zdaj samo še na mleku, juhe ne jem.

Loni Makaroni

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

26. maj 2009 12:43

Ko že "teče"beseda o močniku bi tudi jaz nekaj vprašala.V knjigi Vslika slovenska kuvarica sem našla recept Močnikava enolončnica.Piše da od moke(30 dag) in 2 jajci in po potrebi nekaj žlic vode napravi močnik,na maslu ga zlatorumeno spraži ,zalij z vodo v kateri se je kuhala zelenjava....Tega nisem še nigdar delala,poskusila bi .Ali se to dela kot je že aragon napisala? golubić

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

26. maj 2009 12:51

Hvala Loni za ta link,najprej sem napisala vprašanje šele pol prebrala kaj je že bilo napisano tako da sem odgovor že dobila.LP golubić

neznan uporabnik

26. maj 2009 13:55

Ja hvala Loni za ta link, sem tudi jaz zdaj nekako skombinirala. Edin pri nas se je delalo brez jajc in bom tako tudi poskusila. Sicer sem enkrat že, pa sem skuhala MOČNIK in ne močnik. Mi smo ga potem, če ga je kaj ostalo, zalili z mlekom in prevreli in je bilo 2 v enem. Zdaj ko je recesija, je to kar fajn - skuhaš enkrat, ješ dvakrat. japaja

neznan uporabnik

26. maj 2009 15:07

evo neroda jaz! ne samo Loni, hvala aragorn in vsem po vrsti za močnik. kdor dela, greši. japaja

receptor  

član od: 18.10.2008

sporočila: 276

27. maj 2009 8:39

Korošci rečemo temu-knoli, le da niso bili opraženi samo kuhani običajno v mleku.Poiskusim tudi na ta način!

LP

receptor

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

27. maj 2009 10:23

Tu imate pa še naš zaroštan močnik (recept sem objavila v Odprti kuhinji), kakršnega ljubim od otroštva. Zaroštan močnik z mlekom 150 g moke 1 jajce 2 žlici surovega masla 1,5 l vroče vode sol mleko 1. Moko presejemo v skledo in solimo. Vanjo ubijemo jajce, mešamo z vilicami in nato še s prsti, da dobimo obliko nekakšnih večjih drobtin. 2. V ponvi z debelim dnom stalimo maslo in na njem med neprestanim mešanjem pražimo močnik, da zadiši in svetlo porjavi. Zalijemo z vročo vodo, solimo in kuhamo 20 minut. Vmes večkrat premešamo. 3. Na krožniku močniku prilijemo zajemalko mleka. teta torta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti