Piškoti z lanenim semenom

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

tema odprta - 25. maj 2009 14:36 | ogledi: 7.480 | odgovori: 8

Iščem recept za (sladke) piškote z lanenim semenom.

Sem brskala po kulinariki in nisem našla nobenega recepta.

Najraje bi take piškote, da je lan v piškotih.

Sedaj razmišljam o eksperimentiranju:

Katere semenke lahko nadomestim z lanom?

Kako je treba pripraviti lan? Semena lana se mi zdijo zelo trda – ali se med peko kaj zmehčajo?

Temo je spremenil(a) rdkapica dne 25. maj 2009 15:50

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

25. maj 2009 18:08

lan moraš zmleti, jaz za to uporabim mlinček za kavo. celi so itak nekoristni in neprebavljivi... ;) zmeleta semena lahko uporabiš za del moke. lanena semena in voda so nadomestilo za jajca. 1 žlica zmletih semen + 3 žlice vode = 1 jajce. to deluje do zamenjave pri receptih z do cca. 3 jajc. cellnet

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

25. maj 2009 22:14

Tudi jaz semena zmeljem; včasih sem jh na grobo, pa so potem ostajala med zobmi - zdaj jih na fino. Uporabim jih namesti katerihkoli oreščkov. Zelo mi je všeč tudi cellnetova ideja, da z njimi nadomestiš del moke. Pazi pa, ker popijejo veliko tekočine in je moraš pri priprav testa uporabiti nekoliko več.

tulka

linolina  

član od: 15.3.2008

sporočila: 531

27. maj 2009 20:46

V DM se dobijo že mleta lanena semena. Jaz jih uporabljam pri peki polnozrnatega kruha s semeni. Namešam različna semena:bučna ,sončnična, lanena cela in mleta, sezam in vmešam v testo. Drugače pa je meni zelo dobro: mleta lanena semena cca 2 veliki žlici, 15 dag pasirane skute, 1 dcl navadnega tekočega jogurta.Vse skupaj zmešaj in počakaj 10 min.,da se seme napne. Če je pregosto, lahko vmešaš še kakšno žlico radenske.Zajemaš z malo žličko in uživaš. linolina

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

27. maj 2009 22:06

linolina, boljše je, če so sveže mleta, drugače tudi jaz kupujem tista v DM, ker drugače bi morala z mlinčkom za kavo po svetu hodit.

Loni Makaroni

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

28. maj 2009 11:18

Kaj menite o tej ideji: Cela lanena semena namočim in nato zamesim v testo za piškote. Ali se semena dovolj zmehčajo, ali bodo "ostajala med zobmi"? Koliko časa jih je treba namakati?

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

28. maj 2009 13:37

Po moje ne bo dobro. Pri lanenih semenih je vrag to ker je lupina trda, tudi potem ko se zmehča in bo vseeno bolje če zadevo zmelješ. ČE jih namakaš se iz njih izloči neke vrste sluz (ki fajn pomaga pri prebavi seveda), k okusu in izgledu piškotov pa najbrž ne bo pripomogla. Lahko pa preprosto poizkusiš. Vzemi recept za katerekoli polnozrnate piškote s semeni (tega bi moralo biti dosti tudi tu na kulslo), razdeli recept na pol in poizkusi pol z zmletim in pol z namočenim lanom (običajno se namaka čez noč). Tudi tukaj bomo hvaležni za rezultate. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

29. maj 2009 22:29

@rdkapica point uporabe lanenih semen je tisto pod lupino in ne lupina... ;) za sladice priporočam mletje... nezmleta so bolj okras, saj potem neprebavljena potujejo skozi črevesje. pri prebavi pa res pomaga zmlet lan, saj je poln vlaknin. tako, da če nisi navajena na vlaknine lahko povzroči prevelika količina celo prebavne motnje. tudi take, ki ne pomagajo k hitosti... ;) cellnet

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti