Bezgov sirup.....?

natasa83  

član od: 21.9.2008

sporočila: 19

tema odprta - 24. maj 2009 17:54 | ogledi: 37.872 | odgovori: 67

lepo pozdravljeni....

mene pa zanima če mi mogoče kdo ve svetovati.....

od lanskoletne 2.runde bezgovega soka so mi ostale 4 flaše sirupa- popili ga nismo zato, ker sem dodala preveč citronke....sedaj imam namočene cvetove in me zanima če lahko lanskoletni sirup zmešam z letošnjim s tem da dodam manj sladkorja....

hvala za pomoč že v naprej...lep dan...

natasa83

natasa83  

član od: 21.9.2008

sporočila: 19

24. maj 2009 17:59

se opravičujem....dodam manj citronke....:) natasa83

selvi  

član od: 16.4.2008

sporočila: 69

24. maj 2009 18:52

Lepo pozdravljeni,se bom z vprašanjem priključila da ne odpiram temo.....Glede bezgovega sirupa vse lepo in prav delam,,,zanima me če mi lahko poveste glede namakanja bezga po plasteh,bezg-sladkor.Zakaj je taka varijanta zdravilna mislim kot sirup.Vršičke imam namočene,bezgov sirup narejen eno rundo,rada bi še namočila bezeg po plasteh.Prisegam večkrat na kakšno domačo pripravo....Torej zakaj je bezeg zdravilen in na kaj najveć upliva.Zahvaljujem v naprej za odgovor.Selvi.............Lep začetek tedna vsem. selvi

kleo  

član od: 21.10.2008

sporočila: 397

24. maj 2009 22:11

mislim, da bezeg priporočajo pri prehladu, nisem pa prepričana - v kombinaciji z lipo kleo

neznan uporabnik

25. maj 2009 12:32

mi zmanjuje časa (seveda, če sem skoz na KulSLo hehe), tega bezga noče in noče biti konec, spomnim se, da sem nekje tukaj prebrala, da je možno cvetove zmrznit in potem sproti delat iz tega sok oz. sirup. ima kdo izkušnjo s tem? japaja

LeINA  

član od: 12.12.2005

sporočila: 275

25. maj 2009 13:02

Medicinska uporaba: Bezgovi cvetovi zmešani z meto ali rmanovim cvetjem so pomagajo v primeru gripe ali prehlada. Čaj iz bezgovih cvetov in sasafrasa je odlično zdravilo proti aknam. Olje bezgovih cvetov je zdravilo za razpokano kožo. Uporabljamo ga za očiščenje telesa, obnavljanje kri, zdravljenje vnetja, proti vročici in pri lajšanju dihalnih težav. Liste lahko uporabljamo kot antiseptičen obkladek za rane in za odganjanje insektov. Grki so uporabljali čaj iz korenine kot odvajalno sredstvo. Bezeg je lahko toksičen, še posebej deblo. Bezga ne smemo uživati v času nosečnosti in dojenja. Sušenje bezgovih cvetov: Sušimo jih na svežem zraku, vendar ne na soncu. Tako bo bezgovo cvetje ohranilo svojo zlato rumeno barvo. Posušeno cvetje shranimo v platnene ali papirnate vrečke. ZDRAVILNE LASTNOSTI IN UPORABA Surovih bezgovih jagod ne jemo. Uživanje le teh povzroči slabost, bruhanje, drisko, lahko pa tudi mrzlico. Bezgovi listi in mladi poganjki ter cvetovi vsebujejo sestavine, ki v našem telesu vzpodbudijo delovanje znojnic. Hkrati pa bezgovi cvetovi tudi pospešujejo izločanje seča ter pomagajo pri odvajanju strupenih snovi iz telesa. Zeliščarji priporočajo pitje bezgovega čaja v času prehladnih obolenj in pri tistih boleznih, katerih stanje se hitro popravi ravno z močnim potenjem. Pa še tole: zmotno je namreč prepričanje, da se potite, ker pijete vroč čaj. Ugotovljeno je bilo namreč, da snovi imajo, ki jih bezgovo cvetje vsebuje neprimerno večjo vlogo pri potenju, kot toplota čaja. Zadostuje, da pijete srednje topel čaj in povzročil bo pričakovano količino potenja. Bezgov čaj pa se uporablja tudi pri zdravljenju bronhitisa, kašlja, začetni pljučnici, hudem nahodu, stiski pri dihanju, astmi pa tudi pri revmatičnih boleznih Pri pomanjkljivemu izločanju seča in zmanjšanem delovanju ledvic, ter za odvajanje nakopičenih tekočin v telesu je pa zelo priporočljiv čaj bezgovih listov. Bezeg s pomočjo svojih sestavin uravnava nivo sladkorja v krvi, zaradi tega je koristen in zdravilen tudi za sladkorne bolnike. Bezgov čaj pa tudi čisti kri. Bezgova čežana ni samo okusna jed, je prijetnega vonja in okusa. Hkrati pa tudi odlično naravno odvajalo, ki ne povzroča krčev. Njen naloga je pospeševanje prebave in čiščenje krvi. Bezgova kašo pripravimo iz bezgovih listov. Sveže natrgane in zmečkane liste povremo v enaki količini mleka. Tako nastane gosta kaša. Uporabljamo jo za obkladke pri opeklinah in krvavitvah iz zlate žile. Grgranje bezgovega čaja nam pomiri zobobol. Ocvrto bezgovo cvetje: cel šopek bezgovih cvetov potopimo v cvrtnjakovo testo in ga spečemo. To je predvsem spomladi zdrava in nekje tudi priljubljena jed. Kuhan sok iz bezgovih jagod velja za krepčilo. LeINA

Tanža  

član od: 30.7.2008

sporočila: 2

21. jun 2009 18:27

Jaz sem delala bezgov sirup. Na koncu, ko sem ga precedila, sem ga še zavrela oz ugasnila tik pred vretjem (ko so se začele delati pikice;-). Sok je zelo dober. Zanima me, če je sok enako obstojen tudi brez kuhanja - s kuhanjem namreč uničim vitamine? Kako obstojen je sok brez kuhanja? Vaše izkušnje...? Jutri pa se bom lotila kuhanja malinovega sirupa... še iščem najboljšo idejo po forumu;) Rada bi najbolj okusnega, čimbolj naravnega in da bi se ohranili vitamini ;-) Ja, sem zahtevna :-$ Hvala za vsak nasvet in mnjenje... Tanža

Irena54  

član od: 16.4.2007

sporočila: 97

22. jun 2009 14:06

Sok iz bezgovih cvetov delam po naslednjem postopku: -zavrem tri litre vode in ohladim -namočim 30 cvetov za 24 ur -precedim in vsujem 3 kg sladkorja ter 6 dkg citronske kisline -mešam, da se sladkor stopi ( ponavadi cel dan, kadar se spomnim) -nalijem v steklenice in to je to. LP Irena Irena54

sol 63  

član od: 11.2.2008

sporočila: 39

22. jun 2009 23:15

Japaja, ja, se da (zamrzniti cvetove), žal nisem redno na "kišti", zato boš morala po zapoznele cvetove malo bolj na hladno, so okrog Pivke, Lohače, Rodika... Dve leti nazaj sem prvič, za pokušino, zmrznila eno vrečko (30 cvetov). Pozimi je bila šabesa (po klasičnem receptu) božansko mehurčkasta, okus kot mora bit', barva pa ne, je šla bolj na rjavo. Naslednje leto sem zmrznila dve vrečici. Rezultat pri prvi je bil enak prvem letu, drugo dete je potrebovalo zrno! kvasa in končni produkt je bil spet navdušujoč. Letos sem popolnoma mirna, ko se peljem mimo kakšnega zapoznelo cvetočega bezgovega grma, kajti v freezerju imam vakumirano zalogo cvetov za celo leto, za rezervo, pa v kleti, bezgovega sirupa tudi, če bezga za šabeso zmanjka. Lp B P.S. Šabesa je v mojem pojmovanju peneča, brezalkoholna pijača, z aromo bezga. In seveda, brez konzervansov ( pustimo sladkor in nedolžne kisline, tudi askorbinsko (C-vitamin) lahko uporabimo, pa zato šabesa ne bo zdravilo!)), zato z omejenim rokom trajanja. Drugo je sirup.Tudi hudo dober. In uporaben pri poživivi klasičnih receptov.... Življenje je praznik, življenje ni delovni dan! Sporočilo je spremenil(a) sol 63 dne 22. 2009 23:27

špelca 22  

član od: 18.7.2009

sporočila: 8

17. jun 2010 15:52

lep pozdrav, zanima me zakaj je moj bezgov sok malo zavrel, je dober za pit samo ima že tak vonj da bo zavrel. delala sem po receptu 2,5l vode, 2,5kg sladkorja zavrela pustila da se ohladi, dodala bezgove cvetove pustila 24 ur in nato dodala 6dkg citronske kisline. hvala špelca 22

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti