Bezgov sirup.....?

Boris1  

član od: 14.3.2006

sporočila: 78

30. maj 2012 23:34

Pozdravljena polalonca, mogoče zaupš recept za domači šveps sirup? hvalaaa ;-))

piki-poki

polalonca  

član od: 27.10.2010

sporočila: 58

31. maj 2012 12:00

Zakaj pa ne, ker vedno je fajn nekaj novega sprobat, vsaj meni...

 

DOMAČI ŠVEPS

original količin, a jaz sem delala iz četrtine, ker iz osnovnih količin naj bi dobil 17 l soka, jaz sem ga pa dobila okoli 4 l. Torej potrebujete:

original količine                     1/4 količin

1,5 kg pomaranč                     40 dkg pomaranč

1,2 kg limon                           30 dkg limon

64 vrhov mladih kopriv             16 vrhov kopriv

200 g citronke                        50 g citronke

10 l vode                               2,5 l vode

6 kg sladkorja                         1,5 kg sladkorja

 

-najprej pomaranče inlimone zmleješ z lupino (jaz ker nisem imela bio limon in pomaranč, sem jih olupila, zmlela in dodala kupljeno limonino in pomarančno lupino)

-narežeš vrhove kopriv in dodaš citronko, polovico vode in pustiš 24 ur da se namaka

- precediš in dodaš še ostalo polovico vode in sladkor

- mešaš dokler se sladkor ne raztopi in naliješ v steklenice.

Ker sem bolj ziheraš glede obstojnosti sem segrela sok na 75°, steklenice pokrila da so se počasi ohladile.

Probajte, ne bo vam žal

lp

:)

polalonca

Pika Nogavička  

član od: 1.10.2005

sporočila: 75

6. jun 2012 23:07

Naredila danes domači šveps po zgornjem receptu. Delala sem iz 1/2 količin in bom verjetno še ponovila, samo če spet staknem kje mlade koprive. Ker je namenjen otrokom, me je najbolj skrbelo njihovo mnenje, pa so kar navdušeni. Jutri moram k hiši prinest še gazirano mineralno vodo, da bodo mešali "pravi" šveps. Ker sem naredila tudi šabeso, bodo lahko malo menjavali okuse.

Polalonca, hvala za recept!

Pika Nogavička

jass68  

član od: 3.12.2012

sporočila: 2

15. jun 2013 22:33

Punce mene pa zanima ali se da rešit bezgov sirup ki je zavrel oz je na tem da bo. Prekuhala vodo, namočila v ohlajeno vodo cvetove, dodala malo manj skadkorja kot je v receptu in pa citronko seveda...v štartu je bil dober, po par dnevih se je pojavila usedlina ni pa bilo opaziti vretja...steklenice so v kleti na hladnem. Kolegica je prišla na dan z idejo še enkrat prekuhat...ne vem...pomoč prosim preden zlijem stran.



jass68

Sporočilo je spremenil(a) jass68 dne 15. 2013 22:34

Renat  

član od: 27.1.2012

sporočila: 85

16. jun 2013 21:25

Sicer še nisem probala, ampak po mojem mnenju škodit ne more, če zavreš in dodaš še sladkor in morda citronko. Skoraj gotovo je razlog v premajhni količini sladkorja. Si steklenice sterilizirala, preden si jih napolnila?

Vsekakor ga je vredno vsaj poskusit rešit.

Nam se še ni pokvaril, pred kratkim smo pili še lanskega (no, mami je eno steklenico razneslo, ker jo je po pomoti pustila v zidanici v topli kuhinji :)). Velike količine sladkorja se res ni treba bati. Itak se sirup redči z vodo in je v kozarcu soka res malo sladkorja, nič več kot v sladkanem čaju.

Poskusi in poročaj :)

Renat

jass68  

član od: 3.12.2012

sporočila: 2

17. jun 2013 0:16

Hvala za odgovor...steklenice sem sterilizirala...očitno res premalo sladkorja...bom jutri probala rešit in javim rezultat. :)

jass68

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

20. jun 2013 11:57

Jaz imam recept, da se mora tekočina preden se napolnijo segreti do 80 stopinj. Če pa tekočino polniš v plastične steklenice pa ne.

Meni se danes namakajo cvetovi skupaj z limono, zvečer bom dodala še sladkor in vinsko kislino. Upam, da ne bo zavrel.Bom pa šla po steklenice v nabavo k Stenkotu.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

20. jun 2013 14:17

Trixi je napisal/a:

Jaz imam recept, da se mora tekočina preden se napolnijo segreti do 80 stopinj. Če pa tekočino polniš v plastične steklenice pa ne.


Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Tole mi pa ni čisto jasno. Lahko kdo razloži, prosim?

lp

cervus

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15147

20. jun 2013 15:06

No, saj sem res malo čudno napisala. Očitno mi je vročina v glavo udarila. Mislila pa sem, da je treba sirup segreti do 80 stopinj če se nalije v steklenice. Če pa gre v plastično embalažo, pa segrevanje ni potrebno.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

20. jun 2013 16:34

Tega pa jaz ne razumem - zakaj ni potrebno segrevati, če daš v plastične steklenice? Saj plastične steklenice nimajo ničesar, kar bi ti sirup steriliziralo (strupi iz plastike gor ali dol, tudi kolikor jih je, v nobenem primeru ne zadoščajo, da bi ti sterilizirali plastenko in sirup). Jasno, 80oC je za večino plastenk odločno preveč, ampak za sirup je pa v vsakem primeru treba iti čez temperaturo pasterizacije, ne glede na to, v čem ga nameravaš potem hraniti.

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti