Kuža v restavraciji: da ali ne?

tepcek  

član od: 5.3.2009

sporočila: 11

22. maj 2009 13:57

Nasja in Gigi! Žal smo v pravni državi. Taki ali drugačni. In tudi v Sloveniji veljajo zakoni. Tam je člen, kateri zapoveduje tisto, kar vidva polimizirata. Preberita Zakon o zaščiti živali. Nasja! Kaj pa do pred kratkim kajenje v jedilnem lokalu (točka 1)? Jaz svojega psa NE peljem v lokal, razen enkrat, ko je bil a gostilna popolnoma prazna in je pogovor nanesel na pse. Takrat pa me je lastnik gostilne preprosil, da sem ga pripeljal v lokal. Šolan pes in lastnik nista ne moteča ne nevarna za ostale obiskovalce. Ker pa sem ravno pri besedi, me zanima vaše mnenje o majhnih otrocih, kateri zjajo, cvilijo, se lovijo in podijo po lokalu, uporabljajo naslonjale vaših stolov, da lahko speljejo ovinek. Ali je to potem gostilna ali je to vrtec? Kaj narediti s starši, kateri to dopuščajo? Kaj naj naredi osebje? Jaz sem zapustil lokal, ker sem prišel na nedeljsko kosilo in ne na otroško igrišče. P.S. Upajmo da ne bodo uničujoče nevihte. Lepo se imejte in lep dan še naprej! tepcek

barbara9  

član od: 31.1.2007

sporočila: 756

22. maj 2009 13:57

Problem, psa v gostilno ali ne, nastane, ko se z njo odpravimo na celodnevni izlet ali prežimo vikend nekje drugje. Takrat res ni druge možnosti, kot da poiščemo lokal, kjer dovolijo vstop tudi kužkom. Seveda se maksimalno potrudimo, da to ni moteče za ostale goste. Za privoljenje  poprosimo tudi goste pri sosednjih mizah (ravno zaradi alergij in strahu pred psi).

Menim, da se da o vsem dogovoriti, s prijaznim pristopom še toliko lažje.

 

 

 

 

 

barbara9

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

22. maj 2009 14:00

Midva najino malo vzameva s sabo v tiste restavracije ali kavarne, ki imajo mize tudi zunaj in vemo, da so  prijazne, kar se kužkov tiče. V samo restavracijo ne bi šla s svojo, kaj šele, da bi videla tam pse drugih ljudi!

Gigi, enkrat sem že napisala, pri nas je takšen pasji red, da je veselje. Vsi psi morajo biti  na sprehodu na vrvici. In veš kaj! Psi imajo RADI strukturo, da točno vedo, kaj smejo in česa ne smejo. V tem primeru so sproščeni in ne zganjajo cirkusa. Pa seveda dovolj sprehodov morajo imeti, da se jim potroši energija. Tudi velike pse se da zelo lepo peljati na sprehod in jim dati istočasno občutek, da so koristni. Še posebej delovni psi, doge in ovčarji. Ker so zelo aktivni, se jim za sprehod nabavi nahrbtnik, napolni z vodo v steklenicah. Tako imajo občutek, da imajo delo (purpose). No, mi smo sinovi bulmastivki dali v gobec  vsaj 1 meter dolg kos lesa z 10 cm. premerom, ko smo jo na vrvici peljali na sprehod. Se boste smejali, ampak bila je tako ponosna, da smo ji dali delo, da je bilo kaj! 

 

Vanja

Gigi_84  

član od: 26.8.2008

sporočila: 331

22. maj 2009 14:14

Vanja, se popolnoma strinjam, red mora biti in to povsod, ne samo pri vzgoji psa. Moje mišljenje je samo, da ni nobene potrebe imeti psa na vrvici, če se sprehajaš po travniku, gozdu, naravi pač. Ker tu ima pes možnost, da se "zdivja", da mu mečeš palico, se z njim igraš, ga učiš ukazov itd. Mogoče to drugače dojemam, ampak pri nas je bilo vedno tako. Je pa res, da so bili tudi vsi psi šolani. Drugo je sprehod po ulici, ni debate. Gigi_84

ninca_  

član od: 10.4.2006

sporočila: 9

22. maj 2009 14:16

@tepcek: Ker pa sem ravno pri besedi, me zanima vaše mnenje o majhnih otrocih, kateri zjajo, cvilijo, se lovijo in podijo po lokalu, uporabljajo naslonjale vaših stolov, da lahko speljejo ovinek. Ali je to potem gostilna ali je to vrtec? Kaj narediti s starši, kateri to dopuščajo? Kaj naj naredi osebje? Jaz sem zapustil lokal, ker sem prišel na nedeljsko kosilo in ne na otroško igrišče. Točno tako! En primer iz nakupovalnega centra: ko sem pomerjala oblačila v garderobi, so mi 4-je otroci odgrinjali zaveso,divjali po trgovini in razmetavali cunje. A to pa pol je dopustno? Meni ni. Če je pes v gostilni, z lastnikom, leži zraven mize, ni problema. Sicer pa sem sama nora na pse in sem zelo vesela, če pri sosednji mizi leži kak kuža, da ga malo pobožam. ninca_ Sporočilo je spremenil(a) ninca_ dne 22. 2009 14:19

neznan uporabnik

22. maj 2009 14:36

Če imaš pa psa kot modni dodatek, ga daš lepo v pasjo torbico in basta! Torbic v specialnih trgovinah za ljubljenčke kot listja in trave. Pardon, da ne bom skakala v zelje.. japaja

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

22. maj 2009 14:38

Eh, Gigi_84, proti psom nimam nič, proti lastnikom bi se pa dalo veliko napisat... Zakaj le izjemoma brez vrvice, bi znali več povedat kaki lovci oz. čuvaji in naravovarstveniki, npr. v TNP. Je v nekaterih bolj obiskanih dolinah izginila že vsa divjad, ker jo mestni kužki takole malo za zabavo preganjajo.

In ja, pravzaprav se strinjam, da nima smisla imeti psa. V večini primerov je takšno sobivanje psov in njihovih (ob)lastnikov itak bolj za zadovoljevanje nepotešenih potreb lastnikov kot pa v korist psičkov.

tepcek, kajenje v lokalih (pa tudi na terasah ti kdo prav veselo/namenoma puha pod nos) in dirjanje otrok po gostilnah pa sta samo dokaz več, da je povprečna slovenska splošna kultura pač "na psu". Žal. Pa v Avstriji je kvečjemu še slabša.

 

 

Nasja

Sporočilo je spremenil(a) Nasja dne 22. 2009 14:44

neznan uporabnik

22. maj 2009 14:48

Kaj pa psi, ki so od jutra do poznega popoldneva zaprti v stanovanjih? Sami? Zato, da njihove lastnike "vsaj kdo pozdravi", ko pridejo domov? Mejdun, bi blo skor bolš, da bi res lahko še v službe hodil, res, evo ideja za novo tržno nišo: pasji vrtec. (glih nova ideja ni, vem, pa tut ni rentabilen ni..) No, mojega prvega psa sem bila deležna, ko so ga turisti sredi popotovanja vrgli iz avta.. Jim je bil odveč. In če zdaj iz tega zornega kota pogledam, je še vedno bolje, da se izpostavljaš težavam po gostilnah in hotelih itd., kot pa da nekoga odvržeš kar nekam tja na ali za cesto.. Gre pa na prijazen način vse veliko lažje. japaja

Gigi_84  

član od: 26.8.2008

sporočila: 331

22. maj 2009 14:53

Nasja, sicer osebno ne poznam nobenega primera, ko je "mestni kuža" preganjal divjad, ampak ti verjamem, tudi to se očitno dogaja. V mojem krogu znancev in lastnikov psov ne. Sama pač ne gledam stvari tako črno belo, vedno je neka zlata sredina najboljša, zato tudi vidim smisel v psih. Da se vrnem k temi, in ne smetim dalje, vsak gostinec ima pravico sprejeti ali odkloniti gosta s psom. Sam že najbolje ve kakšno klientelo si želi. Lep vikend vsem, Gigi_84

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

22. maj 2009 15:16

Enkrat sem naletela na statistiko, da imajo psi v stanovanjih v povprečju lepše življenje kot tisti, ki imajo ograjen vrt. Psi so družne živali, ki se zadržujejo v skupinah in za kužke (majhne ali velike) je to človeška družina. Ljudje, ki živijo v stanovanjih s psom, imajo slabo vest, ker so štirinožci ''zaprti" med stenami, zato jim posvečajo več časa, hodijo z njim na daljše sprehode itn. Ko so malo več kot 2 leti stari pa itak, če imajo mir, samo spijo. Če so v hiši, seve. Zunaj morajo biti pozorni, da se kakšna nevarnost ne prikaže za vogalom.

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti