Recesija in plače

anitram1  

član od: 18.6.2008

sporočila: 609

tema odprta - 21. maj 2009 18:03 | ogledi: 3.802 | odgovori: 61

ali so vam zaradi recesije kaj zmanjšali plače?

anitram1

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

21. maj 2009 18:13

Midva sva si jo

rrr

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

21. maj 2009 19:14

K nam na kmete recesija še ni zalutala, plače imamo pa mejčken večje s tem mesecem. Ognjič

receptor  

član od: 18.10.2008

sporočila: 276

21. maj 2009 19:48

Pozdrav vsem ,upam,da ne bo hude krvi,če na tem mestu nekaj vprašam!

Zakaj mora biti poleg odgovornega vodilnega kadra,takrat ko sem bil v službi jaz je bil to direktor,biti še en kup nadzornikov,ki nikoli in nikomur ne odgovarjajo za svoje delo,"nesejo" pa tolikšne plače kot jih delavci nikoli ne zaslužijo?

Pa lep pozdrav vsem!

receptor

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

21. maj 2009 19:54

Ej receptor, zato pa v naši firmi še ni neke panike,ker imamo le enega šefa, ki skrbi, da imamo vsi njegovi podaniki dovolj dela in tudi spodobne plače. Ognjič

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

21. maj 2009 21:20

Olač še nimamo znižanih, malo so nam oklestili "vrečo" za dodatek k plači za najuspešnejše, pa zaostrili pogoje za izplačevanje honorarjev za dodatno delo. Mamamia mamamia

zima13  

član od: 27.3.2008

sporočila: 202

22. maj 2009 9:02

je ni blo še za marec, april.... pa še ta bo minimalna 589,19 BRUTO, neto pač še manj..... upam, da se cajti kej kmalu obrnejo.... pa če sta oba (mož in žena) na istem ob šoloobveznih otrocih si pa sploh ne predstavljam zima13

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

22. maj 2009 9:48

receptor je napisal/a:

Pozdrav vsem ,upam,da ne bo hude krvi,če na tem mestu nekaj vprašam!

Zakaj mora biti poleg odgovornega vodilnega kadra,takrat ko sem bil v službi jaz je bil to direktor,biti še en kup nadzornikov,ki nikoli in nikomur ne odgovarjajo za svoje delo,"nesejo" pa tolikšne plače kot jih delavci nikoli ne zaslužijo?

Pa lep pozdrav vsem!

receptor
Odgovor: sicer ne vem, receptor, v katerih letih si bil ti zaposlen (se mi zdi, da si se upokojil, vsaj tako sem si zapomnila, dopuščam možnost, da sem narobe povezala), ampak pravni red v naši državi določa, da je lastnina določena in vezana na konkretnega lastnika, za razliko od časov prejšnje države, ko je bila opredeljena družbena lastnina, kar pomeni, da konkretnega lastnika ni bilo in smo se šli potem vsi ene simpatične mentalne vaje, kaj je od koga in kako s tem upravljamo.... Ureditev, ki določa konkretne lastnike, posledično tudi predpisuje način, kako se izvaja ekonomska uporaba lastnine (največ tega je v zakonu o gospodarskih družbah, krajše ZGD). Skratka, konkretni lastniki (pa je vseeno, fizične osebe ali pa skladi, agencije, karkoli pač) vlagajo svoj denar v kapital gopodarskih družb. In zaradi tega so posledično (so)lastniki teh družb. Ker pa se na eni točki zgodi, da imajo gospodarske družbe svoje dnevno poslovno življenje in lastniki imajo ene druge svoje zadeve (recimo, lahko vložijo v več družb hkrati), se je v zgodovini prijela praksa, po kateri ena skupina ljudi upravlja dnevno delovanje gospodarske družbe, lastniki pa se koncentrirajo na to, da bodo na časovne preseke (recimo, vsako leto) iz teh ekonomskih dejavnosti potegnili profit (ker, konec koncev, so nekoč v zadevo vložili). Skratka, imamo dve veji in sicer - upravljalsko (tisto, čemur se reče v slabi slovenščini menedžment), kar predstavlja bodisi direktor (v manjših družbah), bodisi uprava (če gre za večjo družbo, je organ upravljanja veččlanski) - lastniško: lastniki so združujejo v skupščini. Skupščino imajo (razen enoosebne družbe) vse gospodarske družbe. Tam, kjer pa je veliko lastnikov (kar je v osnovi delniška družba), pa lastniki izmed sebe definirajo svoje predstavnike v organ lastnikov, ki bo nadziral delovanje uprave in temu se reče nadzorni svet. Tako je v teoriji. V praksi se, zlasti na začetku, znajo zgoditi anomalije. Vse države, ki so šle skozi faze tranzicije, so doživele, da so nekateri v žaru iskanja novih priložnosti in ko so oči spričo nenadnega bogatenja postajale vedno bolj lačne, grabili in plenili gospodarstvo. Skozi hecne odkupe. In si mislijo ljudje, če je Francelj in če je Micka, zakaj se pa ne bi še jaz vključil...In se je zgodilo. Do sedaj je bankrotiralo že zelo veliko ljudi, ki so v prejšnjem desetletju na hitro obogateli (to vem po službeni dolžnosti). O njih se kaj veliko ne govori, piše pa kvečjemu na spletni strani sodišča, kjer so seznami stečajev. Pri nas se največ govori o nagradah članom nadzornih svetov (in plačah upravam) v primerih, ko gre za družbo v večinski (več kot 50%) ali popolni državni lasti. V zadnjih štirih, petih letih se je pač ta pogoltnost razpasla do neizmernih razsežnosti. Ker biti predstavnik države v nadzornem svetu nečesa, kar je v 100% državni lasti, je postala ena sprofanirana zadeva, kjer so se kadrirali frendi po politični pripadnosti, nagrade so bile pa v plafon in še čez obscene... Namreč, nagrada članom NS tam, kjer so privatni-privatni lastniki so praviloma nižje kot tam, kjer je država večinski lastnik. In ta obscenost je seveda iritantna. Tako, kot je iritantno imeti polna politična usta o tem, kako bodo pa "naši fantje in nekaj malega punc za vzorec" to do obisti popravili (in potem kmalu vidiš, kako so tudi "naši fantje in nekaj malega punc" čisto krvavi pod kožo in da oblast kvari čisto vsakega). Sama si mislim takole: tako, kot se je plenjenje v svojstvu članstva nadzornih svetov začelo, se bo tudi končalo. Ker biti član NS ni samo pravica do nagrad in sejnin, biti član NS je tudi odgovornost z vsem premoženjem za posledice odločitev, ki so vplivale na slabši rezultat družbe in imajo zaradi tega lastniki slabši donos. Saj se delajo tudi tožbe. To, če pravna država še ni pravnomočno v nobeni zadevi razsodila, še ne pomeni, da tega tudi ne bo. Vsak dan večja je možnost, da se tudi pri nas to zgodi. Ker se pač take sodbe dogajajo po celem svetu, ki ima primerljivo pravno in ekonomsko ureditev in se bo pri nas tudi. Še nekaj let kapitalizma in se bo zgodilo točno to (se že dogaja), da se s hudo muko dobijo člani za nadzorne svete. V take organe uspejo zvabiti ljudi, ki so že ustvarili nekaj, ki imajo kilomterino v življenju. In članstvo v NS jim ne daje nagrad: daje jim povrnitev stroškov kilometrine in zavarovalno polico. Polico za to, da bo zavarovalnica krila stroške morebitnih tožb in sodb kakega drugega delničarja. V malo "bolj belem svetu" nagrad itak ni, atrakcija so dobre zavarovalne police. In tako se bo zgodilo tudi pri nas. Vsak odklon se slejkoprej normalizira. Vendelina jr.

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

22. maj 2009 9:48

pri nas bo treba stroške plač znižat za 20% kar bo zagotovo pomenilo, da ne bo ne 13. plače in novoletnega dodatka, kot tudi manjši regres. plače pa za enkrat ostajajo, stimulacije tudi in vsi zaposleni prav tako... cellnet

receptor  

član od: 18.10.2008

sporočila: 276

22. maj 2009 11:09

Vendelina  hvala za obširno razlago,upokojen pa sem od leta 91!

Pa lep pozdrav!

receptor

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti