Recesija in plače

receptor  

član od: 18.10.2008

sporočila: 276

23. maj 2009 8:48

Ežoj ,pod tole bi se pa tudi jaz podpisal,menim pa,da je tema zrela za ključ!

Ostanite zdravi !

receptor

jernej  

član od: 30.8.2001

sporočila: 4876

23. maj 2009 9:19

Tema še ni pod ključem, ker zaenkrat ni žaljitev, upam, da se to ne bo spremenilo.

Kljub vsemu leporečju so kapitalizmu zahodnega vzora šteti dnevi. Žal je naredil opustošenje po celem svetu kar zadeva naravna bogastva, ekologijo in še bi lahko našteval. Nimam tako strokovnih besed kot nekateri, ampak temeljna osnova kapitalizma je izkoriščanje človeka, druga temeljna osnova pa je pozitivna gospodarska rast. Ne vem točno koliko je tista meja (to lahko natančno napiše kdo drug), ampak mislim da je med 3-4%.

Ste se vprašali kaj pomeni "pozitivna gospodarska rast"? To pomeni, da je treba v vsakem letu 3-4% več ustvariti in več potrošiti. Vsako leto in "glavnica" se veča. Zato so stvari tako zanič narejene kot so danes, da se troši in še enkrat troši, menja namesto popravlja, izkorišča namesto varčuje. Bi človek pomislil, da je dovolj 0% gospodarska rast, da nam ni slabše, ampak mi je kolega ekonomist lepo povedal, da je tukaj temelj zmote. Minimalka je nekaj odstotkov, da se kolesje kapitalizma, takšnega ali drugačnega, sploh vrti. Zelo me spominja na piramidne igre ;-(

Vse skupaj že vidimo pelje v propad. V 50 letih smo uspeli skuriti polovico vseh zalog nafte, ki so nastajale milijone let, našim potomcem bomo pustili izropan in nasmeten planet. Kapitalizem je naredil globalno toliko škode, kot nobena druga ureditev do sedaj. Ker če moraš vsako leto več narediti in več potrošiti lahko vsak laik vidi, da se bo to enkrat ustavilo. Sicer kaže, da šele takrat, ko bo vse izropano in nasmeteno, ampak ustavilo se bo in naravna bogastva ter okolje že nakazujeta v smer, da ne bo večno.

Pohlep človeka ne pozna meja in kapitalizem je za pohlepne idealna ureditev. Ste se kdaj vprašali kaj se danes ceni? Komu rečemo, da je priden? Tistemu očetu/mami, ki je veliko z otrokom, kuha, pospravlja, skrbi za vrt in razvedrilo ali tistemu, ki gara od jutra do večera v pisarni? Napačne vrednote in napačen družbeni red, pa naj bo to inačica te ali one države.

Ker mislim da človek ni bolj srečen, če lahko jagode kupi čez vse leto, ne potrebuje majice iz Namčije, narejene na Kitajskem iz Turškega blaga. In ne potrebuje 42 vrst jogurta. In delati cele dneve, ker ne more ničesar več sam popraviti (mora pa zaslužiti za servise). Da je nekaj narobe kažejo tudi "strelske vaje" v ZDA, ki se skupaj s kapitalizmom širijo v Evropo.

Da o "socialni" državi ne izgubljam besed... Ker besede ne spremenijo ničesar.

Pa ne znam bolj strokovno napisati, ampak strokovnjaki so nas pripeljali v to, kar imamo sedaj.

PS - In ko bo zmanjkalo pitne vode, bo milijon odpravnine za gospoda x ali y precej nepomembna dobrina. Jernej - zasebno mnenje

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

23. maj 2009 20:04

@cellnet, nisem v službi v javni upravi. @ežoj, res je to kulinarika, ampak, daj no, vsaj enkrat ne mešaj jabolk in hrušk in jih ne spravljaj v nek ragu od sestavka. To whom it may concern: Sama sem se predvsem oglasila zardi tega, ker se mi ne zdi prav komerkoli oporekati, zakaj se je upokojil. That is it. Okoli nas so ljudje različnih slojev in različnih talentov in možnosti. Tisti, ki so bolj sposobni od nas, za njih ni treba storiti nič. Za tiste, ki jim gre slabše, je primerno in omikano, da kdo kaj naredi. In potem tega ne obeša na veliki zvon. Sedeti za kompjuterjem in pljuvati, kako gre pa vse narobe - to je pa tako hudičevo enostavno, šimfaš in nič ne boli - me hudičevo zanima koliko je pokončne drže, ko je treba v realnem življenju kaj reči, anonimnih junakov je kot solate, resničnih pa zelo malo. Saj sicer vem, da paše sedeti in parberkovati nekaj primerkov tam in nekaj tu in kako gre vse narobe in kako je vse sfušano in potem v istem tednu še razlagati, koliko se porabi za obrok in kako za to se pa res ne špara.....cellnet, ne vem zakaj sam sebe pošiljaš na tanek led, ki potem poka...ups, je že počil. Vendelina jr.

neznan uporabnik

23. maj 2009 20:29

cellnet, kakšno je bilo glasovanje? japaja

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

23. maj 2009 21:45

@jernej seveda lahko o kapitalizmu razmišljaš na tak način (s čimer se seveda strinjam), lahko pa tudi rečeš, da je kapitalizem osnova razvoja človeške družbe. ekonomska teorija gospodarske rasti je teorija, ki je nastala v srednjem veku. gospodarska rast pa omogoča razvoj človeške družbe in temelji na prvi blagovni menjavi v pamtiveku človeške pracivilizacije. brez gospodarske rasti, bi bili še vedno (samo) trop savanskih opičnjakov nekje v višavju vzhodne afrike... seveda pa je potrebno stopiti na prste liberalističnemu modelu razvoja gospodarstva, ki pa je prišel iz amerike v nixonovih časih. potreben je nov model, tak, ki bi omogočal trajnostni razvoj, z odnosom do dobrin, soljudi in planeta. in to čimprej, če ni že prepozno... @japaja saj je bilo zgolj retorično vprašanje, sem domneval, da je odgovor na dlani. ko pride solidarnost do naše riti, prenehamo s solidarnostjo... kolega je po glasovanju odpustil 4 zaposlene, tako so se sami odločili v tajnem glasovanju, verjetno bi bil ob javnem rezultat drugačen... domnevam. @vendelina veš, ko gre za moje osebne finance znam še kako dobro vsak evro dvakrat obrnit, preden gre z denarnice in sem verjetno bolj podoben tisemu nakupu nevemkaterga že dizajnerja za 15 eur in ne 3000, kot si zadnjič slikovito opisala in sodim tudi po kuhi doma med tiste, ki raje kuhajo za 10 eur za 4 obroke, kot za 80... ampak verjamem, da si tudi ti, za svoj (težko) prislužen denar rada privoščiš kakšno osebno razvado in dobra hrana, potovanja in še kakšna malenkost so moje male razvade. enako konservativen in varčen sem tudi v poslovnem življenju in sem uspel podjetje, ki ga vodim pripeljati v krizo nezadolženega, z nekaj špeha, ki ga lahko kurimo sedaj. o da bi se tako obnašala tudi prejšnja vlada. vendar, da ne bi mešali jabolk in hrušk, sem tu pisal predvsem o nezavedanju slovencev, da vse kar država "da" v resnici stane in da za to plačujemo vsi. da pa se na drugi starani država, vlada, javni uslužbenci in nenazadnje tudi mi, ko uporabljamo državne storitve, skrajno neracionalno obnašamo z "svojim" denarjem, ki ga plačujemo v obliki davkov in prispevkov. da je socialna država velikokrat zlorabljena in da je smešno govorit o socialni državi na tak način. vsak, si mora najprej pomagat sam in potem bomo vsi skupaj lahko pomagali tudi posamezniku. na živce mi gre ta relikt socializma, kjer naj bi država poskrbela za vse, poskrbeti moramo posamezniki. država lahko le spodbuja. cellnet cellnet

neznan uporabnik

23. maj 2009 23:04

cellnet, sem vseeno upala... japaja

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

24. maj 2009 10:37

ja saj, sem želel samo nazorno ponazoriti, kaj pomeni solidarnost v realnem svetu. ta ista solidarnost, ki je osnova socialne države... @vanja_v_ZDA točno tako, država oz. vlada mora skrbeti s svojimi politikami, da pomaga in spodbuja ne pa prevzame skrb. če nekdo dobiva socialno podporo, ki je skoraj enaka knegovi plači oz. zadosti za preživetje, zakaj bi se zaposlil? enako je z davki, imamo ogromne davke in čisto nestimulativno politiko v okviru davčnih olajšav, ki biskrbela za razvoj, filantropstvo in umetnost v smislu vlaganja denarja v za te namene namesto plačevanja davkov. pri nas država skrbi za vse. misli, da se spozna na vse. hkrati vodi podjetja, kulturne ustanove, pa zdravstvo... skrbi za razvoj... res ne vem, zakaj se tega ne prepusti ljudem, ki res znajo opravljati te stvari v okviru podbujanja razvoja... še sreča, da smo slovenci ekstremno pridni in delavni, tako da se izvlečemo... ampak z zastarelo miselnostjo ne bomo nikamor prišli. cellnet

chappy  

član od: 3.7.2007

sporočila: 554

24. maj 2009 17:54

Sem ena izmed tistih,ki so zaposleni v javnem sektorju v domu za ostarele.Moja plača je daleč od idealne za to delo,ki ga opravljam.Poleg tege delam včasih popolnoma vseh trideset dni skupaj,se je zgodilo da sem delala neprekinjeno brez enega prostega dne tudi že petinštirideset dni in sem vmes pravpošteno nasrkala,saj delati v dopoldanskem času samo s študentom na več kot dvajset nepokretnih ostarelih ni ravno mačji kašelj.Delo pa mora teči po ustaljenih tirnicah.Zato me zelo jezi,ko se pluva po javnih uslužbencih,da bi se morali marsičemu odpovedati.Nismo vsi javni uslužbenci plačani s tisoč in več evri,moja plača ni niti blizu tisočaku in to z vsemi dodatki:nočni,nedeljski,praznični,popoldanski.Poleg vsega tega pa ljudje čedalje več časa ostajajo doma in jih svojci dajo v dom ko sami zanje res več nemorejo skrbeti.Oskrbnina ni ravno nizka,čeprav je naš dom med cenejšimi in kdo je tisti nad kom se znesejo ko jim kakšna malenkost ni všeč seveda smo to negovalke,ki smo vedno prisotne.Tudi če veš,da nimajo prav in naprimer za modrico pri njihovem svojcu nisi ti kriv si vse samo človek ne.Niti slučajno niso vsi isti ampak tako pač je.Hvala bogu,da imamo tudi take oskrbovance,ki se te razveselijo,ko te vidijo te objamejo in ti kakšen tako mimogrede da poljubček ali na roko ali pa na lička.Take geste poplačajo marsikatero žaljivko.Ostraeli končno niso nič krivi za jezo ali nemoč njihovih svojcev.Sedaj imamo tudi strogo štetje plenic,kar pomeni tri na dan in nič več.Kdo je pač lažnivec,ko poveš kakšne so zahteve zavarovalnice se pa itak ve.Težko je nekomu razložiti,da za vsako lulnje pač nemenjamo plenic,ker jh več kot toliko in toliko pač nedobimo na oddelek.Vem,da so domovi dragi in še draji bodo ampak vsega nismo krivi zaposleni.tTako pasem se malce izkašljala in povedala svoje mnenje o tem čemu bi se morali v javnem sektoru odpovedati.No za tisočaka moram delati skoraj dva meseca.Ne rečem ,da ni treba varčevati zdaleč od tega ampak ne privseh nismo vsi v istem košu. chappy

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

24. maj 2009 18:13

anitram1 je napisal/a:
Katarina K je napisal/a:
Jaz sem bila sicer na sončni upravi, pa je prišel nedolgo nazaj zakon, da mi je denarno nadomestilo na zavodu po novem pripadlo samo za tri mesece in ne več za šest. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/
Po kolikem času pa ti pripadajo ti 3 meseci? anitram1
Moraš bit neprekinjeno najmanj 5 let zaposlen, pa brez zavoda in denarnega nadomestila, da ti dajo 6m, če se ne motim. V glavnem jaz sem bla pred tremi leti nekaj malega na zavodu, dokler nisem našla službe in mi tako pripadajo samo 3 m. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

25. maj 2009 6:40

@jernej:točno tako kot si zapisal. Gonilo celega kapitalizma je pohlep. Res je to do zdej, tudi bilo gonilo napredka, sedaj prihaja do prevelikega opustošenja planeta in zelo verjetno pelje v prepad. Močno priporočam v branje knjigo Jared Diamond-a Propad civilizacij ( žepna knjiga ).

@cellnet: se mi zdi, da imaš rahlo konfuzne ideje o kapitalizmu. Kapitalizem je po definiciji izkoriščevalski sistem, katerega je edini namen povečevanje dobičkov vlagateljev. Sam za ilustracijo: Henri Ford je leta ( se mi zdi ) 1924 izgubil pravdo z delničarji, ker je povečal plače delavcem. Delničarji so bili na stališču, da jim tako zmanjšuje dobiček in sodišče jim je dalo prav. Torej cela zadeva funkcionira nekako tako: delavcem se dajo minimalne plače, z inflacijo plače padejo pod nivo preživetja, delavci so prisiljeni delati čezdalje več za golo preživetje, pride do krize, še se zmanjša ponudba za delo, zmanjšajo se plače ( po kapitalistični logiki ponudbe in povpraševanja )...............

Največji paraziti v družbi so vse kapitalistične izmišljije: borze, zavarovalnice, banke, agencije, skladi pa morda še kaj.

@vendelina: Vendy, my dear lady frend, lahko sprejemamo ta kapitalistični svet tako da z razumevanjem poslušamo razlage lopovov ( kapitalistov in njihovih podrepnikov, politikov in drugih PR-ov )  in se strinjamo, kako so res hudi problemi, ker se prepočasi bogatijo...........lahko tudi preberemo kakšno knjigo o funkcioniranju kapitalizma, začnemo razmišljet z lastno glavo, tvegamo pa, da nas kdo obtoži sedenja za kompjuterem in pljuvanja čez vse ( verjetno je mišljeno na dosežke kapitalizma, splošno ropanje sodržavljanov, revščino, nezmožnost šolanja........... )

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

MOJ vrtrdkapica
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti