Recesija in plače

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

22. maj 2009 12:10

Aja, potem si šel v penzijo ravno takrat, ko smo se začeli iti kapitalizem... Vendelina jr.

receptor  

član od: 18.10.2008

sporočila: 276

22. maj 2009 14:24

Sedaj se pa moram oglasit,ker sem izzvan.V službi sem bil 20 let,skoraj bi se lahko reklo,noč in dan,petek in svetek.Tisti ki poznate gostinjstvo se boste strinjali z mano.Sicer pa se nič ne pritožujem o prevelikih plačah.Jaz lepo živim s svojimi 450 evri,ker sem navajen skromnosti.Tako da je bila pripomba iz ZDA res zlobna.

Pa brez zamere!

Penzije pa mi ni nihče šenkal o vzrokih pa raje ne govorim!receptor

Sporočilo je spremenil(a) receptor dne 22. 2009 14:26

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

22. maj 2009 16:03

Vanja, sorči, si fejst punca, samo tule se pa nevarno približuješ črti slash meji politične korektnosti. Tale naša deželica ima mnogo marsičesa za kar bi bilo bolje, da ne bi imela (nesamozavesti, npr), ampak so skozi generacije in leta in različne ustavne ureditve in države in vrednostne sisteme tudi nekako osvojili koncept solidarnosti in varstva za vse. In imamo kar visoke standarde o tem, kaj bi morala biti minimalna zdravstvena in socialna zaščita in imamo vsled tega stalne in predvidljive težave, ko je treba to socialno in zdravstveno zaščito financirati. In ja, imamo tudi veliko ljudi na bolniških. Eni so res bolni, drugi so neke stiske v življenju nekako skanalizirali v težko ugotovljive bolezni....pa baje naši zdravniki predpisujejo več dni bolniških kot drugje v EU....whatever. Ampak morda pa ravno zaradi tega, ker imamo relativno visoke predstave o tem, kaj bi morala biti socialna in zdravstvena zaščita - morda in tudi zaradi tega, je tale skupnost kolikor toliko socialno kohezivno preživela tranzicijo. Morda tudi zaradi tega nekako financiramo subvencije za 80.000 zaposelnih, da ne izgubijo delovnega mesta (se sklicujem na podatke ministra Svetlika s tiskovke ta teden). Tu nas je bojda 2 milijona ljudi, ampak trošarine in ostal budžet očitno to zmorer na nek vzdržen način financirati. Mi je sicer totalno jasno, da če tole bere kdo, ki je izgubil službo ali kdo, ki živi na robo preživetja, da mu to ravno ne bo v tolažbo....ampak tisti, ki smo zaposleni - preprosta resnica je, da smo jo tako na individualnem nivoju in tudi kot skupnost kar dobro odnesli. V tej državi NI šotorskih naselij novih brezdomcev, v tej državi NI spektakularnih izgub (samo dobički so mnogo nižji) in v tej državi vala stečajev po celi panogi (tu mislim na stečaje zaradi drastičnega pomanjkanja naročil, ne zaradi tega, ker so lastniki en vigl-vagl delali z denarjem), kar bi bilo tudi najbolj nevarno - tu mislim npr na pangoe, ki so v veliki meri vezane na strojno industrijo v Nemčiji, Franciji.....Je pa v tej državi zdravstveno in socialno zavarovanje za vse. In če človek zboli, ga zgolj zaradi bolezni še ne bodo vrgli iz službe (kar počnejo v Italiji, če si v staležu 48 mesecev nepretrgoma, te lahko delodajalec odpusti - je kolego, ki službuje v sosednji državi skoraj na rit vrglo, ko je videl tako ordungo), če pa ne zmore več delati, je še vedno invalidska upokojitev. Madona, kaj sem en patriotski esej zložila. Enivej, če je tvoj izbor življenje brez socialne varnosti, imaš na tak izbor seveda vso pravico. Samo potem vkalkuliratj tudi to, da je življenje brez socialne varnosti življenje BREZ varnosti tudi takrat, ko je človek bolan, poškodovan in ko ni v visoki formi. Če zmoreš tole akceptirati in če se vidiš čez dvajset let tudi takole polno elana in brez "varovalne mreže" za življenje, svaka čast. Jaz imam raje varovalno mrežo. Zase in za vse moje sodržavljane. In sosede. Raje višji davki, kot masa brezdomcev. Raje zdravstvo za vse kot pa dve-tri medicinske špice in 25% nezavarovanih, raje spodoben življenjski stil za vse kot pa glamurozne hiše na ne vem koliko hektarih na eni strani in hood-e na drugi strani, kjer se še policaji ne upajo peljati skozi..... Vendelina jr.

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

22. maj 2009 18:17

Pri ameriškem zdravstvenem sistemu mi je všeč le ena stvar: da ljudje vedo, kako drago je zdravje oz. bolezen in zato to tudi ustrezno cenijo. In najbrž ne gredo od zdravnika rekoč: saj me je kar tako odpravil, ampak točno vedo, kako drage preiskave so jim naredili, koliko stanejo zdravila itd. Pri nas pa jedo ljudje zdravila kot bonbončke (tudi baby aspirin, pa še zaščito za želodec zraven), hkrati pa trdijo, da od zdravstva nimajo ničesar.

Sicer pa je v Sloveniji vpeljan:

- redni prev. program za raka na materničnem vratu (ZORA)

- redne mamografije (DORA)

- v začetku izvajanja je program SVIT za preventivo črevesnega raka

- velik delež moških redno hodi k urologu ali na meritve PSA

itd.

Meritve DXA so resda samoplačniške, zato pa so zdravila za preventivo in zdravljenje osteoporoze eden od največjih stroškov zdravstvene blagajne.

Sicer sem pa prepričana, da bo proxy poiskala še kakšno statistiko glede kazalcev zdravja prebivalstva in stavit grem, da so slovenski boljši kot ameriški.

 

Skratka, jaz mislim: hvalabogu oz. državi za slovensko zdravstvo; resda bi bilo lahko še boljše, ampak nikakor ne v smeri ameriškega sistema.

(Izjeme pa tako obstajajo vedno in povsod).Nasja

Sporočilo je spremenil(a) Nasja dne 22. 2009 18:24

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

22. maj 2009 19:01

Nasja, vem, da jaz nisem po normi, niti tukaj, niti doma. Moja referenca so predvsem pogovori z mojimi sorodniki, ki ali nočejo poskrbeti zase ali mi pa nočejo povedat vse resnice.

Še ko sem bila v svojih zgodnjih 20 sem hodila na redne "Zora" (kot jih imenuješ) preglede, z redno mamografijo so pa tukaj začeli že pred 20-imi leti. Moj brat je mamo peljal enkrat v bolnico, pa mu niti ni hotela povedat, zakaj gre!!!  Takrat ji je bilo že več kot 60 let. Res je, pri nas sistematskih pregledov - preko šol ali službe ni, ker je to privat zadeva vsakega posameznika.

Am. sistem in predvsem kvaliteta je dobra, bi rekla zelo dobra! Veliko število kanadčanov  se odloči za posege pri am. zdravnikih preko samoplačištva, ker jim ni treba v nedogled čakat. Po moje je to tudi socialno nepravično, ker si to lahko privoščijo samo tisti z dobrim zaslužkom.

Ko je moja predraga sorodnica zbolela na srcu in je nujno potrebovala operacijo, je bila čakalna doba eno leto in pol! Na srečo, smo imeli zveze, po zvezah se pa daleč pride. IN ravno zadnjič so mi moji povedali, da je nekdo zbolel za rakom in da bo operacija čez 4 mesece. Pri nas bi bil za isto zadevo naslednji dan pod nožem.

Na žalost s pisarjenjem tukaj ne bomo ničesar rešili. Ker sem (bila) del enega in drugega, pa še švicarskega sistema, si dovolim da napišem nekaj dejstev (že spet se ponavljam).  (Oh, švicarski sistem je podoben ameriškemu. Imajo privat zdravstvene zavarovalnice in zdravniki nimajo norm, koliko pacientov lahko oz. morajo pregledat na dan.)

Mislim da se  vse strinjamo, da noben sistem ni popoln. Na srečo nas pa bombardirajo z informacijami, naša dolžnost je pa, da poskrbimo zase.

Pa koš zdravja vam želim!

Vanja

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

22. maj 2009 19:34

Nasja

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

22. maj 2009 19:48

Jaz sem bila sicer na sončni upravi, pa je prišel nedolgo nazaj zakon, da mi je denarno nadomestilo na zavodu po novem pripadlo samo za tri mesece in ne več za šest. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

anitram1  

član od: 18.6.2008

sporočila: 609

22. maj 2009 21:19

Katarina K je napisal/a:
Jaz sem bila sicer na sončni upravi, pa je prišel nedolgo nazaj zakon, da mi je denarno nadomestilo na zavodu po novem pripadlo samo za tri mesece in ne več za šest. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/
Po kolikem času pa ti pripadajo ti 3 meseci? anitram1

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

23. maj 2009 1:28

@vendelina ti zagotovo dobivaš plačo iz državnega proračuna, ne? ;) pa da ne bo pomote, sem za socialno pravično državo, vendar ko ta socialna pravičnost pomeni na drugi strani socialno nepravičnost, saj če pomisliš da industija in storitvena dejavnost preživlja celotno javno upravo, umetnost in upokojence postane zadeva nekoliko drugačna... ker seveda vsi čakamo, da bo država poskrbela za naše težave, ker je seveda socialna država, kar je seveda zpisano tudi v ustavi, se miselnost ljudi nikakor ne premakne. kdo pa varčuje za stara leta? kdo pomisli, ali res potrebuje tisti recept za nevemkaterožezdravilo, ki ga itak ne bo jedel.. ali pa šolstvo, ki je seveda brezplačno, tudi za tiste, ki bolj pohajkujejo po bifejih kot študirajo in to potem počnejo vsaj deset let, dokler se ne naveličajo, prepišejo diplome in diplomirajo. in še bi lahko našteval... ampak za eno leto pa bi dal vsem njihove davke nazaj in zaračunal vse storitve države in potem bi videli, draga vendelina, kaj potrebujemo in koliko smo pripavljeni za to plačati... (samo za eksperimet oz. zavedanje, da v resnici vse stane in da je potrebno vse tako ali drugače plačati) smo mala država, zato posledično dražja država, vendar kako se v naši državi počne z "našim" denarjem je nepojmljivo. koliko se ga zmeče skozi okna in koliko si ga natlačijo nekateri v svoje umazane žepe... če omenim samo to, da je povprečna cena kilometra slovenske avtoceste vsaj za polovico dražja od povprečen evropske cene, za kvaliteto, ki je zelo vprašljiva, in ob tem, da je cena dela za vsaj polovico nižja od evropskega povprečja, se ni težko vprašati, kam pa je šel denar? če je zgrajen kvadratni meter pediatrične klinike v ljubljani stal vsaj 4x toliko kot povprečni kvadratni meter poslovnih stavb v istem mestu se porodi tudi isto vprašanje. če na očesni kliniki stoji že 2 leti nekaj aparatur vrednih nekaj milijonov evrov, ker so po "pomoti" nabavili dve ali celo tri enake in ni nikakršne potrebe po njih se spet poraja isto vprašanje... ali pa kličeš na ministrsvo, kjer je zaposlenih 15 ljudi na oddelku, ki je zadolženo za neko področje, pa nihče niti ne pozna zakonov in zakonskih podaktov, ki urejajo to isto področje in se seveda vprašaš zakaj potem dobivajo plačo? in tako naprej. in tako nazaj. seveda ne zagovarjam liberalnega kapitalizma, pravim samo, da bi v tej državi bilo veliko boljše, če bi bili malo bolj odgovorni do "našega" denarja, pa ne do tistega, ki prispe, do naih TTRjev in denarnic... ps. toliko o solidarnosti, kolega ima podjetje, kjer je zaposlenih 20 ljudi. konec leta, je ugotovil, da zaradi manjših naročil lahko obržijo vse le, če se odpoveju delu plače ali pa mora nekaj ljudi zapustiti firmo. kaj misliš, kakšno je bilo glasovanje? cellnet

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

23. maj 2009 5:05

@receptor: vendelina ti je lepo pojasnila kako zadeva funkcionira, po razlagi, ki jo verjamem, učijo v šolah in je to vse en celofan, da so zadeve videti lepše. Lahko, da tudi ona pa morda še kdo, temu tudi verjame. Dejansko je zadeva veliko bolj prozaična: gre za to, da je ves denar bogatih nakraden in lopovi se enostavno bojijo, da bodo tudi sami pokradeni, in zaradi tega  nastavijo nadzornike, ki bodo to nadzorovali. V primeru LJb. banke, se nadzorniki prelavijo v lopove..............

@vendelina: my dear lady frend, čestitke za lepopisje namenjeno vanji, zelo lepo in patriotski napisano, vendar se ti je potkradla majhna napaka: pozabljaš, da mi dohitevamo ameriko sto na uro, in naši lopovi so veliko bolj požrešni od ameriških in tudi oni ne bodo hoteli financirat socialne države. Največi doseg kapitalizma 21-ega stoletja v Slo so trgovine za reveže.

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti