Rumov lonec

zvonček  

član od: 2.4.2003

sporočila: 78

tema odprta - 15. maj 2003 12:50 | ogledi: 25.978 | odgovori: 16

Prosim, če mi kdo pove, kako se naredi rumov lonec; sam potek, količine,.......

vesna š.

stella  

član od: 9.10.2002

sporočila: 380

15. maj 2003 14:06

in kje se kupi posoda? stella

Simi  

član od: 28.1.2003

sporočila: 4

15. maj 2003 16:13

Rumov lonec delam vsako leto in ponavadi ga zmanjka že zelo hitro. Pričnem s češnjami, jih posujem s sladkorjem ter prilijem rum, da je vse pokrito. Čez kakšen teden dodam jagode, spet posipam s sladkorjem in prelijem z rumom, ...Na tak način dodajam poljubno sadje skozi vse leto. Paziti je potrebno le na to, da je rum dovolj močan, vsaj 40 %. Rumov lonec hranim kar v kuhinji na pultu, žal nimam shrambe, a se kljub temu ne pokvari. Odpremo ga nekje okoli božiča in je čudovitega okusa. Lep pozdrav , Simona

Anze_Svajger_SCRM  

član od: 2.12.2001

sporočila: 151

15. maj 2003 22:40

Hm... Čez kakšen teden. A vsega skupaj se ne sme naredit? Sprašujem, ker me ima da bi tud sam naredil to zadevo. ;)

Simi  

član od: 28.1.2003

sporočila: 4

16. maj 2003 11:19

Mogoče lahko skupaj, ne vem. Res pa je, da se sladkor vsakokrat, ko dodam novo sadje, že razpusti. Lahko, da je to tudi pomembno. Ne vem. Ker pa nam raste sadje doma na vrtu, ga dodajam pač tako, kakor zori. Najboljše se obnesejo češnje, breskve, marelice, borovnice; pri malinah, robidah in jagodah pa pazim, da niso preveč zrele, ker lahko razpadejo. LP Simona

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4311

19. maj 2003 14:38

ALI KDO VE, KJE SE LONEC KUPI IN KAKŠNA JE CENA?? MALC

lenca58  

član od: 16.7.2002

sporočila: 131

19. maj 2003 17:50

Jaz vedno uporabljam 75% rum, ker se mi je lonec s 40% rumom pokvaril; res pa sem ga zelo dolgo imela v kleti. LP lenca

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

19. maj 2003 18:44

Malc, mislim, da tukaj ne gre za vrsto lonca (kot je rimski lonec), ampak za vrsto pijače, ki nastane z nalaganjem sadja, sladkorja in ruma. V bistvu se rumov lonec lahko dela v katerikoli posodi (ali ne??), najboljše pa je verjetno v steklenem kozarcu (tistem velikem) - vsaj jaz si tako predstavljam -jaz tako delam borovničevec: borovnice posujem s sladkorjem in jih dam na sonce za kakšen teden, nato pa nalijem čez žganje. Boula pa se dela na podoben način kot rumov lonec, samo da se uporabi peneče vino in lahko jo pripraviš dan ali dva pred uporabo - jaz jo naredim dva dni pred silvestrom. Silva.

Fani  

član od: 18.7.2002

sporočila: 371

20. maj 2003 8:02

Rumov lonec se kupi na oddelku za posodo. Je lepo glaziran, "prave" oblike, porisan in ponavadi na njem kar piše Rumov lonec ali Rumtopf ali kaj podobnega. Tudi drag ni. Stvar pa je v tem, da je meni ta lonec čisto spokal. Od začetka mi je bilo všeč, saj je dobil rustikalen mrežast vzorec. Ni mi bilo več všeč, ko je iz razpok začela počasi mezeti tekočina. Podstavila sem krožnik, v celem letu se je nateklo kakšen deci tekočine. Kljub temu sem isti lonec uporabila še drugo leto, potihem sem upala, da je bilo prvo leto pač prvo in da je sedaj "ulaufan". Bilo je še huje. Tako je spokal, da sem ga vrgla v smeti. No, mislila sem, da sem imela samo jaz smolo s kakšno ponesrečeno serijo loncev. Vendar sem pri sosedi videli suhe rože v spokanem rumovem loncu, samo prvo leto je dala noter sadje. Rumov lonec sem vsekakor hotela delati, zato me posoda ni odvrnila od tega. Za prvo rezervo sem uporabila kar velik jušnik. Zagledala sem ga v shrambi, leta in leta ga nihče ni pogledal, danes imam jaz v njem rumov lonec. Luknjo za zajemalko sem improvizirano zalepila, tako ali tako pa ni treba, da je neprodušno. Delam po dva lonca hkrati, zato imam drugi del res v steklenem velikem kozarcu za vlaganje (lahko je 2 l, 3 l, 5 litrski). Nekje sem zasledila, da mora biti rumov lonec na temnem (originalni lonci so res neprozorni). Moji kozarci so sicer navadni prozorni, vendar saj je v shrambi tema, ali ne? No, še nekaj od same priprave. Po moje mora biti rum obvezno močnejši 75%. Vsaj od začetka ali vsaj polovica, kasneje goljufam tudi za navadnim 40% rumom. Prvo leto s 40% rumom je bilo v redu, drugo leto se mi je pokvaril, zato ne tvegam več. Sadje izpusti sok, tako je rum vedno bolj razredčen, če si še malo varčen pri sladkorju, je vrenje neizbežno. Ko še nisem dobila 75% ruma, sem poleg navadnega ruma vlila kar malo močnega žganja, sčasoma sadje prekrije okus in vonj. Kolikor sem zvedela doslej, obstajata 2 vrsti rumovih loncev. Eni prisegajo samo na jagodičje oz. na sadje, ki ga ni potrebno rezati. Druga varianta je, da dodajaš tudi breskve, marelice, melono, ananas ipd., kar narežeš na primerno velike koščke. Jaz delam izključno jagodičje, zato samo po debatah vem, da včasih rezani robovi potemnijo, verjetno se izceja več soka, odsvetujejo banane. Kljub temu bom mogoče kdaj za spremembo poskusila. Slišala sem kritike na račun ribeza, da ostanejo samo peške, vendar jaz ga dodajam kar veliko in je v redu. Postopek: prva plast prvega sadja, pri meni so to gozdne jagode, posuješ s sladkorjem, da je prekrito, preliješ z rumom, da je ravno zalito. Ob vsaki naslednji priliki plast sadja, malo sladkorja, malo ruma. Tudi mene jezijo takšni recepti, vendar res ne vem, kako drugače. Prvič sem bila negotova, potem pač vsuješ. Na začetku si pripravim kilski zavoj sladkorja, jemljem samo iz te vrečke, drugače res nimaš občutka. Na koncu pride total kakšnih 5 litrov, gotovo porabim tisto kilo sladkorja, 75% rum prodajajo v steklenici 7 dl (porabim vsega), na koncu dolivam tudi iz steklenice z navadnim rumom za peko. Moj lonec je tako kar sladek in močan, vendar se ne pokvari, drugače je pregrešno dober. Včasih mi ostane samo pest borovnic ali na vrtu poberem nekaj malin, to kar vržem noter brez sladkorja in ruma. Časovno pravilo bi naj bilo takšno - letošnji lonec delaš, lanskega ješ. Za prvo leto svetujejo, da delaj 2 lonca hkrati; prvega boste pojedli kmalu po Božiču, tako bo drugi ostal za "ta pravi čas". Meni sedaj po več letih res ostaja, da lanskega jemo, ko letošnjega delam. Po enem letu v shrambi je res dober, bolj zrel kot takoj po prvih mesecih. Sicer sem tako napisala 3-krat preveč, vendar če te zanima še kaj, je bilo pred več kot letom dni govora o rumovih loncih tukaj na forumu. Iskalec daleč nazaj bi moral kaj najti. Lp Fani Sporočilo je spremenil(a) Fani dne 20. maj 2003 08:09:29

zvonček  

član od: 2.4.2003

sporočila: 78

20. maj 2003 9:21

Fani ! Ali kupiš 75% rum v trgovini ali kje drugje? Vesna vesna š.

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

20. maj 2003 11:04

Fani, tole je bilo pa res izcrpno! Hvala. LP, R.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti