Sadje in zelenjava

neznan uporabnik
tema odprta - 30. jan 2001 15:37 | ogledi: 7.952 | odgovori: 12

Kakšno je vaše mnenje in zakaj :

- ali naj se je sadje pred hrano ali po jedi

- ali se naj solate jedo pred kosilo ali po (npr. veliko narodov jo je pred kosilom)

- ali naj se različne vrste sadja mešajo med seboj ali naj se je eno vrsto sadja naenkrat

renee

neznan uporabnik

30. jan 2001 20:43

Pozdravljeni! Dvomim, če bom vas bom s svojim odgovorom zadovoljil. TODA: kar se tiče zdravega prehranjevanja, potem je prav vseeno, kdaj zaužijemo sadje: ali pred obrokom ali po obroku in med obrokom. Sadje je lahko glavna sestavina nekega obroka npr. popoldanske a li dopoldanske malice. Poglejte samo naše kulinarične navade: sadje izredno lepo dopolnjuje razne predjedi (samo poglejte slowfoode), lahko nadomešča sladico, lahko dopolnjuje nekatere jedi v glavnem obroku (piščanec po havajsko - ananas; govedina po balkansko - s suhimi slivami; sladko dušeno zelje - z jabolkom itd. V zdravi prehrani je pomembno le, da sadje sploh jemo. Koliko? 2-4 izbire dnevno. Jasno tudi pretiravanje je lahko škodljivo (in nesmiselno), zato naj bo uživanje sadja normalen del zdrave prehrane, v katero spadajo tudi škrobna živila, mleko in izdelki, meso in ribe, jajca, zelenjava, maščobe in v manjši meri tudi sladkor, čeprav bi ga marsikdo rad postavil na pranger. kako boste kombinirali posamezne vrste sadja: stvar posameznika, kakor ima kdo rad, si lahko privošči ali kakor želi zadoščati kulinaričnim užitkom. Solate? Poznamo različne solate- jemo jih lahko pred obrokom, kot predjed - testeniska solata, kakšna solata iz morskih sadežev, delikatesno začinjena riževa solata, pa tudi malenkost blage majpnezne solate je v ta namen kar primerna. jemo jih lahko na koncu obrokov: v tem delu Evrope smo kar navajeni na ta vrstni red. Kaj naj bi bilo tu narobe? Bistvo je, da zajamemo popolnoma vse skupine živil v svoji dnevni prehrani! Če pa mislite s tem zelenjavne solate - kuhane ali sveže - v tem primeru je to ponovno naša izbira! Zelenjava je in mora biti del zdrave prehrane. dnevno naj bi jo zaužili 3-5 izbir (kaj so to izbire, upam, da veste?)Če je kakšna več, ne bo hudega, samo dobro bo. Koristno je, da izbiramo čim bolj pestro, čim več različnih vrst zelenjave. Kako pojemo to zelenjavo: v obliki prilog, juh , zelenjavnih solat - stvar posameznika. Si izberete zelenjavno solato za glavno jed? Zakaj pa ne? Npr.: solata iz svežega zelja s krompirjem in suhim mesom. Košček črnega kruha in čaj - kaj pa še manjka za občasno? Še in še bi lahko pisal o tem. Pa naj bo dovolj - raje napišite vi, kaj si mislite o tem. Veste: sam sem dietetik po poklicu in po duši: dietetika pa v bistvu svetuje preproste stvari - šele različni drugi ljudje pridejo in zakomplicirajo. sam velikokrat pravim, da bi mojega poklica sploh ne bi bilo potreba, če ne bi ljudje tako komplicirali: Dovolj: naj raje še kdo drug doda svoje mnenje?

neznan uporabnik

31. jan 2001 10:22

Mene zanimajo te kombinacije predvsem zaradi prebave same. Po eni teoriji naj bi sadje zaužito po jedi-npr. kosilu , čakalo v želodcu na vrstni red prebavljanja in če npr. v istem obroku zaužiješ beljakovine ki se dlje časa prebavaljajo, to sadje lahko gnije v želodcu in s tem se izločajo strupene snovi ki slabo vplivajo na organizem. Sadje potrebuje malo časa za prebavo od 2o minut do 1 ure zato je po tej teoriji bolje in bolj koristno organizmu da se ga zaužije na tešče oz. pred glavno hrano. Isto velja za zelenjavo. Če pa ješ eno vrsto sadja iz njega menda dobiš več vitaminov in koristnih snovi kot če sadje mešaš. Ampak to je pač ena od teorij, zato vas sprašujem za mnenje, predvsem me sstališča prebave to zanima. renee

neznan uporabnik

31. jan 2001 22:33

žAL MI JE! Toda stroka je enotna! Človek je vsejed. Zdravo kombiniranje nima nič zraven pri prebavljivosti.Navedene teorije sploh niso več teorije (izvirajo iz leta caa 1800 , nikoli niso bile potrjene, ovržene večkrat). Zakaj pogrevati stare nesmisle. Če pa kogar zanimajo naj pogleda v sicer že večkrat ponatisnjenih knjih+gah. Mislim, da sem že dejal: če ne bi ljudje tako radi komplicirali zadev mojega poklica sploh ne bi rabili. Dovolj je, da se samo malce poglobimo v srednješolsko anataomijo in fiziologijo človeka ( ni potrebno posegati po specialnih učbenikih), pa bi že po nekaj poglavjih spregledali nesmisel takih kombinacij. težave pri prebavi in razna gnitja nastopajo (dejansko) pri nekaterih bolezenskih stanjih (ponavljam BOLEZENSKIH) ter seveda prti uživanju higiensko oporečne hrane. Seveda bomo nekatere vrste surove, ter zelo mastne hrane tudi zelo težko prerbavljali. Ampak to ni bistvo vprašanja. LP

neznan uporabnik

22. feb 2001 15:32

Menim, da je vredno prebrati kakšno knjigo o kombiniranju prehrane. meni je kombiniranje pomagalo ohraniti postavo in umiriti prebavo. tudi s sadjem. Priporočam knjigi: Hayeva dieta-za vse z boleznimi (hipoglikemija, sladkorna in podobno...) in Vitkost za vse Življenje- tudi kombiniranje hrane.

neznan uporabnik

22. feb 2001 17:40

Te knjige sem prebrala in se mi zdijo uredu, zato pa sprašujem kaj menijo strokovnjaki o tem. Moram rečt da me je mnenje strokovnjakov - t.i. šolanih dietetikov zelo razočaralo. renee

neznan uporabnik

26. feb 2001 8:54

Zdravo, pridruzujem se debati o pravem vrstnem redu uzivanja jedi oziroma vrst hrane. Zdi se mi fino, da ljudje beremo o razlicnih moznih nacinih prehranjevanja, no, na koncu pa vsakomur njegovo telo samo pove, kateri vrstni red je zanj najbolj primeren. To pomeni, da moramo poslusati svoje telo, kar pa je ob danasnjem tempu zivljenja vcasih (in pri vecini) tezka naloga. Lep pozdrav, Majda

neznan uporabnik

4. mar 2001 19:17

Kaj pojesti prej, to je zdaj vprašanje? Čim bolj živi po občutku, jej kar raste in živi na našem koncu in verjami, da ker ti paše ne škoduje. Preprosta filozofija, ki prinaša kakšno kilo preveč (pri meni že)po drugi strani pa kup mirne vesti in časa, ki ga porabim za druge hobije (naprimer surfanje po internetu)in si ne zatežim življenja z življenjem po knjigah. Preberem sicer veliko, tudi knjig o takšni in drugačni prehrani ampak živim po zdravi logiki. Preberi kaj o makrobiotični prehrani in njihovih pogledih. Ne beri receptov ampak skušaj dojeti filozofijo. Pa ne samo makrobiotično. Enostavno, kar je naravno (ali vsaj približno ni videlo cele strojne linije za predelavo) ne more škodit. malcajt

neznan uporabnik

17. mar 2001 13:33

Pa se to: Tukaj v Svici strezejo solato vedno pred glavno jedjo. Moj grski znanec mi je pravil: Sadje so ze stari Grki jedli pred glavno jedjo in zraven pili vino. Baje zelodec pri tem poveca prostornino in se pripravi na "ta glavno". No v kolikor je to "zdravo"? Stari Grki so namrec izumrli:) Pa brez zamere, Henri:)

neznan uporabnik

23. jan 2002 18:23

Nisem iz te stroke, tako, da tezko recem, kaj je bolj pravilno. Mislim, da vsak zase najbolje ve. Italijani vedno najprej pojedo solato, juha pa vzbuja tek. Tudi sadje izloca dolocene kisline. Preprosto ne vem. Jabolk ne maram, ceprav jih vsi priporocajo. Hayevo kombiniranje hrane sem prebrala, pa se mi zdi neprimerno. Najboljse je zadevo sprobati. En teden tako, naslednji drugace. Kar nekomu odgovarja, drugega muci. Jaz imam smolo z bananami. Me zapirajo.

SEPTEMBER  

član od: 31.8.2001

sporočila: 5

5. mar 2002 15:25

Vsekakor je bolj zdravo, če pojeste sadje pred glavnim obrokom, enako velja za zelenjavo. Najbolje pa je seveda, če dopoldne jeste samo sadje, popoldne pa tudi zelenjavo, vendar surovo. Tako telo dobi največ vitaminov in mineralov. Priporočljivi so tudi razni oreščki - mandeljni, lešniki, razna semena - buče, sončnična... Pozdrav Manja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti