Nigella

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

25. maj 2009 13:00

Navadni piškoti (taki "na metre"), posuti s črno kumino, semeni te rastline, dobijo nenavaden in, vsaj meni, nepozaben okus.

rimljanka - zasebno mnenje

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1566

24. sep 2009 9:43

Zopet je tu oddaja z Nigello. Ali se pri nas dobi začimba zatar (za'atar)? Ali ima kdo kakšne izkušnje s to začimbo? Kaj pa strojilni octovec?

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

24. sep 2009 10:01

Ne vem, če je zatar začimba, pod tem imenom poznam eno arabsko zadevo, in sicer mešanico prepraženih sezamovih semen in origana, z dodatkom soli in popra (recept mi je dalal kolegica, poročena s Palestnicem). Je se tako, da se kos kruha najprej namoči v olivno olje in potem v to mešanico. Lahko pa da je tudi kakšna začimba s tem imenom, je pa še nisem zasledila. Tole je pa google izpljunil, ko sem vpisala zatar, pa še veliko več se najde. http://en.wikipedia.org/wiki/Za%27atar Mamamia mamamia Sporočilo je spremenil(a) mamamia dne 24. 2009 10:03

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1566

24. sep 2009 15:02

Nigella je zatar predstavila kot mešanico začimb, s katero je natrla piščančje meso pred pečenjem.

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

25. sep 2009 10:36

Evo, kaj tole v osnovi je (sneto z waitrose.com) The eastern Mediterranean za’tar is a combination of olive oil, lemon juice, sesame, garlic, dried mint and oregano. It is particularly good on chicken, especially if slipped under the skin as well as over it, and is delicious on lamb and more strongly flavoured fish such as salmon, trout or mackerel. No, jaz sem nekaj podobnega že večkrat sama namešala, s tem, da ni bilo mete, dodala sem pa še svetli balzamični kis. Lososa sama sicer ne bi šla ubijati s česnom, ampak, tko voli, nek izvoli.. Tako da, če za'tarja ni v trgovini na Bežigradu, blizu arsota, ali pa na maxijevem štenderju (največ začimb v LJ-centru se dobi tam), ga lahko še vedno naredimo sami.... Vendelina jr.

sol 63  

član od: 11.2.2008

sporočila: 39

25. sep 2009 21:07

Verjetno bi bilo bolje odpreti novo temo na "temo" za'atar ali zaatr, ker si ga pod gospo Nigello težko predstavljaš. Še posebej nekdo, ki ga omenjena gospa ne zanima, ima pa bogato znanje o bližnjevzhodni kuhinji (to ne leti name, da se razumemo ;)). Receptov zanj je verjetno toliko, kolikor je v Magrebu različnih receptov za kuskus. Razlikujejo pa se le v niansah. Meni je še najbolj uspelo približati okus po nekem libanonskemu zaatru , ki me je takoj očaral, po temle receptu: http://mideastfood.about.com/od/middleeasternspicesherbs/r s tem, da sem namesto origana uporabila materimo dušico (Thymus Serpyllum), ki jo v Turčiji kupujem pod imenom Kekik. Sumac pa tudi pritovorim od tam. Pa še kaj... Tudi corek otu (Nigella Sativa), zaradi katere sem šla sploh brat to temo, hehe.. Lep pozdrav, Barbara P.S. O tem, kje bi se dalo kupiti sumac, pa žal pojma nimam. Užitni je Rhus Thypina, slovenskega imena ne vem (na pomoč!), ki ga videvamo pri nas kot okrasno drevo, Zlatko Zakladko je v eni od oddaj iz njega naredil roza "limonado". Mogoče kdo ve, kako bi iz njega naredili nadomestek za pravi sumac. Še povezava do octovcev: http://en.wikipedia.org/wiki/Sumac Življenje je praznik, življenje ni delovni dan!

mambica  

član od: 29.9.2007

sporočila: 532

12. okt 2009 7:35

V včerajšnji oddaji je Nigella pripravljala sladico. Na dno sklede je naložila čokoladni biskvit, obložila ga je z višnjami, na koncu pa je stepla sladko smetano. Vmesni del pa mi je žal ušel. Ve kdo cel recept? Zanima me tudi, če so recepti v njenih knjigah enaki tistim iz oddaje? Naša knjižnica ima (vsaj po Cobissu) samo knjigo Kuhajmo z Nigello, pa še to sta oba izvoda izposojena. Moram priznati, da me a začetku Nigella ni preveč navdušila, zdaj pa mi je čedalje bolj všeč. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

12. okt 2009 8:18

mambica je napisal/a:
V včerajšnji oddaji je Nigella pripravljala sladico. Na dno sklede je naložila čokoladni biskvit, obložila ga je z višnjami, na koncu pa je stepla sladko smetano. Vmesni del pa mi je žal ušel. Ve kdo cel recept? Zanima me tudi, če so recepti v njenih knjigah enaki tistim iz oddaje? Naša knjižnica ima (vsaj po Cobissu) samo knjigo Kuhajmo z Nigello, pa še to sta oba izvoda izposojena.Moram priznati, da me a začetku Nigella ni preveč navdušila, zdaj pa mi je čedalje bolj všeč. ˇ^~ˇ^~ˇ^ˇ~˘˘^^

 

Mogoče najdeš recept tukaj:

http://www.nigella.com/recipe/recipe_result.aspx?key

nola

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

13. okt 2009 12:34

mambica, danes sem gledala ponovitev Nigelline zadnje oddjae in tudi mene je pritegnila ta sladica. Zmotilo me le tistih 8 rumenjakov. Mislite, da bi bila opazna razlika, če bi namesto tega uporabila mogoče 4 rumenjake in mogoče kakšno žlico gustina? Pa še nekaj, Ngella je že večkrat uporabila tisto stekleno posodo na podstvaku za pripravo sladic. Ali tudi kdo od vas pripravlja sladice na ta način? Ali je mogoče kdo zasledil, kje bi se dalo takšno posodo tudi kupiti? katjushka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti